Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Alfred

Pochodzenie i znaczenie imienia

ang. Alfred, Alvery, franc. Alfred, Alfrid, hiszp. Alfredo
Imię pochodzenia germańskiego, utworzone ze słów alf, czyli elf, duch mieszkający w lasach i górach, i rad - rada. Oznacza osobę mądrą jak elf, która może udzielać mądrych rad. W Polsce używane prawdopodobnie od XIX w. Imienia Alfred używa dziś 16 636 Polaków (w 2001 r. - 28 934).
Według astrologów Alfredów charakteryzuje fantazja i rozmach w działaniu. Nie obawiają się ryzyka ani przeszkód. Żyją w ciągłym pośpiechu. Kierują się raczej uczuciami niż rozsądkiem. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Lwa lub Strzelca.

Znane osoby noszące to imię

Sir Alfred Hitchcock (1899-1980) - brytyjski reżyser i producent filmowy, od 1939 r. pracował w USA. Tworzył kryminały, thrillery i horrory. W mistrzowski sposób budował napięcie, sugestywnie operował kamerą i dynamicznym montażem. Często wkraczał w rejony psychoanalizy, wykazując dystans do tematu i swoiste poczucie humoru. Uważa się go za niedościgłego mistrza suspensu. Do jego niezapomnianych filmów należą: "Rebeka" (1940), "Okno na podwórze" (1954), "Psychoza" (1960), "Ptaki" (1963). Był kilkakrotnie nominowany do Oscara jako reżyser i producent, ale tylko jeden jego film - "Rebeka" - został nagrodzony statuetką dla najlepszego filmu. Hitchcock miał zwyczaj pojawiać się na krótką chwilę w swoich filmach jako pasażer autobusu, osoba przechodząca przez podwórko czy przechodzień przed sklepem. Wyszukiwanie tych scen stało się dla widzów popularną rozrywką - powstają nawet książki i strony internetowe na ten temat.
Alfred Szklarski (1912-1992) - pisarz literatury młodzieżowej. Był autorem wielotomowego cyklu powieści podróżniczych o przygodach Tomka Wilmowskiego. Na kolejne części czekały rzesze młodych czytelników. Pierwszy z cyklu był ?Tomek w krainie kangurów? (1957), a ostatni, wydany już po śmierci autora - "Tomek w grobowcach faraonów" (1993).

12 I; 15 I; 15 II; 23 II; 14 VI; 4 VII; 19 VII; 4 VIII; 14 VIII; 30 VIII; 4 X; 28 X; 14 XII; 27 XII
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.