Imiona dla dzieci

Teresa

ang. Teresa, Theresa, Tess, Tessa, Tracy, franc. Thérese, hiszp. Teresa, Teresita
Jest to imię pochodzenia greckiego, utworzone prawdopodobnie od nazwy archipelagu na Morzu Kreteńskim - Thera, czyli dzisiejsze Sandorini, i oznaczało mieszkankę wysp Thera. Możliwe jest też, że powstało od słowa teresis, czyli obrona, opieka. W Polsce używane jest od XVII w. Obecnie imię to nosi 410 049 Polek (w 2001 r. - 471 045).

Zdaniem astrologów Teresy nie znoszą zastoju, lubią zmieniać zawody i miejsca zamieszkania, często pociąga je błyskotliwa kariera. Zwykle są pełne pasji, stają w obronie innych, potrafią walczyć nie tylko o własne sprawy, ale i cudze.
Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Barana lub Skorpiona.

Znane osoby noszące to imię

Święta Teresa z Ávili, Teresa od Jezusa
(1515-1582) - hiszpańska mistyczka, karmelitanka. W 1622 r. kanonizowana przez Grzegorza XV, w 1970 r. Paweł VI ogłosił ją Doktorem Kościoła. W 1560 r. miała wizję piekła, po której złożyła ślub ścisłego przestrzegania reguły zakonnej i rozpoczęła reformę zakonu karmelitańskiego. Nowa reguła, nazwana od jej imienia terezjańską, kładła większy nacisk na modlitwę kontemplacyjną i ubóstwo.
Św. Teresa wraz ze św. Janem od Krzyża założyła 32 klasztory karmelitów bosych. Zostawiła po sobie wiele dzieł, m.in. traktaty ascetyczno-mistyczne "Droga doskonałości", "Twierdza wewnętrzna", listy i poezje.
Jest patronką Hiszpanii, Ávili, Alba de Tormes, Neapolu, karmelitów bosych i trzewiczkowych, pisarzy hiszpańskich, tasiemkarzy. Wzywana jest w utrapieniach duchowych, w razie bólu głowy i serca. W ikonografii przedstawiana jest w habicie karmelitanki. Jej atrybutami są: anioł przeszywający jej serce strzałą miłości, gołąb, krzyż, pióro i księga, napis: "Misericordias Domini in aeternum cantabo".
Jej wspomnienie obchodzone jest 15 października, a w zakonach karmelitańskich 5 października.

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, Teresa z Lisieux (1873-1897) - francuska karmelitanka bosa, mistyczka. W 1925 r. została ogłoszona świętą, a w 1997 r. - Doktorem Kościoła. Dokonała przemiany w duchowości chrześcijańskiej, przesuwając akcent ze sprawiedliwości Bożej i obrazu Boga karzącego na Boże miłosierdzie. Pozostawiła po sobie autobiografię duchową "Dzieje duszy" oraz listy, poezje, utwory sceniczne. Jest patronką Francji, misji katolickich i karmelitanek. W sztuce przedstawiana jest w habicie karmelitanki, jej atrybutem są róże. Wspominana jest 1 października (dawniej 3 października).

3 III; 11 III; 7 IV; 7 VI; 27 VI; 6 VII; 9 VIII; 26 IX; 1 X; 3 X; 15 X