Tradycje obchodzenia ¦wiêta Zmar³ych w ró¿nych kulturach: jakie znaczenie mia³o to w przesz³o¶ci, co przetrwa³o do dzi¶

W wielu kulturach obchodzi siê ¦wiêto Zmar³ych, czyli dzieñ, w którym wspominamy naszych nie¿yj±cych przodków i oddajemy im cze¶æ. W niektórych krajach to dzieñ bardzo powa¿ny i smutny, powinien byæ po¶wiêcony na refleksje o ¶mierci oraz op³akiwanie zmar³ych. W innych to radosne ¶wiêto, podczas którego odbywaj± siê zabawy, czêsto z elementami straszenia.

W Polsce ¦wiêto Zmar³ych jest dniem pe³nym zadumy i nostalgicznym. Udajemy siê wtedy na cmentarze, gdzie spoczywaj± nasi bliscy i wspominamy ich ¿ycie. Podobne zwyczaje mo¿na spotkaæ w krajach po³udniowych, gdzie dominuj±c± religi± jest rzymski katolicyzm. W innych kulturach ¶wiêta zmar³ych s± obchodzone bardzo ró¿norodnie.

¦wiêto Zmar³ych - jak ten dzieñ wygl±da w ró¿nych kulturach?

Chyba w najbardziej kontrastowy wobec naszych tradycji sposób ¦wiêto Zmar³ych obchodzi siê w Meksyku. Tam obchody trwaj± a¿ trzy dni. 31 pa¼dziernika wspomina siê nie¿yj±ce dzieci, nazywane tam "anio³kami". 1 i 2 listopada po¶wiêcone s± nie¿yj±cym doros³ym. ¦wiêtowanie nie polega jednak na op³akiwaniu. To radosny czas, do którego mieszkañcy Meksyku szykuj± siê ca³ymi tygodniami. W domach stawiaj± specjalne powitalne o³tarze dla zmar³ych, którzy maj± ich podczas tego ¶wiêta odwiedzaæ, kupuj± mnóstwo s³odyczy i ozdób. Odwiedza siê groby bliskich, jednak nie po to, by zostawiæ tam kwiaty, lecz by biesiadowaæ.

Równie rado¶nie ten czas obchodz± mieszkañcy USA. Halloween to czas, w którym ozdabia siê domy, przede wszystkim wydr±¿onymi dyniami ze ¶wieczkami w ¶rodku oraz ró¿nymi strasznymi elementami. Dzieci i m³odzie¿ wêdruj± od domu do domu i zbieraj± cukierki lub robi± ich mieszkañcom psikusy, je¶li nie zostan± poczêstowane s³odyczami.

W dalekiej Japonii ¶wiêto zmar³ych obchodzone jest w lipcu lub w sierpniu. Japoñczycy wierz±, ¿e dusze ich bliskich zmar³ych przybywaj± w tym czasie na ziemiê, dlatego w progach swoich domów ustawiaj± specjalne latarnie, by duchom ³atwiej by³o do nich trafiæ. W miastach odbywaj± siê rytualne tañce, niektórzy udaj± siê nad rzekê, by puszczaæ ³ódki z lampionami jako symbolami zmar³ych. Wielu Japoñczyków udaje siê wtedy z wizyt± w rodzinne strony.

¦wiêto Zmar³ych - co oznaczaj± dawne tradycje?

Wiele tradycji zwi±zanych ze ¦wiêtem Zmar³ych pochodzi z zamierzch³ych czasów. Ich znaczenie czêsto siê zatar³o, jednak wci±¿ je praktykujemy.

Nasze ¦wiêto Zmar³ych ma bardzo d³ug± tradycjê. Wedle starych ludowych wierzeñ, w momencie przesilenia dusze zmar³ych przybywaj± na ziemiê i strasz± ¿yj±cych. Dlatego na naszych ziemiach obchodzono na prze³omie pa¼dziernika i listopada tzw. dziady. Aby je przeb³agaæ, by nie straszy³y, zapalano ¶wiat³a, które mia³y dawaæ duchom ciep³o. Ten zwyczaj znamy jako powszechnie praktykowane zapalanie zniczy.

Amerykañskie Halloween wywodzi siê natomiast z celtyckiego obrz±dku Samhain. W ten sposób ¿egnano lato i czczono zmar³ych. Celtowie wierzyli, ¿e w okresie przesilenia zaciera siê granica miêdzy ¶wiatem ¿ywych i umar³ych i duchy mog± swobodnie poruszaæ siê po ziemi. Aby odstraszaæ z³e duchy, przebierano siê za nie. Na pami±tkê tego zwyczaju Amerykanie przebieraj± siê na Halloween i nawzajem strasz±.

To tak¿e mo¿e ciê zainteresowaæ:

Oni odeszli od nas w tym roku

Wiêcej o:
Copyright © Agora SA