Piramida żywieniowa dla dzieci uległa zmianie. U jej podstawy tym razem znalazła się również odpowiednia ilość snu

W dniach 25-26 stycznia w Warszawie odbył się IV Narodowy Kongres Żywieniowy. Zaprezentowano podczas niego zmodyfikowaną piramidę żywieniową dla dzieci i młodzieży. Jest ona uważana za jeden ze skutecznych sposobów zapobiegania otyłości.

Jednym z ważniejszych zagadnień, które zostały poruszone podczas kongresu, był problem otyłości. Z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że obecnie z otyłością zmaga się 25 procent mężczyzn i 27 procent kobiet, a nadwaga występuje u 44 procent mężczyzn i 32 procent kobiet. 

"Częstość występowania otyłości stale dramatycznie rośnie, a prognozy wskazują, że w najbliższych latach będzie niestety dalej narastać. Grupą naszej szczególnej troski i szczególnego alertu społecznego są dzieci i młodzież, wśród których co piąty uczeń zmaga się z nadwagą lub otyłością" -  informuje prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Czy "bio" warzywa i owoce są zdrowsze? [NaZdrowie]

Rosnący problem nadwagi i otyłości u dzieci spowodowany jest jednak nie tylko nieodpowiednim odżywianiem. Znaczenie mają również inne czynniki, także te związane z rozwojem cywilizacyjnym, jak: korzystanie z urządzeń elektronicznych, zaburzenia snu, przewlekły stres oraz zanieczyszczenie środowiska.

Nowa piramida - wszystko zaczyna się od snu i ruchu

Jednym z najważniejszych i najprostszych narzędzi skutecznej profilaktyki otyłości były i są piramidy żywieniowe. To graficzne opisy różnych grup produktów spożywczych, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Dodatkowo wzbogacone one zostały o odpowiednie komentarze i zasady. 

Podczas kongresu eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia przedstawili nieco zmodyfikowaną wersję takiej piramidy. W nowej odsłonie piramida uwzględnia nie tylko dietę, lecz także styl życia. U jej podstaw znalazły się zatem odpowiednia ilość ruchu oraz... wysypianie się.

Z zasad, które rządzą piramidą, dowiadujemy się, że dzieci i młodzież, których dotyczy piramida, powinny ćwiczyć co najmniej godzinę dziennie. Jednocześnie należy ograniczyć oglądanie telewizji, przesiadywanie przed komputerem i korzystanie z innych urządzeń elektronicznych do dwóch godzin w ciągu dnia.

Dzieci i młodzież powinny się też wysypiać, aby ich mózg mógł wypocząć. Zaleca się, aby dzieci w wieku 6-12 lat spały co najmniej 10 godzin na dobę. Wśród ważnych zasad piramidy wymienione zostały też m.in.:

 • spożywanie pięciu posiłków dziennie,
 • mycie zębów po jedzeniu,
 • picie dużych ilości wody,
 • zrezygnowanie ze słodkich napojów i słodyczy, słonych przekąsek oraz fast foodów,
 • jedzenie różnorodnych warzyw i owoców jak najczęściej i w dużych ilościach,
 • jedzenie produktów zbożowych, szczególnie pełnoziarnistych oraz
 • wypijanie 3-4 szklanek mleka dziennie (można je zastąpić kefirem, jogurtem naturalnym i częściowo serem).

"Piramida żywieniowa ma swoją dynamikę rozwoju, odzwierciedla potrzeby i styl życia człowieka, powinna zatem ewoluować" - wyjaśnia prof. dr hab. Mirosław Jarosz.

Piramida kierowana jest do dzieci i młodzieży (4–18 lat), ich rodziców oraz personelu przedszkoli i środowiska szkolnego (dyrektorów, nauczycieli, intendentów - odpowiadających za żywienie zbiorowe w szkołach).

Więcej o:
Komentarze (35)
Piramida żywieniowa dla dzieci uległa zmianie. U jej podstawy tym razem znalazła się również odpowiednia ilość snu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • an.noyed

  Oceniono 30 razy 18

  He, he, życzę powodzenia, zębów po jedzeniu się nie myje, bo uszkadza się szkliwo, pięć posiłków dziennie, to znaczy, że zawsze z pełnym brzuchem, a kiedy wysiłek fizyczny, bieganie po boisku, też z pełnym brzuchem, może jeszcze z dwoma szklankami mleka? Ludzie, trochę ruchu, sportu i się ogarnijcie.

 • Gość: Ania

  Oceniono 48 razy 14

  Przerażające, że w Polsce nadal zaleca się picie mleka i to w takich ilościach.... litr dziennie? Szok!

 • daere

  Oceniono 30 razy 10

  Mycie zębów po jedzeniu? Dentyści tego nie zalecają. Mleko w takiej ilości? To chyba po to, żeby jeszcze więcej było alergii. Czego to jeszcze nie wymyślą...

 • Gość: P.

  Oceniono 9 razy 9

  Wszystko fajnie, ale nie mogę się zgodzi z jedzeniem owocow w duzych ilosciach i jak najwiecej. Potrafie bez problemu zjesc 10 duzych jablek dziennie = 1000 kcal, a czuje sie po nich tak samo glodny, jak przed ich zjedzeniem, no i jedząc jabłka nie dostarczam sobie białek ani tłuszczów. Poza tym jedzenie produktów zbożowych jest raczej kontrowersyjne - ja staję sie po nich senny, a potem głodny jak wilk. Cukrzycy nie mam, krzywa glikemii prawidłowa.

 • Gość: mee

  Oceniono 29 razy 7

  Masakra co ja patrze! Mleko jest dobre dla cielaka, a nie dla dzieci, bo one powinny pić mleko matki i na tym koniec. Jeszcze jakiś baran zacznie wprowadzać te zasady "zdrowej diety" w szkołach. Strach się bać.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 6 razy 6

  Pewnie, że jak się śpi, to się nie je.
  Jest to może pewne uproszczenie, ale człowiek wyspany jest prawdopodobnie mniej gnuśny od niewyspanego, któremu tylko żarcie w głowie.

 • kris0104

  Oceniono 25 razy 5

  Nadal podtrzymuja te brednie z mlekiem! Optymalnie sa dwa posilki dziennie i ok.14 godz.przerwy pomiedzy ostatnim a pierwszym /noc + /-tzw czesciowy post

 • Gość: emka

  Oceniono 14 razy 4

  3-4 szklanki mleka? dziennie? albo ktos zatrzymal sie w sfrach zywienia lat 60tych albo ma szwagra w Danonie...
  O.o

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 28 razy 4

  Uwielbiam teorie wegan, ze mleko jest dla cielaczka i ze ludzie nie powinni go pic, poniewaz jest "zbyt odlegle genetycznie" od czlowieka.

  Mam wrazenie, ze rosliny sa jeszcze bardziej "odlegle genetycznie". Idac tym tropem, powinnismy jesc ludzkie mieso, bo jest "najblizsze genetycznie" czlowiekowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX