Antykoncepcja hormonalna może nie zadziałać? Lista codziennych rzeczy, które obniżają skuteczność

Antykoncepcja hormonalna jest metodą zapobiegania ciąży o wysokiej skuteczności, jeśli stosujemy się do pewnych zasad. Tymczasem okazuje się, że nawet z pozoru niewinne czynności mogą obniżyć skuteczność tabletek.

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Dlaczego? Decydująca jest jej bardzo wysoka skuteczność. Wskaźnik Pearla dla pigułek hormonalnych, czyli wskaźnik określający skuteczność metod antykoncepcji, wynosi zaledwie 0,001. Oznacza to, że zaledwie jedna kobieta na 100 000 z grupy przyjmujących codziennie pigułkę zachodzi w ciążę. Te imponujące statystyki dotyczą jednak pań stosujących je poprawnie. Wiele osób nie wie, że istnieje szereg czynników, które obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej. 

Antykoncepcja hormonalna. O czym pamiętać?

O czym pamiętać przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej? No cóż, przede wszystkim o... antykoncepcji hormonalnej. Regularność jest naszym największym sprzymierzeńcem. Warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie, by pamiętać o połknięciu tabletki. Ponieważ nasz organizm lubi rutynę, codzienne branie pigułek o tej samej porze z dokładnością co do godziny może tylko nam pomóc.

Producenci antykoncepcji hormonalnej także są zdania, że największym czynnikiem ryzyka jest czynnik ludzki. Dlatego wiele firm farmaceutycznych odchodzi od dawkowania 21 pigułek na siedem dni przerwy na rzecz 28 pigułek na każdy dzień cyklu, w którym jest siedem tabletek bez hormonów. To małe "oszustwo" stosuje się, by wyrobić w kobiecie nawyk codziennego sięgania po antykoncepcję.

Antykoncepcja hormonalna. Jakie leki obniżają skuteczność?

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej obniżają również inne leki stosowane przez kobietę. Wiele antybiotyków może zmniejszać wchłanianie hormonów, dlatego warto czytać ulotki bądź skonsultować się z lekarzem, czy dany lek np. na przeziębienie nie wejdzie w negatywną interakcję z pigułką. Jeśli nie mamy pewności, zawsze można zastosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Lista leków, które antybiotykami nie są, a mogą obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej, jest długa. Warto jednak wymienić tutaj te, które najczęściej można znaleźć w domowej apteczce:

 • leki nasilające perystaltykę jelit,
 • leki o działaniu przeczyszczającym (np. węgiel leczniczy),
 • leki o działaniu przeciwwirusowym,
 • leki o działaniu antygrzybicznym,
 • psychotropy,
 • środki nasenne,
 • środki moczopędne,
 • leki stosowane przy padaczce lub gruźlicy.

Antykoncepcja hormonalna. Suplementy obniżające skuteczność

Nie tylko leki obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Warto skonsultować się z ginekologiem, jeśli przyjmujemy na stałe np. suplementy wspomagające odchudzanie zawierające babkę płesznik, siemię lniane lub chrom. Na działanie hormonów źle wpływają też duże dawki witaminy C oraz pewne zioła. Jeżeli więc pijemy regularnie herbatkę z dziurawca, warto zapytać lekarza, czy antykoncepcja hormonalna jest dla nas najbezpieczniejszym wyborem.

Antykoncepcja a dieta

Przyjmowanie dużych ilości witaminy C, niezależnie od tego czy w tabletkach, czy w diecie, nie wpłynie dobrze na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Przy stosowaniu pigułek powinniśmy też zwracać uwagę na to, czym ją popijamy. Najlepsza będzie czysta woda, najgorszy sok grejpfrutowy w dużych ilościach. Dlaczego? Może bowiem powodować zmiany metabolizmu wątrobowego estrogenów. Równie negatywne działanie będą też więc miały duże ilości alkoholu. 

W dodatkową metodę antykoncepcji warto też się zaopatrzyć, jeśli dojdzie np. wymiotów lub biegunki. Wówczas dawka hormonów może nie wchłonąć się odpowiednio. 

Więcej o:
Komentarze (5)
Antykoncepcja hormonalna może nie zadziałać? Lista codziennych rzeczy, które obniżają skuteczność
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • manikan

  Oceniono 2 razy 2

  Dobrze stosowana anty zapewnia prawie 100 % ochronę, ja stosuje vines i szczerze lepszej metody antykoncepcyjnej sobie nie mogłam wymarzyć

 • Gość: Zagadka

  Oceniono 2 razy 2

  Czy węgiel leczniczy wykazuje działanie przeczyszczające?

 • olapolkrakow

  0

  Prawdą jest, że antykoncepcja hormonalna nie stanowi 100% zabezpieczenia przed ciążą. Dziwi mnie jednak, że tak wiele osób nie wie, ze istnieje sporo czynników, które mogą wpłynąć na jej działanie. Nie wiem, może jestem wyjątkiem, ale ja ze swoim lekarzem ginekologiem mam na tyle dobry kontakt, że zawsze o wszystko go dopytuje, a on szczegółowo udziela mi odpowiedzi. Mam jednego lekarza od trzech lat, - dra Andrzeja Kałamackiego z Intimy Clinic w Krakowie i nigdy nie czułam się jakaś niedoinformowana. Wydaje mi się, że takie jest między innymi zadanie lekarza, żeby informować pacjenta o wszystkim, co może wpłynąć na jego zdrowie albo płodność...

 • Gość: Ania

  Oceniono 2 razy 0

  To prawda sama stosuję belarę i regularność brania tabletek to podstawa. Jest też kilka innych kwestii o których trzeba pamiętać, ale generalnie rzecz biorąc ja nie mam z tym problemu. Dużo dowiedziałam się od ginekologa, są ulotki. Ten artykuł też jest przydatny. Dla mnie ważne, że mam skuteczne zabezpieczenie.

 • Gość: Ada 322

  Oceniono 1 raz -1

  A ja stosuję naturalną antykoncepcje przez co nie muszę się martwić że coś pójdzie nie tak i mam na to podgląd. Uzywam cyklotest ze strony CyklotestPolska . Nie muszę pamiętać czy wzięłam tabletkę a skuteczność jest 99%

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX