Szkoły będą likwidowane. "Kuratoria są coraz bardziej przychylne"

Rośnie liczba szkół do likwidacji. Kuratoria są coraz bardziej przychylne wnioskom samorządowców. Serwis Gazeta Prawna zauważa, że zapowiedź kolejnej sześcioprocentowej podwyżki dla nauczycieli od września 2020 doprowadzi do tego, że zabraknie samorządom pieniędzy na utrzymanie małych szkół, w których uczy się niewiele osób.

Dlaczego szkoły będą zamykane

Rządowa gwarancja podwyżek dla nauczycieli poważnie pogorszy sytuację samorządów. Jak donosi serwis Gazeta Prawna, zabezpieczona przez rząd na ten cel kwota - 100 mln - jest niewystarczająca, a co za tym idzie, kosztami zostają obciążone władze lokalne. To zmusza samorządy do podjęcia radykalnych i bardzo źle ocenianych przez mieszkańców działań - likwidacji niewielkich placówek. 

Od dwóch lat samorząd, aby móc zamknąć daną szkołę, musi mieć pozytywną zgodę kuratorium. Rządowa poprawka sprawiła, że liczba zlikwidowanych placówek znacząco spadła. Od zeszłego roku jednak kuratoria zdają się być bardziej przychylne planom samorządowców. 

Więcej wniosków o zamknięcie szkół

Jak wynika z danych przytoczonych przez Gazetę Prawną, w ubiegłym roku na samym Podkarpaciu zlikwidowano 23 szkoły, a w tym roku liczba ma się przynajmniej podwoić. W Lublinie kuratorium pozytywnie rozpatrzyło aż 71 na 80 wniosków. Na Mazowszu przestało funkcjonować 20 placówek, w tym m.in. 10 szkół podstawowych i filialnych, dwóch liceów ogólnokształcących i trzech szkół policealnych. Podobny wynik - 27 placówek - zanotowano w województwie łódzkim. W Poznaniu natomiast kuratorium przychyliło się do 51 złożonych wniosków. 

Kuratoria chętniej zgadzają się pozytywnie rozpatrzyć wniosek samorządu, jeśli jest on argumentowany niżem demograficznym

W 30 zlikwidowanych szkołach nie uczył się już żaden uczeń, w pozostałych mała ich liczba lub brak w danym roczniku nie pozwalały na właściwą organizację zajęć

- mówiła Jolanta Misiak, dyrektor wydziału pragmatyki zawodowej i analiz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Czy płace nauczycieli to największy problem polskiego szkolnictwa? Zobacz w naszym wideo, co jeszcze trzeba poprawić:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA