Jednym z ważniejszych zagadnień, które zostały poruszone podczas kongresu, był problem otyłości. Z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że obecnie z otyłością zmaga się 25 procent mężczyzn i 27 procent kobiet, a nadwaga występuje u 44 procent mężczyzn i 32 procent kobiet.
"Częstość występowania otyłości stale dramatycznie rośnie, a prognozy wskazują, że w najbliższych latach będzie niestety dalej narastać. Grupą naszej szczególnej troski i szczególnego alertu społecznego są dzieci i młodzież, wśród których co piąty uczeń zmaga się z nadwagą lub otyłością" - informuje prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.
Czy "bio" warzywa i owoce są zdrowsze? [NaZdrowie]
Rosnący problem nadwagi i otyłości u dzieci spowodowany jest jednak nie tylko nieodpowiednim odżywianiem. Znaczenie mają również inne czynniki, także te związane z rozwojem cywilizacyjnym, jak: korzystanie z urządzeń elektronicznych, zaburzenia snu, przewlekły stres oraz zanieczyszczenie środowiska.
Nowa piramida - wszystko zaczyna się od snu i ruchu
Jednym z najważniejszych i najprostszych narzędzi skutecznej profilaktyki otyłości były i są piramidy żywieniowe. To graficzne opisy różnych grup produktów spożywczych, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Dodatkowo wzbogacone one zostały o odpowiednie komentarze i zasady.
Podczas kongresu eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia przedstawili nieco zmodyfikowaną wersję takiej piramidy. W nowej odsłonie piramida uwzględnia nie tylko dietę, lecz także styl życia. U jej podstaw znalazły się zatem odpowiednia ilość ruchu oraz... wysypianie się.
Z zasad, które rządzą piramidą, dowiadujemy się, że dzieci i młodzież, których dotyczy piramida, powinny ćwiczyć co najmniej godzinę dziennie. Jednocześnie należy ograniczyć oglądanie telewizji, przesiadywanie przed komputerem i korzystanie z innych urządzeń elektronicznych do dwóch godzin w ciągu dnia.
Dzieci i młodzież powinny się też wysypiać, aby ich mózg mógł wypocząć. Zaleca się, aby dzieci w wieku 6-12 lat spały co najmniej 10 godzin na dobę. Wśród ważnych zasad piramidy wymienione zostały też m.in.:
- spożywanie pięciu posiłków dziennie,
- mycie zębów po jedzeniu,
- picie dużych ilości wody,
- zrezygnowanie ze słodkich napojów i słodyczy, słonych przekąsek oraz fast foodów,
- jedzenie różnorodnych warzyw i owoców jak najczęściej i w dużych ilościach,
- jedzenie produktów zbożowych, szczególnie pełnoziarnistych oraz
- wypijanie 3-4 szklanek mleka dziennie (można je zastąpić kefirem, jogurtem naturalnym i częściowo serem).
"Piramida żywieniowa ma swoją dynamikę rozwoju, odzwierciedla potrzeby i styl życia człowieka, powinna zatem ewoluować" - wyjaśnia prof. dr hab. Mirosław Jarosz.
Piramida kierowana jest do dzieci i młodzieży (4–18 lat), ich rodziców oraz personelu przedszkoli i środowiska szkolnego (dyrektorów, nauczycieli, intendentów - odpowiadających za żywienie zbiorowe w szkołach).
an.noyed
Oceniono 30 razy 18
He, he, życzę powodzenia, zębów po jedzeniu się nie myje, bo uszkadza się szkliwo, pięć posiłków dziennie, to znaczy, że zawsze z pełnym brzuchem, a kiedy wysiłek fizyczny, bieganie po boisku, też z pełnym brzuchem, może jeszcze z dwoma szklankami mleka? Ludzie, trochę ruchu, sportu i się ogarnijcie.