Zwolnienie lekarskie na dziecko. Ile dni przysługuje i komu? Wszystko, co musisz wiedzieć

Dziecko choruje, a rodzic... No właśnie, jakie mamy możliwości w przypadku zwolnienia lekarskiego na dziecko? Wyjaśniamy wszystko o zasiłku opiekuńczym i jego zasadach.

Dziecko choruje. Niestety, to trudny czas nie tylko ze względu na problemy ze zdrowiem, lecz także komplikacje w pracy rodzica. Jakie prawa przysługują opiekunom? Sezon przeziębieniowy właśnie się rozpoczyna, warto więc zapoznać się z najnowszymi przepisami.

Zwolnienie na dziecko. Komu przysługuje?

Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 25.06.1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczonemu opiekunowi dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli zmuszony jest do sprawowania osobistej opieki nad swoją pociechą. Co ważne, tyczy się to zarówno biologicznych dzieci, jak i przysposobionych, wziętych pod opiekę lub na wychowanie, a także dzieci współmałżonka.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku (wysokość zasiłku wyliczy dla ciebie ZUS albo płatnik składek). Przysługuje nam, gdy jesteśmy ubezpieczeni oraz musimy osobiście zaopiekować się:

 • dzieckiem do ośmiu lat - w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, żłobka, klubiku, choroby niani lub opiekuna; porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, przez co nie może tego nadal robić; pobytu małżonka, stale opiekującego się dzieckiem, w szpitalu;
 • dzieckiem do lat 14 w przypadku, gdy jest ono chore;
 • dzieckiem do 18 lat z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności;
 • innym chorym członkiem rodziny (w tym też dzieckiem pow. 14 lat, pozostającym w gospodarstwie domowym).

Do zasiłku ma prawo oboje rodziców, jednak pieniądze zostaną wypłacone tylko temu, który złoży wniosek. 

Zwolnienie na dziecko. Ile dni?

W 2019 roku przysługuje opiekunowi różna liczba dni zwolnienia na dziecko w zależności od następujących czynników:

 • Rodzic może wziąć do 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym na opiekę nad zdrowym dzieckiem do ośmiu lat (w przypadku np. zamknięcia żłobka lub przedszkola) oraz na opiekę nad chorym dzieckiem do 14 lat.
 • Na opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzic może wziąć do 30 dni zasiłku w roku kalendarzowym.
 • Rodzic może zaopiekować się innym chorym członkiem rodziny, w tym dzieckiem powyżej 14 lat, maksymalnie 14 dni w roku kalendarzowym. 

Co ważne, liczba tych dni nie zmienia się w zależności od liczny członków rodziny. 60 dni ma więc zarówno rodzina z trojgiem dzieci, jak i rodzice wychowujący jedynaka. 

Zwolnienie na dziecko. Czy może nie zostać przyznane?

ZUS może odmówić nam zasiłku opiekuńczego, jeśli w gospodarstwie domowym są inne osoby zdolne zaopiekować się chorym dzieckiem. Co ważne, zasada ta nie obowiązuje, jeśli mowa o dziecku poniżej dwóch lat. 

Zasiłek opiekuńczy. Jaka jest wysokość

Jak już wspominaliśmy, wysokość zasiłku wylicza ZUS lub płatnik składek. Co do zasady wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. 

 • Pracownikowi wyliczana jest wysokość zasiłku na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatniego roku do miesiąca, w którym wystąpi on z wnioskiem o opiekę nad dzieckiem. Od tej sumy odejmujemy jeszcze składki ubezpieczeniowe dla części pracowniczej. 
 • Jeśli nie jest się pracownikiem, wysokość zasiłku to przeciętny miesięczny przychód, wyliczony na podstawie ostatnich 12 miesięcy i pomniejszony o 13,71 proc.

Więcej o zwolnieniach na dziecko dowiesz się z naszego wideo:

Dodatkowych informacji o zwolnieniach na dziecko i zasiłku opiekuńczym szukaj na stronie Obywatel.gov.pl.

Więcej o:
Komentarze (5)
Zwolnienie lekarskie na dziecko. Ile dni przysługuje i komu? Wszystko, co musisz wiedzieć
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • swru

  Oceniono 2 razy 2

  Któraś partia obiecała 100% płatne na zwolnieniu. Popieram w 100%. Będę na zwolnieniu cały czas

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX