Imiona dla dzieci - dziewczynki

imiona dla chłopców

BrygidaPochodzenie i znaczenie imienia

Imię pochodzenia celtyckiego, utworzone od słowa bright (siła, męstwo, cnota) lub od imienia celtyckiej bogini Birgid. Tłumaczy się je jako potężna, wielka, dostojna. W Polsce pojawiło się już w XIII w. Obecnie imię Brygida nosi 13 506 Polek (w 2001 r. - 17 456). Według astrologów Brygidy szukają własnej drogi, nie mieszczą się bowiem w ramach tradycji i zwykłego codziennego życia. Mogą być świetnymi ogrodniczkami i psychologami. Imię Brygida najlepiej służy osobom spod znaku Ryb.

Znane osoby noszące to imię

Święta Brygida zwana Brygidą Szwedzką (1303 - 1373) - założycielka zakonu brygidek. Słynęła z objawień religijnych i przepowiedni o charakterze politycznym. W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy (razem ze św. Katarzyną z Sieny i św. Teresą Benedyktą od Krzyża). Św. Brygida jest także patronką Szwecji, pielgrzymów oraz dobrej śmierci. W ikonografii przedstawiana jest w ciemnowiśniowym habicie z czerwonym welonem i koroną z białego płótna z pięcioma czerwonymi znakami symbolizującymi pięć ran Jezusa. Jej święto obchodzone jest 23 lipca.
Święta Brygida z Kildare (ok. 451-525) - irl. Naomh Bhr~de, uznawana obok św. Patryka za patronkę Irlandii i szczególną opiekunkę prac na roli. Jest również opiekunką wyrobów mlecznych, noworodków, nieślubnych dzieci, żeglarzy. Jej święto obchodzone jest 1 lutego. Przedstawiana jest w białym habicie i czarnym welonie, z płomieniem nad głową oraz z pastorałem i księgą w dłoniach. Czasami rozdaje osełki masła.
Birgid (Brigit, Brighid) - bogini w mitologii celtyckiej; opiekunka poetów, lekarzy i kowali, także druidów.
Brigitte Bardot (właśc. Camille Javal) - francuska aktorka filmowa. W latach 50. i 60. XX w. symbol seksu, ikona urody. Uosabiała obyczajową emancypację kobiet. Światową sławę przyniosła jej rola w filmie jej ówczesnego męża Rogera Vadima "I Bóg stworzył kobietę" (1956). Zagrała w ponad 50 filmach, głównie w komediach i dramatach obyczajowych, m.in. "Paryżanka" (1957), "Viva Maria!" (1965), "Królowe Dzikiego Zachodu" (1971). W 1974 r., przed 40. urodzinami, wycofała się z filmu i bez reszty poświęciła działalności na rzecz ochrony zwierząt.
Britney Spears - piosenkarka amerykańska, uważana za jedną z największych gwiazd muzyki pop. Światową sławę przyniósł jej już debiutancki album "Baby One More Time" (1999). Jest laureatką wielu nagród Grammy i MTV. Sprzedała ponad 80 mln płyt.

Inne formy tego imienia

ang. Brigid, Bridget, Bride, Britney, franc. Brigitte, hiszp. Brigida

Imieniny:
1 II; 23 VII; 8 X

Sprawdź co oznaczają imiona, jakie możesz nadać dziewczynkom w Polsce

Baza imion Znasz imię? Znajdź je szybciutko:
Źródło: Teresa Walczak "Imiennik" i redakcja "Dziecka"
  • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalności Siatki centylowe oraz Momenty ze zdjęciami.
  • Opiekunem merytorycznym aplikacji Moje dziecko jest pediatra i mama dwójki dzieci, Ewa Miśko-Wąsowska.
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu
  • Kontroluj swoją wagę w ciąży
  • Zapisz terminy wizyt lekarskich, badań i inne ważne dotyczące ciąży