Matka chrzestna - formalności, obowiązki i kogo najlepiej wybrać?

Matkę chrzestną wybiera się tylko raz w życiu. Obowiązek ten spoczywa na rodzicach dziecka, więc warto dobrze przemyśleć ten wybór. Jaka powinna być matka chrzestna i jakie warunki musi spełnić, by nią została? Dowiedzcie się, jak wyglądają formalności w przypadku zastania matką chrzestną i przeczytajcie podpowiedzi dotyczące zakupu prezentu dla dziecka.

Przygotowania do chrztu - jakie dokumenty są wymagane?

Planując chrzciny swojego dziecka, trzeba nie tylko wybrać kościół i lokal gastronomiczny, w którym odbędzie się przyjęcie dla gości. Do przeprowadzenia aktu chrztu niezbędne będą odpowiednie formalności. Czy wiemy, jakie dokumenty należy dostarczyć do kościoła przed chrztem?

Wymagane dokumenty najlepiej zacząć gromadzić na kilka tygodni przed datą chrztu, by niczego nie przeoczyć. Akt chrztu zostanie wystawiony na podstawie: skróconego aktu urodzenia dziecka, świadectwa ślubu kościelnego rodziców oraz dokumentów, które potwierdzają dane osobowe rodziców i chrzestnych (imię, nazwisko, wiek, wyznanie oraz adres zamieszkania).

Odpowiednie dokumenty musi donieść również matka chrzestna i ojciec chrzestny. Chodzi głównie o dwa zaświadczenia - z rodzimej parafii, że mogą zostać rodzicami chrzestnymi oraz o odbytej spowiedzi świętej.

Matka chrzestna - siostra czy przyjaciółka? Kogo wybrać?

Czy łatwo wybrać matkę chrzestną? Czasami już zanim urodzi się nam dziecko, wiemy, kto nią zostanie; mamy ukochaną przyjaciółkę z dzieciństwa, siostrę lub bratową. Przesądy mówią, że nie powinno się wybierać rodziców chrzestnych przed narodzinami dziecka, ponieważ dziecko po przyjściu na świat przejmie większość ich wad. Niezależnie od tego, czy jesteście przesądni, czy nie, z różnych powodów można mieć problem z wyborem właściwych osób. Niekiedy ta decyzja bywa naprawdę trudna i  może spędzać sen z powiek. Czym się kierować przy wyborze matki chrzestnej? 

Z pewnością dobrze jest wybrać na chrzestną osobę, z którą rodzice mają dobry kontakt, dobrze znają jej charakter, która reprezentuje wartości zgodne z systemem wartości rodziców dziecka. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ matka chrzestna ma towarzyszyć dziecku w przyszłym życiu, ma brać czynny udział w jego wychowaniu, wspierać je i dawać dobry przykład. A także umacniać wiarę katolicką w dziecku.

Matka chrzestna - formalności z punktu widzenia kościoła katolickiego

Ważne jest, by matka chrzestna miała ukończone 16 lat i była po sakramencie bierzmowania oraz chrztu. Najlepiej, by nie była po rozwodzie i była katoliczką, a także prowadziła życie zgodnie z zasadami wiary katolickiej. Są kościoły, które żądają od przyszłej matki chrzestnej specjalnego zaświadczenia potwierdzającego, że jest ona praktykującą katoliczką i była bierzmowana. Często też ksiądz prosi, by przyszła matka chrzestna wzięła udział w spotkaniu, podczas którego omawiana jest ceremonia. Poza tym, przed rozpoczęciem mszy chrzcielnej należy do zakrystii kościoła dostarczyć karteczkę z podpisaną spowiedzią.

Dobrze wiedzieć, że przepisy pozwalają na wybranie matki chrzestnej, która jest innego wyznania. Oczywiście pod warunkiem, że taka osoba musi być ochrzczona i mieć ojca katolika. Chrzestną nie zostanie osoba żyjąca w konkubinacie, choć i od tej reguły istnieją pewne wyjątki, więc zanim skreślicie taką osobę, warto porozmawiać z księdzem w wybranej parafii.

Matka chrzestna - czy może być w ciąży?

Czy matka chrzestna może być w ciąży? Choć to pytanie wydaje się nieco dziwne, ma ono pewne podstawy. Chodzi o przesąd mówiący o tym, że matka chrzestna nie może być w stanie błogosławionym podczas chrzcin, gdyż grozi to śmiercią lub poważną chorobą dziecka podawanego do chrztu, bądź tego nienarodzonego. Kościół nie widzi w tym przypadku przeciwwskazań, wszystko zależy od przekonań rodziców, to w końcu ostatecznie oni podejmują decyzję.

Zobacz wideo

Co w prezencie od matki chrzestnej?

Po zakończonej ceremonii chrzcielnej w kościele, rodzice wraz z chrzestnymi, najbliższą rodziną i innymi gośćmi, udają się na przyjęcie. W zależności od możliwości finansowych i mieszkaniowych rodziców, impreza odbywa się w domu lub w restauracji, w której wcześniej dokonuje się rezerwacji i ustala menu. Choć wręczanie prezentów nowemu członkowi kościelnej wspólnoty nie jest obowiązkowe, goście zazwyczaj z przyjemnością ofiarują na ręce rodziców prezent dla dziecka. Może to być coś, co wpisuje się w potrzeby dziecka - np. zabawka edukacyjna, element wyposażenia pokoju lub pieniądze, za które rodzice sami wybiorą upominek dla malucha, najlepiej wiedząc, co mu się jeszcze przyda.

Co powinna kupić matka chrzestna? Nie ma w tym przypadku żadnych jednoznacznych wytycznych, ale warto wziąć pod uwagę, że prezent od chrzestnej stanowić powinien pamiątkę po tak ważnym wydarzeniu. Jeśli chrzestna nie chce kupować prezentu, postanowi wręczyć rodzicom pieniądze, to dobrze by było dołączyć np. łańcuszek z zawieszką, samą zawieszkę, np. z dedykacją czy datą chrzcin, czy choćby ilustrowaną Biblię dla najmłodszych czytelników. Warto wybrać coś, co będzie dla dziecka pamiątką na długie lata.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.