Imiona dla dzieci - dziewczynki

imiona dla chłopców

Ewa

ang. Eve, Eva, franc. Eve, hiszp. Eva
Imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające osobę, która daje życie. Według Biblii Ewa była pierwszą kobietą, żoną Adama i matką wszystkich ludzi. W Polsce imię Ewa jest znane już od średniowiecza i wciąż jest jednym z najpopularniejszych imion. Obecnie nosi je 478 041 Polek (w 2001 r. - 520 347). Według astrologów Ewy są osobami pełnymi życia, ciekawymi świata i dociekliwymi. Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Bliźniąt lub Skorpiona. Po Świętej Ewie chodzi się w cholewie.
Święta Ewa - pierwsza kobieta, matka wszystkich ludzi, żona Adama. Adam i Ewa według Księgi Rodzaju byli pierwszą parą ludzi stworzonych przez Boga. Ewa skuszona przez węża zerwała zakazany owoc z drzewa poznania dobra i zła. Oboje zostali wypędzeni z raju; a ich postępek obarczył ludzkość brzemieniem grzechu pierworodnego. Święta Ewa jest patronką krawców i ogrodników. W ikonografii przedstawia się ją najczęściej z jabłkiem w ręku pod drzewem lub razem z Adamem w scenie wygnania z raju. Jej wspomnienie obchodzone jest 24 grudnia.
Ewa Bem - piosenkarka i wokalistka jazzowa. Nazywana jest królową polskiego jazzu. Wylansowała takie przeboje, jak: ?Mówię tak, myślę nie?, ?Podaruj mi trochę słońca?, ?Wyszłam za mąż, zaraz wracam?, ?Bo we mnie jest seks?, ?Na całej połaci śnieg?.
Ewa Błaszczyk - aktorka teatralna i filmowa, a także wykonawczyni piosenek m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Jacka Janczarskiego. Była aktorką warszawskich teatrów Współczesnego, Narodowego, od 1994 r. gra w Teatrze Studio. Zagrała wiele ról filmowych, m.in. w serialu ?Dom? (1980-90), w ?Nadzorze? (1983), ?Dekalogu IX? Krzysztofa Kieślowskiego (1988), ?Nic śmiesznego? (1995). Ogromną popularność i sympatię widzów przyniosła jej rola w serialu ?Zmiennicy? Stanisława Barei (1986). Ewa Błaszczyk znana jest także z działalności charytatywnej. W 2002 r. założyła fundację ?Akogo?? działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. Jej działalność przyniosła jej Medal św. Brata Alberta.
Ewa Demarczyk - piosenkarka, Czarny Anioł Polskiej Piosenki (zawsze występuje w czarnej sukni). Przez lata związana była z Piwnicą pod Baranami. Występowała m.in. w paryskiej Olimpii, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chicago Theatre, Queen Elisabeth Hall w Londynie. Interpretowała pieśni do wierszy m.in. Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Rilkego, Goethego. Do jej najsłynniejszych pieśni należą: ?Karuzela z Madonnami?, ?Sur le Pont d'Avignon?, ?Czarne Anioły?, ?Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego?, ?Skrzypek Hercowicz?, ?Tomaszów?.

Imieniny:
12 II; 14 III; 25 V; 24 XII

Sprawdź co oznaczają imiona, jakie możesz nadać dziewczynkom w Polsce

Baza imion Znasz imię? Znajdź je szybciutko:
Źródło: Teresa Walczak "Imiennik" i redakcja "Dziecka"
  • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalności Siatki centylowe oraz Momenty ze zdjęciami.
  • Opiekunem merytorycznym aplikacji Moje dziecko jest pediatra i mama dwójki dzieci, Ewa Miśko-Wąsowska.
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu
  • Kontroluj swoją wagę w ciąży
  • Zapisz terminy wizyt lekarskich, badań i inne ważne dotyczące ciąży