Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Kazimierz

Pochodzenie i znaczenie imienia

Kazimierz jest imieniem pochodzenia słowiańskiego, utworzonym ze słów kazić, czyli niszczyć, i mir - pokój. Oznacza tego, który ma nie dawać spokoju swoim wrogom. W Polsce używane jest od XII w. Dziś imię to nosi 239 414 Polaków (w 2001 r. - 380 357).
Astrolodzy przypisują Kazimierzom bystrość, optymizm i ciekawość świata. Zwykle są oni lubiani, mają mnóstwo przyjaciół. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Bliźniąt.

Przysłowia i powiedzenia
Na Świętego Kazimierza zima do morza zmierza.
Jeżeli w Święty Kazimierz pogoda, to na kartofle uroda.
Na Świętego Kazimierza dzień się z nocą przymierza.

Znane osoby noszące to imię

Święty Kazimierz Jagiellończyk (1458-1484) - królewicz polski, młodszy syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, córki cesarza Albrechta II. W 1471 r. został obwołany królem Węgier, jednak zmuszono go do powrotu do Polski i nie objął korony. Od 1483 r. był podkanclerzem litewskim. Zasłynął z dobroczynności i ascezy. Kanonizowano go w 1522 r. Jest głównym patronem Litwy, a także młodzieży i zakonu kawalerów maltańskich oraz osób poświęcających się służbie publicznej. Jest również patronem archidiecezji wileńskiej i białostockiej, diecezji radomskiej, drohiczyńskiej i pińskiej oraz Radomia.
Na Litwie uważany jest także za opiekuna rzemieślników. W ikonografii przedstawiany jest w polskim stroju, często z koroną i berłem. Jego wspomnienie obchodzone jest 4 marca.

4 III; 22 III; 12 VI
Copyright © Agora SA