Czy uczniowie muszą odrabiać zaległości po strajku nauczycieli? MEN: Zdecydują dyrektorzy szkół

Ogólnopolski strajk nauczycieli już się skończył, ale szkoły muszą teraz nadrobić braki programowe. MEN uspokaja i wyjaśnia, że nie przewiduje skrócenia wakacji ani też dodatkowych zajęć w soboty.

W Polsce w kwietniu przez trzy tygodnie trwał ogólnokrajowy strajk nauczycieli, którzy domagali się podwyżek. Według danych samorządów i związków zawodowych strajkowało około 70-80 procent szkół. W związku z tym nie odbywały się w nich lekcje i inne zajęcia. Dzieci, jak również ich rodzice, wciąż zadają sobie jedno fundamentalne pytanie: co będzie z nadrabianiem zaległości programowych? Czy przez strajk nauczycieli dzieci będą zmuszone do chodzenia do szkoły popołudniami bądź w weekendy? A może to wakacje zostaną skrócone?

MEN odpowiada

Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdziło jednak w rozmowie z Interią, że data zakończenia roku szkolnego nie zostanie przesunięta.

Nie ma podstaw prawnych, by w obecnej sytuacji zmieniać datę zakończenia roku szkolnego. Będzie to 21 czerwca 2019 roku

- oświadczyło MEN.

Resort odniósł się również do obaw, związanych z zaległym materiałem.

Teraz, po zawieszeniu strajku, wydaje się zasadne, aby w szkole, w której nie odbywały się zajęcia z uwagi na strajk nauczycieli, dyrektor zorganizował radę pedagogiczną poświęconą analizie stanu realizacji programów nauczania i dostosowania metod pracy do bieżących potrzeb

- zaleca MEN.

Obowiązek zadbania o nadrabianie braków programowych leży po stronie dyrektorów szkół.

W przypadku, gdy konieczne jest zwiększenie liczby godzin, organ prowadzący szkołę, na wniosek dyrektora szkoły, może dodatkowo przyznać nie więcej niż trzy godziny tygodniowo dla każdego oddziału w danym roku szkolnym, na np. okresowe zwiększenie liczby godzin wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych

- informują przedstawiciele resortu edukacji.

MEN dodaje również, że nie bierze pod uwagę, aby braki programowe, które powstały w wyniku strajku nauczycieli, były nadrabianie w soboty. Prowadzenie zajęć w weekend możliwe jest tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy szkoła odpracowuje inny, ustalony przez siebie dzień wolny.

Więcej o:
Komentarze (14)
Czy uczniowie muszą odrabiać zaległości po strajku nauczycieli? MEN: Zdecydują dyrektorzy szkół
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • malin_k

  Oceniono 9 razy 9

  Kuźwa, niech się PISowcy zdecydują, czy koniec roku jest 21 czerwca czy jednak 19 czerwca???

 • vandersexxx

  Oceniono 9 razy 9

  Strajk się nie skończył, on jest tylko zawieszony!

 • Gość: Mural

  Oceniono 8 razy 8

  Z tych trzech tygodni należy odliczyć soboty i niedziele, oraz 6 dni na egzaminy kończące 8 klasy i III Gimnazjum. Wtedy dzieci spoza tych klas i tak nie mogłyby chodzić do szkoły, bo przeszkadzałyby piszącym. Sprawdźcie, zwłaszcza ci, których dzieci chodzą do zespołów szkół podstawówka+ gimnazjum.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 4 razy 2

  Przecież skrócili rok szkolny bo Boże Ciało ważniejsze. Debile

 • Gość: Mural

  Oceniono 6 razy 2

  a to się już dzieciaczkom nie podoba? Przecież z wakacji odebrały już 3 tygodnie. Teraz klasami na zielone szkoły- nikt nie protestuje. Chyba, że pogoda, bo już druga tura z mojej szkoły moknie na wczasach. A ich rodzice nalegają na 26 dni urlopu dla nauczycieli. Na żądanie i w każdym miesiącu?Dla dzieci też? Szkoły nie mają po 3 nauczycieli na jedno miejsce.

 • cheyenne20

  Oceniono 1 raz 1

  Ja Wam powiadam: wykształcenie nie piwo, nie musi być pełne !

 • Gość: Zeltechtomury

  Oceniono 3 razy 1

  Dzieci nie chodzili do szkoły, a nie mają zaległości, jak to jest ? dziwne .

 • Gość: asdf

  Oceniono 2 razy 0

  czyli jak?
  3 tygodnie wolnego nie spowodowalo zadnej "obsuwy" - to moze zakonczmy rok szkolny w maju?

 • Gość: slaby

  Oceniono 3 razy -3

  po co odrabianie biedny nauczyciel na korkach zarobi kasę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX