Wszystkich Świętych, a Dzień Zaduszny

Wiele osób myli święto Wszystkich Świętych z Dniem Zadusznym. 1 listopada to wyjątkowy czas, w którym na cmentarzach pojawiają się niezliczone lampki na grobach zmarłych. Tymczasem patrząc głębiej na charakter obu tych dni, to właśnie 2 listopada jest dniem, w którym wspominamy naszych bliskich.

Znaczenie Wszystkich Świętych

1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień, który nie skupia się na naszych bliskich spoczywających na cmentarzach, ale na Świętych Kościoła Katolickiego. Ten dzień ma przypominać o powszechnym powołaniu do świętości. Teologia katolicka mówi, że każdy jest powołany do zbawienia i świętości, a do tego konieczna jest łaska uświęcająca i dar wiary. Przykład Świętych ma nam pomóc w dojściu do zbawienia.

Wszystkich Świętych to dzień, w którym wierni Kościoła mają przypominać sobie o swojej jedności - chodzi o jedność Kościoła na ziemi, Kościół w Niebie oraz o pokutujących w czyśćcu. Chrześcijanie powinni przypomnieć sobie tajemnicę Obcowania Świętych. W tej tradycji ważnym elementem jest podkreślenie, że życie nie kończy się tutaj na ziemi, a Kościół ziemski jest nierozerwalnie związany z Kościołem w Niebie. Pomiędzy tymi stanami jest ciągła wymiana dóbr duchowych poprzez ofiarę i modlitwę. Od wieków szczególne znaczenie dla tego święta mają święci Piotr i Paweł.

Początki Wszystkich Świętych

Początki kultu Wszystkich Świętych sięgają już IV wieku. Związany jest on z prześladowaniami pierwszych chrześcijan. Wówczas to w Antiochii zaczęto czcić pamięć o bezimiennych męczennikach w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Bardziej formalny charakter święto to przybrało w VII wieku, kiedy to papież Bonifacy IV przekształcił słynny rzymski Panteon w świątynię Matki Boskiej i wszystkich męczenników. W czasie tych wydarzeń Bonifacy IV kazał przywieźć kamienie z katakumb męczenników. Źródła historyczne podają, że przywieziono wtedy 28 wozów pełnych kamieni.  W Rzymie zaczęto obchodzić pamiątkę tego wydarzenia, oddając cześć świętym męczennikom. Później jednak papież Jan XI w 935 r. przeniósł termin tego wydarzenia z maja, na początek listopada, najprawdopodobniej w związku z problemem wykarmienia licznych pielgrzymów. Listopad był wygodniejszym terminem ze względu na zbiory upraw.

Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Zmarłych

Tak naprawdę to właśnie 2 listopada jest dniem, w którym wspominamy naszych zmarłych bliskich. W polskiej tradycji nazywamy to święto Dniem Zadusznym. Według  nauk Kościoła, 2 listopada wspominamy zmarłych pokutujących w czyśćcu. To właśnie tym osobom pomagają nasze modlitwy, msze, wspominanie. W tych dniach, żyjący na ziemi mogą dostąpić odpustu zupełnego i ofiarować go w intencji zmarłego.

Początki Dnia Zadusznego

Wspomnienie wszystkich zmarłych zostało wprowadzone w X wieku za sprawą opata benedyktynów w Cluny - św. Odilona - w 998 r. To właśnie on polecił swoim współbraciom modlić się tego dnia za zmarłych. Sama idea dosyć szybko rozprzestrzeniła się po samej Francji i dalej po Europie. Już w XIII wieku zwyczaj ten stał się powszechny w całej wspólnocie Kościoła.

Może cię też zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.