Detreomycyna - skład, przeznaczenie, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Detreomycyna to lek przeznaczony do stosowania na skórę o działaniu bakteriobójczym oraz bakteriostatycznym. Zaleca się ją w przypadku leczenia ropnych infekcji skóry, których nie udało się wyleczyć z pomocą innych antybiotyków. Jak powinno się ją stosować i czy jest bezpieczna dla wszystkich pacjentów?
Zobacz wideo

Detromycyna - co to jest i jaki ma skład?

Detromycyna jest preparatem do stosowania bezpośrednio na skórę, występującym w postaci maści. Zaliczana jest do antybiotyków. Jego główną substancją jest chloramfenikol, który ma właściwości bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne. W skład 1 grama leku wchodzi 10 mg lub 20 mg chloramfenikolu. Oprócz tego składnika Detromycyna zawiera także olej arachidowy i lanolinę. Lek używany jest w dermatologii, przy leczeniu miejscowym obszarów zajętych chorobą.

Lekarstwo dostępne jest na polskim rynku już od wielu lat, znane jest wśród pacjentów i cieszy się dobrą opinią. Zakup tego preparatu możliwy jest tylko po okazaniu recepty w aptece.

Detromycyna - wskazania do stosowania

Lekarz zaleci używanie Detromycyny, jeśli trafi do niego pacjent z poważnymi problemami skóry, ropnymi wykwitami, których nie udało się zwalczyć łagodnymi lekami lub innymi antybiotykami. Maść wykazuje dużą skuteczność w walce z ropniami i uporczywym, a szczególnie nawracającym trądzikiem. Leczy zadrapania, niewielkie rany, uszkodzenia i podrażnienia skóry. Pomaga także w przypadku stanów zapalnych ucha lub oka, które spowodowane zostały przez bakterie trudne do wyleczenia.

Detromycyna - dawkowanie preparatu

Maść stosuje się miejscowo na skórę objętą zakażeniem. Cienką warstwę kremu należy wsmarować w oczyszczony i osuszony obszar na skórze. Można również wycisnąć maść na gazę, którą następnie przykłada się do chorego miejsca. Dawka i częstotliwość używania preparatu powinna być indywidualnie ustalona z lekarzem. Zazwyczaj specjalista zaleca smarowanie maścią od 1 do 3 razy w ciągu dnia na przestrzeni 24 godzin, pamiętając o zachowaniu odstępu około 6-8 godzin między aplikacjami. Detromycyny nie wolno stosować dłużej niż zaleci lekarz. Nie powinno się także przekraczać terminu powyżej 14 dni, a w przypadku zmian o większej powierzchni należy wiedzieć, że może zwiększać ryzyko pojawienia się poważnych skutków niepożądanych. Nie powinno się również powtarzać leczenia tym preparatem.

Detreomycyna - przeciwwskazania do stosowania

Jak każdy lek dostępny na rynku, również Detreomycyna ma pewne przeciwwskazania do stosowania. Wśród nich wymienia się:

  • zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby,
  • alergie, uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu,
  • ciążę, a także okres karmienia piersią,
  • nieprawidłowy skład krwi,
  • schorzenia związane z pracą nerek,
  • zaburzenia hematopoezy,
  • schorzenia szpiku kostnego,
  • uczulenie na orzeszki ziemne oraz soję, ponieważ jednym ze składników leku jest olej arachidowy.

Maść nie jest zalecana także w przypadku leczenia o charakterze zapobiegawczym. Preparat jest niedozwolony dla dzieci i młodzieży - tych, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia. Nie odnotowano, by lek miał jakikolwiek wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Detromycyna - działania niepożądane

Zanim pacjenci zdecydują się ten lek stosować, powinni poznać możliwe działania niepożądane, wynikające z jego używania. Podczas stosowania tego preparatu mogą wystąpić:

  • podrażnienia w postaci zaczerwienienia, świądu, kłucia,
  • zapalenia skóry,
  • reakcje alergiczne na skórze (np. świąd, wysypka, pokrzywka, rumień)
  • obrzęk angioneurotyczny, 
  • nadkażenia drożdżakami (w przypadku długotrwałego leczenia).

Detromycyna - interakcje z innymi lekarstwami

Stosowanie Detromycyny z innymi lekami w tym samym czasie może mieć negatywy wpływ na zdrowie. Ze względu na to, że maść ma swoim składzie chloramfenikol, nie wolno przyjmować jej wraz z penicylinami i cefalosporytnami. W przeciwnym razie może wystąpić działanie antagonistyczne. Chloramfenikol nasila i przedłuża okres działania preparatów metabolizowanych w wątrobie (np. warfaryna, fenytoina).

Odradza się także zażywania preparatu wraz z erytromycyną, ponieważ może wywołać konkurencyjny mechanizm działania tych preparatów. Nie powinno się także stosować chloramfenikolu z lekami hamującymi czynność szpiku kostnego. Interakcje z pozostałymi preparatami przeznaczonymi do stosowania miejscowego nie są znane.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.