Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Bernard

Pochodzenie i znaczenie imienia

ang. Bernard, Burnard, franc. Bernard, hiszp. Bernardo
Bernard jest imieniem pochodzenia germańskiego, odpowiednikiem niemieckiego imienia Bernhard. Oznacza człowieka odważnego, potężnego, obdarzonego siłą niedźwiedzia. Imię to znane jest w Polsce od XII w. Dziś nosi je 21 920 Polaków (w 2001 r. - 35 905).
Według astrologów Bernardowie są pewni siebie, zdecydowani i łatwo odnoszą sukcesy. Wytrwale pokonują trudności, rzadko się mylą. Zwykle znają się na modzie, lubią urządzać dom. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Lwa lub Byka.

Przysłowia i powiedzenia

Gdy na Świętego Bernarda ziemia twarda, zima będzie harda.

Znane osoby noszące to imię

Święty Bernard z Clair-vaux (1090-1153) - cysters, francuski teolog, kaznodzieja, mistyk i filozof, Doktor Kościoła. W 1115 r. założył klasztor cystersów w Clairvaux w Szampanii i aż do śmierci był jego opatem. Później wybudował jeszcze 63 nowe klasztory, w których przeprowadził reformę, kładąc nacisk na kontemplację. Opracował regułę zakonu templariuszy. Nazywano go niekoronowanym władcą Europy, ponieważ był doradcą pięciu papieży, a także królów i książąt. Był także wybitnym kaznodzieją, co dało mu przydomek doctor mellifluus, czyli miodopłynny nauczyciel. Brał udział w polityce międzynarodowej i rozstrzyganiu spraw Kościoła. Był inicjatorem II krucjaty (1147-1149), przyczynił się do zakończenia schizmy w 1138 r. Jest uważany za ojca mistyki średniowiecznej i mistyki cysterskiej. Pozostawił po sobie wiele dzieł teologicznych i krótkie rozprawy teologiczne, m.in. O stopniach pokory i pychy, ?O miłowaniu Boga, ponad 200 kazań i ponad 500 listów. W 1174 r. został kanonizowany przez Aleksandra III. Święty Bernard jest patronem cystersów, Burgundii, Ligurii, Genui, Gibraltaru, Pelplina, a także pszczół, pszczelarzy, bartników i woskarzy. Jest wzywany w chorobach dzieci i w przypadkach opętania, w razie zarazy u zwierząt, podczas klęsk żywiołowych, sztormów oraz w godzinie śmierci.
W ikonografii przedstawiany jest w stroju opata lub habicie cysterskim. Jego atrybutami są między innymi pszczoły i ule.
Jego wspomnienie obchodzone jest 20 sierpnia.

12 I; 19 I; 23 I; 9 II; 16 II; 12 III; 20 V; 1 VI; 9 VI; 12 VI; 15 VI; 2 VII; 10 VIII; 20 VIII; 21 VIII; 10 IX; 14 IX; 14 X; 21 X; 26 X; 4 XII
Copyright © Agora SA