Imiona dla dzieci - dziewczynki

imiona dla chłopców

Krystyna

ang. Christine, Christina, Cristina, franc. Christine, hiszp. Cristina
Imię pochodzenia łacińskiego od imienia Christinus. Oznaczało ono osobę należącą do Chrystusa, chrześcijankę. W Polsce pojawiło się w XIII w., początkowo w formach Kierstyna, Krystyna, Krzysztyna. Krystyna wciąż należy do najpopularniejszych imion w naszym kraju, chociaż w XXI w. jest rzadziej nadawane. Obecnie imię to noszą 513 902 osoby (w 2001 r. - 601 919). Zdaniem astrologów Krystyny są osobami samodzielnymi, pewnymi siebie, szczerymi. Lubią porządek i jasno określone zasady, nie mają skłonności do rozczulania się nad sobą ani do sentymentalizmu. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Panny lub Wodnika.
Święta Krystyna z Persji - męczennica. Zginęła 13 marca 559 r. podczas krwawych prześladowań chrześcijan z nakazu króla Chozroesa I. W ikonografii przedstawiana jest w szacie matrony z palmą męczeńską w ręku. Jej wspomnienie obchodzone jest w rocznicę śmierci 13 marca.
Święta Krystyna z Bolzano - męczennica. Jest patronką m.in. Bolzano, Palermo, młynarzy, marynarzy, żeglarzy i łuczników. Według legendy żyła pod koniec III w. w Toskanii. Kiedy przyjęła chrzest, jej ojciec poganin kazał, by składała ofiary pogańskim bożkom. Gdy go nie posłuchała, kazał ją torturować i utopić w morzu z kamieniem u szyi. Jej kult rozpowszechnił się już w IV w. W ikonografii przedstawiana jest jako młoda dziewczyna z księgą lub narzędziami tortur - strzałami, którymi ją przeszyto, z wężami, kołem młyńskim i powrozem, który uwiązano jej do szyi, by ją utopić. Jej wspomnienie obchodzone jest 24 lipca.
Christina Aguilera - amerykańska piosenkarka o irlandzko-ekwadorskich korzeniach. Znana jest z mocnego, czterooktawowego głosu oraz występów a cappella. Karierę zaczynała jako nastolatka w amerykańskim ?Klubie Myszki Mickey? razem z Britney Spears i Justinem Timberlake'em. Na międzynarodowej scenie debiutowała hitem ?Genie in a Bottle? w 1999 r. Od tego czasu wydała cztery albumy, wszystkie sprzedawały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Pięciokrotnie była nagradzana nagrodą Grammy, w tym dla najlepszej piosenkarki. Mimo że w połowie jest Ekwadorką i wydała hiszpańskojęzyczną płytę, nie mówi po hiszpańsku. Zdaniem magazynu ?The Rolling Stone? jej teledysk do piosenki ?Dirrty? był najczęściej odtwarzanym teledyskiem wszech czasów.
Krystyna Czubówna - dziennikarka i prezenterka programów informacyjnych, znana przede wszystkim jako lektor filmów przyrodniczych. Przez wiele lat współpracowała z ?Panoramą? w TVP 2. Była jedną z najbardziej popularnych prezenterek. Cztery razy została laureatką Telekamer w kategorii ?Informacje? (1998, 1999, 2000 i 2001).

Imieniny:
18 I; 14 II; 13 III; 24 VII; 6 XI; 5 XII

Sprawdź co oznaczają imiona, jakie możesz nadać dziewczynkom w Polsce

Baza imion Znasz imię? Znajdź je szybciutko:
Źródło: Teresa Walczak "Imiennik" i redakcja "Dziecka"
  • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalności Siatki centylowe oraz Momenty ze zdjęciami.
  • Opiekunem merytorycznym aplikacji Moje dziecko jest pediatra i mama dwójki dzieci, Ewa Miśko-Wąsowska.
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu
  • Kontroluj swoją wagę w ciąży
  • Zapisz terminy wizyt lekarskich, badań i inne ważne dotyczące ciąży