Jak leki wpływają na dziecko

Wątroba dziecka w łonie matki jest jeszcze zbyt niedojrzała, by wystarczająco szybko poradzić sobie z przetwarzaniem szkodliwych substancji. Na szczęście dzięki barierze łożyskowej niewiele z nich dociera do dziecka.

Wydalanie szkodliwych substancji odbywa się na dwa sposoby - z powrotem przez łożysko do krwi matki oraz przez nerki płodu do płynu owodniowego. Najbardziej niebezpieczne dla dziecka jest przyjmowanie leków w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Na ulotce dołączonej do każdego leku powinna być informacja o tym, czy wolno go zażywać w ciąży.

W pierwszych trzech miesiącach ciąży rozwijający się zarodek jest najbardziej wrażliwy na toksyczne działanie leków. Farmakoterapia może spowodować poronienie lub doprowadzić do powstania wad wrodzonych.

W późniejszym okresie ciąży leki mogą wywołać zaburzenia wzrostu płodu i czynności jego narządów.

Niedługo przed porodem lekarstwa podane matce mogą powodować niekorzystne objawy u noworodka - dotyczy to zwłaszcza silnych środków przeciwbólowych (Dolargan, Fortral), które wywołują kłopoty z oddychaniem i ssaniem.

Po porodzie substancje obecne w organizmie matki (poza nielicznymi wyjątkami) przenikają do mleka i wywierają wpływ na dziecko. W okresie karmienia piersią powinno się przyjmować leki równie ostrożnie jak podczas ciąży.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.