300+ nie dla wszystkich. Nie wszyscy rodzice o tym wiedzieli. "Uważam, że to niesprawiedliwe"

Program 300+ od początku wzbudza spore zainteresowanie. Początkowo podkreślano, że świadczenie przysługuje rodzicom wszystkich uczących się dzieci. Wiele osób nie zwróciło jednak uwagi na pewien ważny szczegół.

Wśród osób, które nie zostały objęte programem 300+, wymieniano przede wszystkim uczniów przebywających w zakładach poprawczych i aresztach śledczych. Okazuje się jednak, że do tej grupy należą także dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w zerówkach. O problemie zrobiło się głośno przed początkiem roku szkolnego, kiedy wielu rodziców zaczęło składać wnioski o dofinansowanie. 

"Uważam, że to bardzo niesprawiedliwe"

Mimo że zazwyczaj podkreślano, że program obejmuje uczniów od pierwszej klasy podstawówki, niektórym to umknęło. Wielu rodziców uczniów zerówek, którzy chcieli złożyć wnioski, dowiedziało się dopiero w urzędach, że w ich przypadku dofinansowanie nie przysługuje. 

Wyprawka szkolna rok temu kosztowała średnio 686 zł. Jak zaoszczędzić? Rady rodziców: 'Żadnych Els i innych księżniczek' >>

- Mam dwójkę uczących się dzieci, dlatego ta zasada wydaje mi się nielogiczna. Syn po wakacjach idzie do drugiej klasy, a córka do zerówki. W tym drugim przypadku koszt wyprawki jest większy. Córka nie ma jeszcze plecaka, piórnika i wielu innych przyborów, które synowi zostały z poprzedniego roku szkolnego - opowiada Renata, matka dwójki dzieci w wieku szkolnym.

- Chciałam złożyć wniosek, ale dowiedziałam się, że to niemożliwe w przypadku córki. Potem doczytałam, że rzeczywiście uczniom zerówek 300+ nie przysługuje. Nie wiem, kto to ustalał. Uważam, że to bardzo niesprawiedliwe - dodaje Renata.

I w tym przypadku nie należy raczej oczekiwać zmian. Jak pokazuje przykład programu 500+, który działa już od kilku lat, zmiany są z reguły kosmetyczne. Niektóre kwestie nadal nie zostały poprawione. Chodzi m.in. o brak dofinansowania na pierwsze dziecko, a także brak kryterium dochodowego.

Zerówka nie jest szkołą

Dlaczego zerówkowicze nie zostali objęci programem? Okazuje się, że głównym powodem jest to, że nie są oni uznawani za uczniów.

- Program "Dobry start" jest dedykowany tylko dla uczniów, a dzieci uczęszczające do zerówek nimi nie są. Zerówka szkolna i przedszkolna nie są szkołą - tłumaczy Justyna Sadlak z Ministerstwa Edukacji Narodowej, odpowiedzialna za kontakt z mediami. - Jednak jeśli 6-latek rozpoczyna naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, dofinansowanie jest przyznawane - dodaje nasza rozmówczyni.

Dla kogo dofinansowanie?

Przypomnijmy, że dofinansowanie 300+ przysługuje rodzicom uczniów od pierwszej klasy podstawówki do klasy maturalnej. Programem objęte są także osoby kontynuujące naukę do 20. roku życia (w przypadku niepełnosprawności do 24.)

Z kolei z grupy tej wykluczeni są rodzice uczniów, którzy aktualnie przebywają w:

 • schroniskach dla nieletnich
 • domach pomocy społecznej
 • szkołach wojskowych
 • zakładach karnych
 • aresztach śledczych
 • zakładach poprawczych
 • młodzieżowych ośrodkach wychowawczych

Wnioski o dofinansowanie rodzice mogą składać do końca listopada. Na wypłatę pieniędzy urzędy mają dwa miesiące. Więcej na temat składania wniosków 300+ przeczytasz TUTAJ >>

Zobacz także:

Więcej o:
Komentarze (192)
300+ nie dla wszystkich. Nie wszyscy rodzice o tym wiedzieli. "Uważam, że to niesprawiedliwe"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 206 razy 182

  Córka nie ma jeszcze plecaka, piórnika i wielu innych przyborów...
  ---
  Wiem że zostanę zglanowany przez 300 plusowców, ale mam nadzieję że zatroskana mamusia nie czekała do końca sierpnia żeby jej z nieba spadł piórnik dla dziecka? Dam jeszcze bardziej rewolucyjna radę zdesperowanym dwójki dzieci rodzicom, zamiast przewzlić 500 + na Passata w tdi na raty, trzeba było dzieciom kupić książki do szkoły, ostatnia alternatywą jest jeszcze pójście do pracy i zwyczajnie zarobienie na swoje własne pociechy ale podejrzewam że to mogłoby być zbyt szokujące jako rada.

 • dik2002x

  Oceniono 123 razy 87

  oto pokłosie akcji Ratujmy Maluchy. Nie dość, że 6-latki cofnieto w rozwoju, do przepełnionej szkoły będa chodzić z razem 15-latkami, to jeszcze nie przysługuje im dofinansowanie. Brawo rodzice, brawo pis, brawo Elbanowscy

 • remo29

  Oceniono 79 razy 73

  Na miejscu Canal+ zmieniłbym nazwę, bo już wszystko co z "plus" w nazwie, to zwykłe łgarstwo.

 • zomzom

  Oceniono 61 razy 49

  Zapytajcie się lepiej w szkołach czy tak jak do tej pory wszystkie ćwiczenia i wszystkie podręczniki są za darmo. Bo okazuje się, że teraz rodzice muszą dokupić część ćwiczeń, bo na to szkoły już nie dostały dotacji. Wiec 300+ pójdzie po prostu na brakujące książki.

 • brylant1

  Oceniono 62 razy 44

  Renato czy inna Karyno - włącz myślenie wyłącz TVPIS - wiem wiem to dla was za trudne...

 • stanislawperkoz

  Oceniono 71 razy 39

  Czy polaczki umieją czytać ze zrozumieniem? Od 1 klasy to nie od zerówki, ale to już przerasta możliwości intelektualne polactwa czego przykładem są właśnie takie mamuśki zatroskane...

 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 42 razy 38

  I znowu tlumy pokrzywdzonych+
  :-)

 • zlotto

  Oceniono 41 razy 35

  Kolejnym etapem w uszczelnianiu "pincsetplus" bedzie obowiazek,dostarczenia zaswiadczenia z PKW ze sie,glosowalo na PartieISuwerena.

 • r1p2

  Oceniono 33 razy 33

  Ludziom się już niedługo całkiem we łbach poprzewraca. Komuna jakiej nie było za komuny...Ty masz rodzić dzieci a społeczeństwo je nakarmi, ubierze, wychowa i wyuczy! Kiedyś za to srogo zapłacimy - wszyscy! - ale najbardziej po głowie dostaną Ci, którzy teraz zaciskają ręce z zadowolenia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX