Połowa polskich dzieci jest odwodniona. Główny winowajca to... herbata

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zbadali stan nawodnienia polskich dzieci w wieku szkolnym. Wyniki badań nie nastrajają optymistycznie.

Odwodnienie organizmu pogarsza koncentrację i pamięć krótkotrwałą. Poza tym sprawia, że czujemy się cały czas zmęczeni i rozdrażnieni. Okazuje się, że problem ten może dotyczyć nawet połowy polskich dzieci w wieku szkolnym. 

Szkodliwa herbata

Problemem zajęli się badacze z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie przeprowadzonych niedawno badań udało im się nawet znaleźć jego przyczynę. Polskie dzieci od najmłodszych lat życia piją zbyt duże ilości herbaty z cukrem. To z kolei ma bardzo zły wpływ na poziom nawodnienia organizmu.

Soki byłyby lepsze

Z badań wynika także, że jedynie 22 procent dzieci w wieku szkolnym pije soki owocowe. 

-  Wśród badanych dzieci zbyt niskie było spożycie soków 100-procentowych, szczególnie soku pomarańczowego. Tymczasem jest to produkt, który ze względu na swój profil wodno-elektrolitowy mógłby korzystnie wypłynąć na stan nawodnienia organizmu. Nie jest prawdą powszechne przekonanie, że dzieci piją soków za dużo. Okazuje się, że w badanej grupie ponad połowa dzieci otyłych nie piła soku pomarańczowego wcale lub piła go bardzo rzadko (1-3 razy w miesiącu). W odniesieniu do jego właściwości, jako źródła składników o charakterze przeciwzapalnym m.in. hesperydyny, jest to ilość niezadowalająca - wyjaśnia dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, dietetyk, adiunkt w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia UJ Collegium Medicum.

Więcej o:
Komentarze (3)
Połowa polskich dzieci jest odwodniona. Główny winowajca to... herbata
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Toja

  Oceniono 1 raz 1

  A czemu akurat pomarańczowy? W naszej strefie klimatycznej powinniśmy pić soki z naszych owoców.
  Zwłaszcza zimą niewskazane są owoce cytrusowe jako wychładzające...

 • kawiarniany.filozof

  Oceniono 1 raz 1

  Picie herbaty z cukrem to jedno, ale pocie soków owocowych wcale nie jest takie super - mają często więcej cukrów prostych niż słodzone napoje. Jeżeli sok, to pół na pół z wodą.

 • Gość: dziadekzpragi

  0

  Niema to jak naukowcy . Pamiętam jak azbest był remedium na całe zło ,i co ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX