Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Otylia

ang. Ottily, Odilia, Ottilia, franc. Odile, hiszp. Otilia
Otylia jest imieniem pochodzenia gemańskiego. Pierwotnie oznaczało kobietę walczącą o swój ród lub walczącą o swą posiadłość. W Polsce imię to notowane jest od XIII w. w formach Odylija i Otylija. Obecnie imię Otylia nosi 5905 Polek (w 2001 r. - 10 062).

Znane osoby noszące to imię

Święta Otylia
- patronka Alzacji i niewidomych. Wzywana jest w wypadku chorób oczu, bólu uszu i głowy. Według legendy Otylia urodziła się ok. 660 r. niewidoma. Jej ojciec Adalryk, książę alzacki, chciał zabić ułomną córkę, by oszczędzić rodzinie hańby. Jednak jej matka Betswinda zdołała ją uratować i oddała na wychowanie do klasztoru Baume-les-Dames. W wieku 12 lat Otylia została ochrzczona przez biskupa Ratyzbony i cudownie odzyskała wzrok. Zbudowała w Wogezach klasztor nazwany później Odilienburg (Mont Sainte Odile). Została też jego pierwszą ksienią. Jej kult upowszechnił się XI w. w Alzacji, a potem w Szwajcarii i południowych Niemczech. Wierzono, że woda ze źródła w Odilienburgu w cudowny sposób uzdrawia choroby oczu. Pielgrzymki do jej grobu są praktykowane do dziś. Ikonografia przedstawia ją w habicie cysterki, czasem benedyktynki lub augustianki. Jej atrybuty to dwoje oczu, kogut, kielich, pastorał.
Wspomnienie Świętej Otylii obchodzone jest 13 grudnia.

Otylia Jędrzejczak - najwybitniejsza polska pływaczka wszech czasów. Jest pierwszą Polką, która zdobyła tytuł mistrzyni świata w pływaniu i pobiła rekord świata. Mistrzyni olimpijska na 200 m stylem motylkowym (2004). Trzykrotna laureatka plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego polskiego sportowca roku, a w 2006 r. w Gali Mistrzów Sportu. W 2004 r. sprzedała na aukcji swój złoty medal olimpijski za 257 550 zł, by wesprzeć Klinikę Onkologii i Hematologii we Wrocławiu.

13 XII
Copyright © Agora SA