Domowe sposoby na katar w ciąży

Jak pozbyć się kataru? Zazwyczaj sięgamy po chusteczki i leki, by od razu przystąpić do ataku, ale sytuacja zmienia się, gdy spodziewamy się dziecka. Zakupy w aptece to ostateczność. Jakie domowe sposoby na katar w ciąży można wtedy zastosować? Co na katar znajdziemy np. w lodówce?

Katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni - nie warto kierować się tą znaną maksymą, szczególnie w ciąży. Katar może przerodzić się w poważniejszą infekcję, więc nie powinnyśmy go lekceważyć. O ile nie zmienia barwy z przeźroczystej na żółtą lub zieloną - bo wtedy obowiązkowa jest konsultacja z lekarzem - można wypróbować domowe sposoby na katar w ciąży.

Co na katar? Leki to ostateczność

Podstawową zasadą, której bezwzględnie powinny przestrzegać kobiety w ciąży, jest wcześniejsze konsultowanie z lekarzem wszystkich przyjmowanych lekarstw . Najwięcej ograniczeń dotyczących stosowania medykamentów obowiązuje w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się wszystkie narządy dziecka. Także w kolejnych miesiącach ciąży specjalista powinien unikać przepisywania niektórych leków, bo niektóre z nich mogą spowodować poronienie lub wywołać przedwczesny poród.

Warto jednak trzymać w apteczce wodę morską i sól fizjologiczną, które można zakraplać nawet w ciąży. Pomagają rozrzedzić wydzielinę i udrożnić nos, stosuje się je nawet u niemowlaków. Ulgę zatkanemu nosowi przyniesie również posmarowanie jego okolic maścią majerankową. Ziele majeranku ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, działa również ściągająco na błony śluzowe.

Zobacz wideo

Domowe sposoby na katar w ciąży

Ze względu na ograniczone możliwości korzystania z leków, na początku, gdy ciężarna zadaje sobie pytanie: "Jak pozbyć się kataru?", najczęściej udaje się do... kuchni.

Warto sięgnąć po czosnek i cebulę, które zawierają naturalne substancje działające podobnie jak antybiotyk. Polecamy sałatę z dodatkiem cebuli i papryki, która dostarczy organizmowi dodatkowo sporo witaminy C, o której w trakcie przeziębienia również warto pamiętać. A może na kolację zjeść kanapkę z pomidorem, bazylią i posiekanym czosnkiem?

Przy katarze warto także wprowadzić do codziennego menu tarty chrzan. Dwie-trzy łyżeczki do każdego posiłku to zalecenie dla jego fanów. Te przyszłe matki, które nie przepadają za jego smakiem, powinny wypróbować, czy pomoże im wąchanie chrzanu. Potrafi zakręcić w nosie!

Domowe sposoby na katar w ciąży to nie tylko warzywa. Co na katar oferują półki z przyprawami i ziołami? Oddychanie mogą ułatwić inhalacje z wody i soli albo olejku miętowego. Inny sposób na to, jak pozbyć się kataru, to przygotowanie w misce gorącej wody z dodatkiem rumianku i lawendy lub olejku eukaliptusowego. Wystarczy kilka minut wdychania pary pod ręcznikiem, by poczuć ulgę.

Jak pozbyć się kataru? Sprzymierzeńcem odpoczynek

Organizm ciężarnej musi poradzić sobie z wieloma zmianami, które wymagają od niego większego niż zwykle wysiłku. Przeziębienie osłabia, więc ważne, by w czasie, gdy męczy katar, jak najwięcej odpoczywać. Najlepiej, pijąc rozgrzewające mleko z miodem (i masłem), wodę z cytryną i miodem albo ciepły napar z imbirem (który wiele przyszłych matek ceni za jego właściwości pomagające w walce z mdłościami). Miodu nie dodajemy jednak do wrzątku, bo w wysokiej temperaturze traci wiele cennych właściwości.

A co pomoże na obolały od ciągłego wycierania nos? Warto posmarować go od czasu do czasu tłustym kremem lub wazeliną.

To także może cię zainteresować: Sposoby na przeziębienie w ciąży - czym się leczyć? Niepowściągliwe wymioty ciężarnych: cierpi na nie księżna Kate i 2 proc. kobiet w ciąży Czy można biegać w ciąży? Rozwiewamy wątpliwości

Więcej o:
Copyright © Agora SA