Komentarze (124)
Rządowy raport o polskich szkołach: Nie ma w nich miejsca na samodzielne myślenie i kreatywność
Zaloguj się lub komentuj jako gość
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Gość: Pluton Starszy

  Oceniono 4 razy 2

  To wszystko wina nauczycieli, bo pracują 18 godzin tygodniowo za 5 tysięcy brutto. A na poważnie: CAŁY system oświatowy w Polsce do likwidacji. Natychmiast! W przeciwnym wypadku wszyscy zginiemy.

 • Gość: skóra i kość

  Oceniono 2 razy 2

  Jak chodziłem do podstawówki lata 80te to tak było podobnie nienawidziłem uczyć się tego co mi kazała szkoła i miałem trzech fatalnych nauczycieli najgorszy był z matematyki (W . Wróbel) niczego nie potrafił wytłumaczyć i rozmawiał jedynie z uczniami którzy startowali w olimpiadach matematycznych przez niego zostałem w 6tej klasie i teraz dopiero wiem ile przez to straciłem. A kiedyś z ciekawości wziąłem taką książkę do matematyki gdzie były po ludzku wytłumaczone te rzeczy z którymi miałem problem to sobie sam z tym radziłem i nawet to polubiłem. Podobnie było z moją wychowawczynią z polskiego była tępa jak but z lewej nogi sama nie umiała teorii języka polskiego ani ortografii stawiała wszystkim z litości trójki niektóre słowa wymawiała tak jakby miała kluski w ustach. I nie umiała wyznać się na tym że mam zdolności do nauki języków obcych. Po latach będąc w Niemczech przez trzy tygodnie prawie nauczyłem się tego języka.ogarniam angielski tylko ze z językami tak jest jak z nim nie obcujesz to zapominasz. I czasem robię błędy No ale wtedy wszechobecny był rosyjski i ja przez ten przymus go nienawidziłem . A teraz mam do niego stosunek raczej pozytywny . Co do moich zdolności wychowania fizycznego to teraz gdy uczestniczę w biegach to kilka osób które się na tym znają powiedziało mi że mam i predyspozycje fizyczne i zdolności ( jestem po 40) To ja im mówię dlaczego moja tępa pani z WF tego nie zauważyła jakieś 30 lat temu być może startowałbym na olimpiadzie w biegach na średnim lub długim dystansie. Przepraszam z góry wszystkich że tak osobisto pojechałem ale Polska szkoła to machina do niszczenia talentów i niszczenia ludziom życia bo każdy chyba ma w sobie to coś w czym jest dobry albo lepszy od innych tylko musi to znaleść a takie instytucje powinny mu w tym pomagać a nie niszczyć. Bo w dzisiejszym swiecie ważniejsze stają wąskie specjalizacje a do tego trzeba szkolić i wychowywać indywidualistów a nie zgraje posłusznych tłuków (o ile o to chodzi rządowi) Einstein tez był tylko fizykiem teoretycznym i myślał samodzielnie więc raczej wąska dziedzina. A od naszych dzieci w szkole oczekuje się nie wiadomo czego wszystkiego i niczego. Potem taka sfrustrowana młodzież zapełnia kartoteki na policji gabinety terapeutów uzależnień lub kończy życie przedwcześnie samobójstwem lub stanowi ciemną szarą masę tego smutnego kraju.

 • ks-t

  Oceniono 6 razy 2

  Wiele z tych opinii to powielanie stereotypów, jednak ważne są pogłębione badania. lny poziom uczniów w rozwZmarnowana właśnie ogromną szansę. PIS wprowadził katastrofę edukacyjną w jedynym celu, by uczcić rolę Lecha i JArosława Kaczyńskich w rewolucji Solidarności oraz spłącić trybut dla toruńskiego Kościoła. Tymczasem nierównowaga pomiędzy testami PISA pokazujące szczegółowy poziom wiedzy a testami określającymi czytanie ze zrozumieniem, wyciąganie wniosków jest porażająca. UCzeń po zakończeniu polskiej szkoły nie jest iosobą twórczą. GDyby porównać nasz system z systemem zachodnim, np. amerykańskim, to tam system jest ukierunkowany na indywidulaną twórczośc i pracę grupową. Ponadto uczeń nie jest oceniany na tle grupy a na tle swoich własnych postępów.

 • dlugi48

  Oceniono 4 razy 2

  Ac tak w ogóle, to czy jest w jakaś instytucja, która promuje samodzielne myślenie i uczy go? Nie ma żadnej. Szkoła nie, telewizja nie, internet nie, kościół nie, książek prawie nikt nie czyta. Ludzie chętnie łykają podawane im bzdury i kłamstwa i to im wystarczy. To społeczeństwo i nie tylko to, jest do likwidacji, bez straty dla ludzkości. Może jeszcze gdzieś na Syberii i w puszczy amazońskiej są wartościowi ludzie?

 • tomq12

  Oceniono 1 raz 1

  skoro w społeczeństwie jest ok. 90% idiotów, samodzielne myślenie jest mocno niewskazane.

 • aw34

  Oceniono 1 raz 1

  to jest racja. Tylko wyobraźcie sobie kreatywność, dyskusje, eksperymenty w przeładowanej podstawie. Nie ma kiedy zrealizować programu a na dyskusje trzeba mieć czas. Po drugie nie da sie prowadzić takich zajeć z całą klasą. Nie da się bo dzieciaki dyskutowac nie potrafią. Przekrzykują, obrażają lub chowają za plecy kolegów i nie biorą udziału. W sąsiednim liceum przewidują 16 klas 1 po 35 osób. Jak w takich warunkach rozwijać kreatywność.

 • kocislaw

  Oceniono 5 razy 1

  Nauczyciel ma mieć posłuch,ma wprowadzać dyscyplinę w klasie,ma być autorytetem i budzić strach.Tak było w latach od 1940 do 1970 roku i ci ludzie którzy się kształcili wiedzą niejednokrotnie więcej i do dziś pamiętają niż Ci wyedukowani w dzisiejszych czasach.Nauczyciel wymagał,dziecko słuchało i się uczyło.W domu nikt nie pomagał,każde dziecko samo pracowało na swój sukces.Uczyło się pracowitości i sumienności w tym co robi a nie rozglądania się za jak najprostszym rozwiązaniem byle się nie narobić albo wykorzystać kogoś do pracy.Dziś młode pokolenie nie nadaje się na rynek pracy bo są leniami.Dlatego nie dziwota,że firmy wolą sięgnąć po pracowników zza granicy bo ci niejednokrotnie wykonają robotę szybciej i podziękują jeszcze za wypłatę i etat,a nie jak dzisiejsi młodzi Polacy: fura roszczeń a brak pracy

 • 1moja

  Oceniono 5 razy 1

  "...samodzielne myślenie i kreatywność..." czyli co jakas Influenca powie na tubie. Szkola jest po to aby dac szanse na samodzielne zycie a nie na zycie z zasilku z samodzielnym mysleniem i kreatywnoscia.
  PS. A tak w sumie czego oni sie czepiaja? Przeciez katonaziolski system kosciolkowy gwarantuje to "samodzielne myslenie i kreatywnosc" w ramach doktryny kosciolka i fasszystowskiej polityki historycznej.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • piesiec

  Oceniono 3 razy 1

  Sama prawda. Niestety, ten problem nie dotyczy tylko Polski. Na całym świecie toczy się debata na temat odejścia od pruskiego systemu, gdzie uczeń miał grzecznie siedzieć w klasie i powtarzać za nauczycielem. Należy podejść do edukacji inaczej, wprowadzić więcej analizy, rozwiązywania problemów i nowoczesnej technologii. To zmiana, która nastąpi, ale późno.

 • henryk_d

  Oceniono 1 raz 1

  To smutne ale prawdziwe

 • Gość: odkryliscieAmeryke

  Oceniono 1 raz 1

  Ale nowość...

 • sanczozlamanczo

  Oceniono 5 razy 1

  czyli dokładnie tak jak wyborcy kaczystów, pazerni bezmyślni niedouczeni

 • mawik_net

  0

  Dlatego matematyka jest królową nauk, tu trzeba myśleć !

 • Gość: gosia

  0

  To MEN ustala "podstawę programową" co do pojedynczego tematu i za nie zrealizowanie tematyki DOKŁADNIE nauczyciela można ukarać. A teraz g n o j e twierdzą, że to nauczyciele nie uczą kreatywności i samodzielności.

 • 99venus

  Oceniono 2 razy 0

  "Samodzielne myślenie i wykraczanie poza pewne schematy również nie jest mile widziane."
  To jest kwintesencja PiS.
  Przygłupy chcą ogłupić naród.

 • Gość: nicto_mk

  Oceniono 2 razy 0

  Suprise, suprise. Samodzielne, niezalezne, logiczne myślenie króluje w narodzie od pokoleń. Polska szkoła od lat bazuje na akademiach, wierszykach, promowaniu grzecznych dziewczynek i chłopców, którzy maja czyste i ladne zeszyciki i potrafią wyrecytować na pamięć tekst, którego nie rozumieją. Oczywiscie wspomagana przez władzę i Kościól.

 • cezar61

  0

  Rządowy raport. A w rządach jest miejsce na myślenie? Od dawna już nie.

 • Gość: gość

  0

  Bo komuś o to chodzi, żeby społeczeństwo samodzielnie nie myślało i nie było kreatywne...Jakie to proste..

 • naw18

  0

  No i co z tego? O d kiedy to polska szkola ma uczyć kreatywnosci i samodzielnosci? przeciez z tego nic dobrego nie wynika o czym polski kler wiedzial juz wieki temu, zabraniajac swoim niewolnikom jakiejkolwiek nauki. W polskiej edukacji nic sie nie zminilo - jak kosciol rzadzil tak rządzi. I nie piszcie , ze za tzw. komuny nie rzadzil - rzadzil, bo kazdej wladzy zalezy na spokoju . A do trzymania narodu za pysk ta 2000letnia instytucja nadaje sie znakomicie. Stąd jakiekolwiek narzekania mijaja sie z celem - tu nic sie zmieni, dopoki nauczyciele z uczniami beda obchodzili 3dniowe rekolekcje.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 4 razy 0

  Precz z uczeniem się jakiś faktów, praw, formułek! Jedynie kreatywność, potrzeba eksperymentowania.
  I będzie pięknie dopóki nie traficie na takiego mechanika samochodowego który wam kreatywnie naprawi auto, dzięki czemu traficie do innowacyjnego chirurga który was w eksperymentalny sposób poskłada.

 • baaag

  Oceniono 2 razy 0

  Repetitio mater studiorum est mawiali Rzymianie i wiedzieli co mówią. Chodzi tylko o to żeby wkuwać rzeczy przydatne a przynajmniej efektowne jak choćby nasza klasyka poezji. Twórczość powstaje spontanicznie, zapamiętana wiedza tylko jej sprzyja a jedno nie zaprzecza drugiemu.

 • biuro.gazety

  Oceniono 4 razy 0

  Nauczyciele i głównie członkowie ZNP mają „wyssany z mlekiem PRL” paradygmat bylejakości.
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  Władze zdominowane przez Broniarza , Baszczyńskiego, Palikociarstwo, Krystyne Kofte itp.terroryzują i tworzą „ryt poprawności”.
  Środowiskowej.
  Casus i ogląd akcji strajkowej zmusza do hiobowych refleksji
  Rozgonić tą bande . pozwalniać dyscyplinarnie. Kobiety po studiach są kelnerkami,
  #########################
  sprzedawczyniami, telefonistkami w call center itp. za 1500 na reke. Chetnie zastąpią rozwydrzonych i aroganckich członków ZNP. Najmniejsza ilość godz na etat w Europie, urlop 2-3 miesiące prestiżowa pozycja społeczna, ogromna możliwość dorobienia ( wychowawca na koloniach, korki godz w szkołach wieczorowych, weekendowych) itp...3 tys na reke z etatu i niestety polityczny żałosny protest. Uczą młodzież bezprawia( wyłudzane L4, anarchia wobec legalizmu) ROZGONIĆ,dyscyplinarnie pozwalniać prosze. I jeżeli mają talenty
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  dydaktyczne to czekają ich laury u ukochanego przez nich Kijowskiego , Tuska i Schetyny.
  Nauczycielom poprzewracało sie w d upach.
  Pozdra
  Tadeusz Marczak

 • cehaem

  Oceniono 2 razy 0

  Ale tak zawsze bylo. Najlepszym przykladem jest obsesyjne przywiazanie do lektur szkolnych.

 • Gość: Mural

  Oceniono 4 razy 0

  a w ogóle to przypalają ogniem tych, co się chcą uczyć. Ci uczniowie ukrywają się po piwnicach i WC, aby skrycie się uczyć. Za ekranami smartfonów grają głupszych, niż są. Takie bajanie...

 • lookas

  Oceniono 3 razy -1

  Czy samodzielne myślenie oznacza :" taak jak chce POPISSLDNOWOCZESNATERAZWIOSNA etc czy tak jak myśli uczeń ? Czy uczeń moze myśleć,że karta LGBT jest do niczego potrzebna lub ma mysleć,że bez tego życie nie ma sensu ? A może mieć na to wywalone ?itp itd

 • mppmpp

  Oceniono 6 razy -4

  Zjazd w przepaść rozpoczęła reforma Buzka i wprowadzenie gimnazjów. Każdy to widzi, kto ma dzieci lub znajomych nauczycieli, i trochę rozumu między uszami. No ale GW uważa, że Buzek to był geniusz, za co zresztą, dostał synekurę w Brukseli. Pozdrawiam myślących samodzielnie.

 • Gość: Job

  Oceniono 17 razy -5

  Smutne to, ale przyczyną nie jest program, tylko niestety nauczyciele. Jestem całym sercem z aktualnie protestującymi nauczycielami - wszyscy powinni zarabiać godnie. Od razu uprzedzam ewentualne docinki - PiS to zdecydowanie nie moja bajka.
  Ale jednocześnie wiem, że zdecydowaną większość wśród nauczycieli (nie wszyscy, ale ok. 90%) stanowią ludzie, którzy trafili do tego zawodu drogą eliminacji - nigdzie indziej nie załapali się. Standard to podcinanie skrzydeł dzieciom, bo bardziej inteligentne i dociekliwe dziecko to kłopot, bo wymaga większego zaangażowania, własnego samokształcenia, inwencji, przysłowiowego ruszenia tyłka.
  Finlandia, gdy robiła reformę edukacji, to zaczęła od reformy kształcenia nauczycieli. A my robimy kolejne reformy, które nie udadzą się, bo podstawa - nauczyciele - pozostają tacy sami niezreformowani i nie chcący się reformować. Obawiam się, że uważają, że z ich strony wszystko jest OK.

 • 1sz-truten

  Oceniono 15 razy -7

  A nauczycielom sie po prostu należy !

  Od dawna powtarzam ze nauczyciele ponoszą odpowiedzialność za wypuszczenie kilkudziesięciu roczników ćwierć inteligentów którzy sa tak głupi że nie rozumieja jak funkcjonuje Państwo , I to wlasnie dzieki nim Pis dzisiaj rzadzi !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX