Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Hubert

Pochodzenie i znaczenie imienia

ang. Hobart, Hubert, franc. Hubert, hiszp. Huberto
Hubert jest to imię pochodzenia germańskiego, wywodzące się od słów hugu, czyli umysł, rozum, i beraht - sławny. Można je tłumaczyć jako człowiek sławny dzięki swojemu rozumowi. W Polsce imię to jest notowane od XIII w., pierwotnie w łacińskiej formie Hubertus. Dziś nosi je 57 254 Polaków (w 2001 r. - 47 478).
Według astrologów Hubertowie są domatorami, cenią sobie uregulowany tryb życia, stabilizację, bezpieczeństwo.
Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Raka.

Przysłowia i powiedzenia

Kiedy swego czasu goły las nastaje, Święty Hubert z lasu cały obiad daje.

Znane osoby noszące to imię

Święty Hubert
(655-727) - patron Ardenów i Liege oraz myśliwych, leśników, strzelców, tokarzy, metalowców, kuśnierzy, optyków, rzeźników, sportowców oraz matematyków. Jest opiekunem psów myśliwskich, wzywany w wypadku pogryzienia przez psy, ukąszenia przez żmiję, wścieklizny, lunatyzmu i epilepsji. Święty Hubert był misjonarzem w południowej Brabancji i Ardenach, potem biskupem w Maastricht. Według XI-wiecznej legendy nawrócił się w czasie polowania, gdy zobaczył białego jelenia z jaśniejącym krzyżem między rogami. W ikonografii przedstawiany jest jako biskup z pastorałem i księgą w dłoniach lub jako młodzieniec w stroju myśliwskim. Jego wspomnienie obchodzone jest 3 listopada.

Hubert Wagner (1941-2002) - najwybitniejszy szkoleniowiec w historii polskiej siatkówki. Pozostał trenerem-legendą, dziennikarze i sportowcy nazywali go "Katem", ponieważ wprowadził drakońską dyscyplinę w drużynie i niekonwencjonalne metody treningowe. Apodyktyczny i pewny siebie mówił, że nie zdarzyło się, żeby piłka do siatkówki kogoś zabiła, albo: "Możemy uznawać zasady demokracji, ale i tak rację mam zawsze ja". Przed olimpiadą z niezachwianą pewnością mówił, że interesuje go tylko i wyłącznie złoto.
Jemu zawdzięczamy złote medale Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976) i mistrzostw świata w Meksyku (1974). Do historii przeszedł ponad trzygodzinny finałowy mecz w Montrealu, w którym Polacy pokonali faworyzowaną reprezentację ZSRR. Nocna transmisja z tego meczu do dziś jest wspominana przez kibiców.

3 IX; 3 XI
Copyright © Agora SA