Pryszcze na plecach - przyczyny i sposoby leczenia

Pryszcze na plecach to problem wielu ludzi. Jest uciążliwy, czasem bolesny i nieestetyczny. Jakie są przyczyny powstawania pryszczy i jakie są najlepsze metody leczenia?

Pryszcze na plecach, czyli uciążliwy problem, który dotyka wielu ludzi

Pryszcze na plecach to zmora wielu osób i to w różnym wieku - zarówno młodszych, jak i starszych.  Są bardzo uciążliwe szczególnie z dwóch powodów - nieestetycznie wyglądają i powodują ból. Wśród przyczyn ich powstawania wymienia się dokładnie te same czynniki, co w przypadku innych zmian trądzikowych na twarzy i dekolcie. Najczęściej zlokalizowane są w górnej części pleców, a także w obrębie ramion - w tych okolicach skóra jest grubsza i ma więcej gruczołów łojowych. To właśnie z powodu miejsca występowania pryszczy są one tak trudne do usunięcia. Na szczęście jest to problem, którego da się pozbyć. Jakie są przyczyny powstawania pryszczy i skuteczne metody pozbycia się ich?

Pryszcze na plecach - przyczyny

Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są właściwie takie same, jak w przypadku trądziku w innych częściach ciała. Zazwyczaj dotyczą osób zmagających się z trądzikiem pospolitym, który wywołuje nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. W efekcie gruczoły się zatykają, a bakterie rozmnażają w błyskawicznym tempie.
Ta uciążliwa dolegliwość zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, ale oprócz nadmiaru sebum może mieć inne podłoże. Co jeszcze wywołuje występowanie pryszczy na plecach?

Zaburzenia hormonalne

Zachodzące zmiany w gospodarce hormonalnej najczęściej są przyczyną powstawania pryszczy na plecach wśród młodych ludzi, szczególnie nastoletnich. U dojrzewającej młodzieży dochodzi do burzy hormonalnej, podczas której znacznie zwiększa się produkcja hormonów. Nadmiar hormonów powoduje różne zaburzenia, takie jak np. wzmożona praca gruczołów łojowych, zatykanie się porów, które w konsekwencji powodują tworzenie się zaskórników, krost i ropnych wykwitów.

Niewłaściwa higiena osobista

Pryszcze na plecach mogą być także spowodowane przez brak odpowiedniej higieny. Chociaż w dzisiejszych czasach wydawałoby się, że każdy człowiek wie, jak dbać o higienę, to jednak zdarzają się osoby, które wcale tej lekcji nie odrobiły. Hasło „częste mycie skraca życia” dawno już poszło w niepamięć i podstawą utrzymania właściwiej higieny powinno być właśnie regularne mycie. Osoby nieprzywiązujące wagi do częstotliwości mycia często zmagają się  z pryszczami na plecach, ponieważ dochodzi do złuszczania się naskórka i mieszania jego fragmentów z kurzem czy innymi pyłami istniejącymi wokół nas.
Dodatkowo skóra się poci, a nie usuwany ze skóry pot przyczynia się do rozwoju bakterii. To w konsekwencji powoduje tworzenie się zaskórników i trądziku.

Zobacz jak ukryć niedoskonałości skóry

Zobacz wideo

Nieodpowiednie kosmetyki

Do tworzenia się pryszczy na plecach może przyczyniać się też stosowanie niewłaściwie dopasowanych kosmetyków pielęgnacyjnych – nie tylko do ciała, ale i do włosów. Kosmetyki używane do włosów mogą powodować podrażnienia na skórze placów - w efekcie powstają ropne wykwity.

Nadpotliwość

Pryszcze na plecach może powodować również nadmierne wydzielanie potu. Nadpotliwość bardzo często związana jest z zatykaniem gruczołów łojowych, a to przyczynia się do szybkiego rozmnażania bakterii.

Zbyt duży stres

Stres bardzo niekorzystnie oddziałuje na cały organizm. Choć z początku trudno powiązać wpływ stresu na pryszcze na plecach, to jednak istnieje między nimi duża zależność. Osoby, które w codziennym życiu są narażone na dużą ilość stresu, bardzo często mają różnego rodzaju problemy z cerą, w tym wypryski na plecach. Prowadzenie stresującego trybu życia powoduje bardzo intensywną pracę gruczołów łojowych, a za tym idzie wydzielanie większej ilości sebum.

Pryszcze na plecach - leczenie

Osoby zmagające się z pryszczami na plecach  mogą spróbować domowych sposobów leczenia lub zdecydować się na konsultacje z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki. Jeśli chodzi o domowe metody, to należy pamiętać o wykonywaniu trzech ważnych czynności -  o starannym, regularnym myciu i oczyszczeniu skóry (najlepiej rano i wieczorem), nawilżaniu (sucha skóra szybciej się zanieczyszcza) i oddychaniu (w tym przypadku odradzane są obcisłe ubrania wykonane ze sztucznych tkanin). Aby oczyszczanie skóry było skuteczniejsze, można wykorzystać szczotki odblokowujące zatkane pory lub zastosować antybakteryjny lub przeciwtrądzikowy żel do mycia. Preparaty powinny przyspieszyć leczenie, ponieważ pomogą złuszczyć skórę nie zatykając porów.

Może się jednak zdarzyć, że domowe sposoby leczenia pryszczy nie przyniosą oczekiwanych efektów. W takim przypadku zaleca się konsultację ze specjalistą, najlepiej lekarzem dermatologiem. Lekarz będzie potrafił dobrać leki, jeśli będzie taka potrzeba. Najczęściej podczas takiego leczenia stosuje się leki doustne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA