Opublikowano ranking najlepszych uczelni na świecie. Wśród nich m.in. Uniwersytet Jagielloński

Opublikowano ranking najlepszych szkół wyższych na świecie, przygotowany przez "Times Higher Education". Wybrano 1400 uczelni. Wśród nich znalazło się kilkanaście polskich.

W rankingu najlepszych światowych uczelni znalazło się 1400 placówek. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Oksfordzki. Od kilku lat ta szkoła przoduje w zestawieniu "The World University Rankings" przygotowanym przez "Times Higher Education". Na podium rankingu znalazły się także California Institute of Technology i Uniwersytet Cambridge.

Najlepsze uczelnie: w pierwszej dziesiątce Stany Zjednoczone i Wielka Brytania

Najwyżej ocenianymi placówkami w Wielkiej Brytanii, poza Uniwersytetem Oxfordzkim, są: Uniwersytet Cambridge, Imperial College London, UCL, London School of Economics and Political Science oraz Uniwersytet Edynburski. W przypadku tego ostatniego odnotowano spadek o jedno miejsce, co może być wynikiem zwiększającej się różnicy w finansowaniu między uczelniami brytyjskimi, a tymi z innych państw. Zauważono postęp uczelni z Niemiec, Chin i Australii. Od 2016 roku w pierwszej dwusetce rankingu znalazło się więcej placówek z tych rejonów. W rankingu pojawiło się również aż 110 najlepszych uczelni z Japonii. 

Czternaście polskich uczelni w rankingu najlepszych na świecie

W rankingu jest też czternaście uczelni z Polski. Najwyższą pozycję zajął Uniwersytet Jagielloński. Znalazł się w przedziale między szóstą a ósmą setką. W zestawieniu uwzględniono również Uniwersytet Warszawski (miejsca 601-800), Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (801-1000) czy Politechnikę Gdańską (801-1000).

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska, Uniwersytet SWPS, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska znalazły się poniżej tysięcznego miejsca.

Uczelnie oceniane są pod kątem 13 kryteriów, m.in.: liczby przeprowadzonych badań naukowych, sposobu nauczania, liczby cytowanych publikacji czy międzynarodowej reputacji.

Więcej o:
Komentarze (76)
Ranking najlepszych uczelni na świecie. W nim m.in. Uniwersytet Jagielloński
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kiks11

  Oceniono 21 razy 19

  A co ci rakingowcy nic nie słyszeli o dudzie i ziobro z przydupnikami? Za takich pacjentów powinni UJ zabrać papiery na kształcenie ludzi.

 • macwies

  Oceniono 16 razy 16

  Z takimi absolwentami ja Zbigniew Z. i Andżej D. powinni spasć na dno.

 • najgorszy-sort-polakow

  Oceniono 10 razy 10

  a ja się pytam gdzie najlepsza polska uczelnia z Torunia ?

 • sunzi15

  Oceniono 12 razy 10

  Najwyzej notowana uczelnia niemiecka w tym rankingu,
  Ludwig-Maximilians-Universität (LMU) München jest na 35 miejscu,
  a najwyzej notowana uczelnia polska UJ - w przedziale miedzy szosta a osma setka.

  Z takimi asami w rekawie polski adept na Führera IV Rzeszy
  obiecuje doscignac Niemcy.
  Jak na raze PiS z ePiSkopatem sprowadzaja Polske
  do poziomu Niemiec sprzed niemal 100 lat.

 • realistas

  Oceniono 10 razy 8

  Z takimi absolwentami jak Duda, Gowin czy Ziobro UJ powinien być klasyfikowany wśród szkół średnich.

 • ja20034

  Oceniono 7 razy 7

  Mając na uwadze poziom finansowania polskiej nauki, na poziomie poniżej 50% średniej unijnej, to i tak mamy sukces. A poza tym, to po co nam uniwersytety. Mamy 500+.

 • justas32

  Oceniono 9 razy 7

  W Polsce są jedne z najlepszych Uniwersytetów na świecie. Są już w 8 setce. To te Uniwersytety kształcą suwerena ...

 • marco35

  Oceniono 7 razy 7

  UJ i UW znajdują się w tej samej grupie: 601 - 800. "Wyższe" miejsce UJ wynika tyko z alfabetycznego ułożenia uczelni w poszczególnych grupach. Sumaryczna ocena jest taka sama

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX