Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Benedykt

Pochodzenie i znaczenie imienia

ang. Ben, Benedict, Bennet, franc. Bénédict, Beno^t, hiszp. Benedicto, Benito
Benedykt jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Oznacza osobę, o której dobrze się mówi lub której dobrze się życzy. W Polsce imię to było notowane już w XII w. Obecnie nosi je 8936 Polaków (w 2001 r. - 13 080).
Według astrologów osoby noszące to imię często osiągają sukcesy, bywają też pionierami w różnych dziedzinach. Życie z nimi może jednak być dość uciążliwe. Imię Benedykt najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Panny.

Przysłowia i powiedzenia

Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło.

Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek ze lnem, a Filip tatarkę wywiedzie.


Znane osoby noszące to imię Święty Benedykt z Nursji (ok. 480-547) - główny patron Europy, założyciel zakonu benedyktynów. Święty Benedykt urodził się w szlacheckiej rodzinie. W czasie studiów w Rzymie, zrażony wszechobecną rozwiązłością, postanowił odsunąć się od świata i został pustelnikiem. Wokół niego skupiało się coraz więcej uczniów, dla których utworzył dwanaście małych klasztorów. Ok. 529 r. przeniósł się na Monte Cassino i rozpoczął budowę kościoła i klasztoru. Wkrótce powstało tam wielkie opactwo, które stało się ośrodkiem życia religijnego w Europie. Św. Benedykt napisał regułę zakonu, w której kładł nacisk na pokorę, posłuszeństwo, ufność i modlitwę. Stała się ona regułą dla wszystkich następnych klasztorów benedyktyńskich, a także podstawą życia zakonnego m.in. kamedułów, cystersów, trapistów, kartuzów. W 1964 r. papież Paweł VI ogłosił go głównym patronem Europy. Święty Benedykt jest też patronem m.in.: nauczycieli, dzieci w wieku szkolnym, metaloplastyków, górników, speleologów, wydawców i umierających. Wzywany jest przy gorączkach, zapaleniach i zatruciach, a także przeciwko magii. Ze Świętym Benedyktem wiązało się wiele zwyczajów. Aby nie dopuścić złych duchów do umierających, używano dzwonków św. Benedykta. Z kolei medalik św. Benedykta miał zapewniać łaskę dobrej śmierci, a także zdrowie ludziom i zwierzętom oraz ochronę przed złą pogodą.
W ikonografii św. Benedykt przedstawiany jest jako opat bądź zakonnik benedyktyński w czarnym lub białym habicie.
Jego wspomnienie obchodzi się 11 lipca (kiedyś 21 marca, stąd stare przysłowia ludowe odnoszą się do 21 marca).

12 I; 12 II; 11 III; 21 III; 23 III; 27 III; 31 III; 3 IV; 4 IV; 16 IV; 30 IV; 7 V; 8 V; 11 V; 7 VII; 11 VII; 16 VII; 21 VII; 13 XI
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.