Imiona dla dzieci - chłopcy

imiona dla dziewczynek

Cyryl

ang. Cyril, franc. Cyrille, hiszp. Cirilo
Imię Cyryl wywodzi się od greckiego imienia Kirillos, oznaczającego pana, władcę lub należącego do Boga. Do nas dotarło poprzez łacińską formę Cyrillus. W Polsce imię to znane było już od końca X w. Dziś nosi je 745 Polaków (w 2001 r. - 1070).
Święty Cyryl (ok. 827-869) - brat Metodego, misjonarz pochodzenia greckiego. Jest współpatronem Europy i wszystkich narodów słowiańskich, wzywany także w czasie burzy. Od 863 r. prowadził wraz z bratem pracę misyjną na Morawach. Stworzył głagolicę, najstarsze pismo słowiańskie, z którego wywodzi się dzisiejsza cyrylica. Wraz z Metodym przełożyli Biblię na język staro-cerkiewno-słowiański, który wprowadzili do liturgii lokalnego Kościoła. Kult Cyryla i Metodego rozwijał się od IX w. w Rzymie, w Polsce od końca XIII w. W 1436 r. zostali patronami i apostołami Królestwa Polskiego. W ikonografii św. Cyryl przedstawiany jest w stroju biskupa lub w todze profesora, w ręku często trzyma księgę pisaną cyrylicą. Wspomnienie Cyryla i Metodego obchodzone jest 14 lutego, a w Kościele prawosławnym 11 maja.

Imieniny:
9 II; 14 II; 18 III; 29 III; 27 VI; 30 VI; 7 VII; 9 VII; 22 VII; 8 VIII; 28 X

Sprawdź co oznaczają imiona, jakie możesz nadać chłopcom w Polsce

Baza imion Znasz imię? Znajdź je szybciutko:
Źródło: Teresa Walczak "Imiennik" i redakcja "Dziecka"
  • Aplikacja jest podzielona na wygodne w użyciu moduły: Rozwój, Dieta, Pielęgnacja oraz wzbogacona o funkcjonalności Siatki centylowe oraz Momenty ze zdjęciami.
  • Opiekunem merytorycznym aplikacji Moje dziecko jest pediatra i mama dwójki dzieci, Ewa Miśko-Wąsowska.
  • Sprawdź, co się dzieje w ciąży z Tobą i Twoim dzieckiem tydzień po tygodniu
  • Kontroluj swoją wagę w ciąży
  • Zapisz terminy wizyt lekarskich, badań i inne ważne dotyczące ciąży