Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Edyta



Pochodzenie i znaczenie imienia

Imię pochodzenia staroangielskiego, oznaczające walczącą o szczęście, bogactwo, majątek lub bogatą dzięki walce. Nosi je 111 216 Polek (w 2001 r. - 116 347). Do popularności tego imienia w naszym kraju mogła się przyczynić spikerka telewizyjna Edyta Wojtczak, która cieszyła się wyjątkową sympatią widzów i przez ponad 40 lat była niemal ikoną Telewizji Polskiej. Według astrologów Edyty są dobrze zorganizowane, obowiązkowe i wierne swoim zasadom. Lubią porządek i dyscyplinę. Imię Edyta najlepiej pasuje do osób urodzonych pod znakiem Koziorożca.

Znane osoby noszące to imię

Święta Edyta Stein (w zakonie siostra Teresa Benedykta od Krzyża, 1891-1942) - męczennica, współpatronka Europy. Urodziła się w rodzinie głęboko wierzących Żydów. W wieku 31 lat, już jako doktor filozofii, przyjęła chrzest, a w 1933 r. wstąpiła do zakonu karmelitanek. W 1942 r. została zamordowana w Oświęcimiu. Jej wspomnienie obchodzi się 9 sierpnia - w rocznicę jej śmierci.
Edyta Górniak - wokalistka popowa. W 1994 r. zajęła 2. miejsce w konkursie Eurowizji za piosenkę "To nie ja". W latach 1998-1999 jej przeboje pojawiały się na europejskich listach przebojów, szczególnie w Skandynawii i Portugalii. W 1999 r. nagrała w duecie z Mietkiem Szcześniakiem "Dumkę na dwa serca" - temat przewodni filmu "Ogniem i mieczem".
Edyta Herbuś - tancerka, modelka i aktorka. Wystąpiła w drugiej i czwartej edycji "Tańca z gwiazdami" TVN, a także w "Jak Oni śpiewają" w TV Polsat. Ma najwyższą międzynarodową klasę S.
Edith Piaf (1915-1963) - legenda piosenki francuskiej, "Wróbelek" Paryża. Śpiewała silnym, pełnym ekspresji, dramatycznym głosem, co kontrastowało z jej bardzo drobną sylwetką (mała 147 cm wzrostu). Przez wiele lat była związana paryską Olimpią. Jej piosenki, takie jak "Milord", "Padam, padam", "Je ne regrette rien", do dziś są znane na całym świecie.

Inne formy tego imienia

ang Edith, Editha, Edithe, Eadgyth, franc. Edith, hiszp. Edita

9 VIII; 16 IX
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.