Antykoncepcja hormonalna może nie zadziałać? Lista codziennych rzeczy, które obniżają skuteczność

Antykoncepcja hormonalna jest metodą zapobiegania ciąży o wysokiej skuteczności, jeśli stosujemy się do pewnych zasad. Tymczasem okazuje się, że nawet z pozoru niewinne czynności mogą obniżyć skuteczność tabletek.

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Dlaczego? Decydująca jest jej bardzo wysoka skuteczność. Wskaźnik Pearla dla pigułek hormonalnych, czyli wskaźnik określający skuteczność metod antykoncepcji, wynosi zaledwie 0,001. Oznacza to, że zaledwie jedna kobieta na 100 000 z grupy przyjmujących codziennie pigułkę zachodzi w ciążę. Te imponujące statystyki dotyczą jednak pań stosujących je poprawnie. Wiele osób nie wie, że istnieje szereg czynników, które obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej. 

Antykoncepcja hormonalna. O czym pamiętać?

O czym pamiętać przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej? No cóż, przede wszystkim o... antykoncepcji hormonalnej. Regularność jest naszym największym sprzymierzeńcem. Warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie, by pamiętać o połknięciu tabletki. Ponieważ nasz organizm lubi rutynę, codzienne branie pigułek o tej samej porze z dokładnością co do godziny może tylko nam pomóc.

Producenci antykoncepcji hormonalnej także są zdania, że największym czynnikiem ryzyka jest czynnik ludzki. Dlatego wiele firm farmaceutycznych odchodzi od dawkowania 21 pigułek na siedem dni przerwy na rzecz 28 pigułek na każdy dzień cyklu, w którym jest siedem tabletek bez hormonów. To małe "oszustwo" stosuje się, by wyrobić w kobiecie nawyk codziennego sięgania po antykoncepcję.

Zobacz wideo

Antykoncepcja hormonalna. Jakie leki obniżają skuteczność?

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej obniżają również inne leki stosowane przez kobietę. Wiele antybiotyków może zmniejszać wchłanianie hormonów, dlatego warto czytać ulotki bądź skonsultować się z lekarzem, czy dany lek np. na przeziębienie nie wejdzie w negatywną interakcję z pigułką. Jeśli nie mamy pewności, zawsze można zastosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Lista leków, które antybiotykami nie są, a mogą obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej, jest długa. Warto jednak wymienić tutaj te, które najczęściej można znaleźć w domowej apteczce:

  • leki nasilające perystaltykę jelit,
  • leki o działaniu przeczyszczającym (np. węgiel leczniczy),
  • leki o działaniu przeciwwirusowym,
  • leki o działaniu antygrzybicznym,
  • psychotropy,
  • środki nasenne,
  • środki moczopędne,
  • leki stosowane przy padaczce lub gruźlicy.

Antykoncepcja hormonalna. Suplementy obniżające skuteczność

Nie tylko leki obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Warto skonsultować się z ginekologiem, jeśli przyjmujemy na stałe np. suplementy wspomagające odchudzanie zawierające babkę płesznik, siemię lniane lub chrom. Na działanie hormonów źle wpływają też duże dawki witaminy C oraz pewne zioła. Jeżeli więc pijemy regularnie herbatkę z dziurawca, warto zapytać lekarza, czy antykoncepcja hormonalna jest dla nas najbezpieczniejszym wyborem.

Antykoncepcja a dieta

Przyjmowanie dużych ilości witaminy C, niezależnie od tego czy w tabletkach, czy w diecie, nie wpłynie dobrze na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Przy stosowaniu pigułek powinniśmy też zwracać uwagę na to, czym ją popijamy. Najlepsza będzie czysta woda, najgorszy sok grejpfrutowy w dużych ilościach. Dlaczego? Może bowiem powodować zmiany metabolizmu wątrobowego estrogenów. Równie negatywne działanie będą też więc miały duże ilości alkoholu. 

W dodatkową metodę antykoncepcji warto też się zaopatrzyć, jeśli dojdzie np. wymiotów lub biegunki. Wówczas dawka hormonów może nie wchłonąć się odpowiednio. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA