Syrop prawoślazowy - wskazania, działanie, przeciwwskazania i dawkowanie

Syrop prawoślazowy jest bardzo dobrym lekiem na przeziębienie, łagodzi kaszel i chrypkę. Może być stosowany przez osoby dorosłe, dzieci powyżej trzeciego roku życia i kobiety w ciąży. Jest niedrogi i powszechnie dostępny w aptece. Co znajduje się w jego składzie i jak działa?

Syrop prawoślazowy - co to jest?

Syrop prawoślazowy to ziołowy lek wyróżniający się delikatnym składem, sporządzonym na bazie substancji naturalnych. Jego głównym składnikiem jest korzeń prawoślazu lekarskiego, któremu przypisuje się cenne właściwości. Syrop niweluje pierwsze objawy przeziębienia i łagodzi kaszel.

Jego ogromną zaletą jest cena. Kosztuje bardzo niewiele; buteleczkę syropu można kupić za kilka złotych (około trzy-cztery złote). Jest dostępny niemal w każdej aptece, a także w niektórych sklepach spożywczych, oferujących podstawowe leki na przeziębienie.

Syrop prawoślazowy - jakie ma działanie?

Korzystne działanie syropu prawoślazowego doceniają przede wszystkim kobiety w ciąży. Dlaczego? Ponieważ syrop ten jest bezpieczny dla przyszłych mam i ich nienarodzonych jeszcze dzieci. Warto dodać, że sam korzeń prawoślazu lekarskiego jest od wieków wykorzystywany w medycynie. Wykazuje wysoką zawartość śluzu o działaniu powlekającym, nawilżającym i przeciwzapalnym.

Syrop prawoślazowy jest pomocny w przypadku leczenia przeziębienia - polecany jest na kaszel, chrypkę i ból gardła. Działa równie dobrze dla łagodzenia suchego, uciążliwego kaszlu, jak i leczenia mokrego. Rozrzedza wydzielinę, która zalega w drogach oddechowych i ułatwia odkrztuszanie. Syrop ten likwiduje podrażnienia pojawiające się w jamie ustnej.

Jak bezpiecznie się leczyć, kiedy w ciąży dopadną nas katar i kaszel? Radzi ginekolog-położnik, dr Grzegorz Południewski:

Zobacz wideo

Prawoślaz lekarski - inne działanie

Korzystne działanie na drogi oddechowe to nie jedyne zalety prawoślazu lekarskiego. Zalecany jest on również pacjentom cierpiącym z powodu dolegliwości układu trawiennego, jest odpowiedni na wszelkie problemy z jelitami, na refluks, a nawet długotrwałe zaparcia.

Napar z prawoślazu lekarskiego działa również kojąco na skórę. Łagodzi różne stany zapalne, które pojawiają się na skórze. Ze względu na łagodny skład, można nim nawet przemywać oczy podczas zapalenia spojówek. Z prawoślazu robi się też maść pomocną w leczeniu bakteryjnego (ropnego) zapalenia skóry.

Syrop prawoślazowy dla kobiet w ciąży - kiedy nie wolno go stosować?

Choć syrop prawoślazowy jest bezpieczny do stosowania w czasie ciąży, to musi on spełniać jeden warunek - nie może mieć w swoim składzie etanolu. Jeśli trudno będzie znaleźć taki gotowy produkt w aptece, jest na to alternatywne rozwiązanie - można syrop przygotować samodzielnie. Wtedy nie będzie żadnych wątpliwości co do prawidłowego składu.

Zaleca się, by przed zażyciem preparatu skonsultować się ze specjalistą - najlepiej lekarzem prowadzącym ciążę, jak w przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków.

Syrop prawoślazowy dla dzieci

Syrop prawoślazowy można podawać również dzieciom, choć musi być on pozbawiony etanolu. Choć jest oparty na naturalnych składnikach, stanowczo odradza się podawania go niemowlakom i rocznym dzieciom. Stosowanie preparatu bezpieczne jest dopiero od trzeciego roku życia - i to dokładnie w zalecanej na opakowaniu dawce. Najpierw musimy skonsultować się ze specjalistą.

Syrop prawoślazowy dla kobiet w ciąży i dla dzieci - dawkowanie

Dawkowanie syropu prawoślazowego kobietom w ciąży najlepiej ustalić z lekarzem, ale według wskazówek umieszczonych w ulotce informacyjnej, w przypadku dorosłych zaleca się łyżkę stołową trzy-cztery razy dziennie.

Inaczej stosowanie leku wygląda w przypadku dzieci. Podawanie syropu maluchom powinno odbyć się po konsultacji z pediatrą. Dzieciom, które ukończyły trzy lata zazwyczaj proponuje się następujące dawki:

  • trzeci-szósty rok życia - dawka 0,5-1 ml cztery razy w ciągu doby,
  • 6-12. rok życia - dawka 1-1,5 ml cztery razy w ciągu doby.

Syrop prawoślazowy - inne przeciwwskazania do stosowania

Wśród przeciwwskazań do przyjmowania syropu prawoślazowego są również alergie i nadwrażliwość na substancje składowe produktu, a także astma oskrzelowa.

Ponadto, przed zażyciem leku powinno się dokładnie sprawdzić datę ważności produktu, która zamieszczona jest na etykiecie. Syropu, ani żadnych innych produktów, leków i suplementów nie wolno używać po upływie terminu ważności. Istotne jest, aby syrop przechowywać w miejscy suchym, niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.