Rodzice zdradzają, na co wydają 500+. "Wyprowadziliśmy się od dziadków i wynajęliśmy mieszkanie"

Wiele osób uważa, że program 500+ jest niepotrzebny i niesprawiedliwy. Nie da się jednak ukryć, że wielu rodzinom bardzo pomógł. Zapytaliśmy rodziców, na co zazwyczaj wydają te pieniądze.

W kwietniu 2018 roku miną dwa lata od wprowadzenia 500+. Programowi, który pomógł PiS wygrać wybory parlamentarne, początkowo nie wróżono jednak powodzenia. Wiele osób podkreślało, że naszego kraju nie stać na taki wydatek. Jednak na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie 500+ zostało zniesione. Jak poinformowała w październiku tego roku minister Elżbieta Rafalska, jest nim aktualnie objętych prawie 4 miliony dzieci.

Biznes dla dużych rodzin?

Trudno o przykład programu, który budziłby w ostatnich latach większe emocje. Wielu osobom nie podoba się to, że świadczenie przyznawane jest niezależnie od dochodu i korzystają z niego zarówno bogaci, jak i biedni. Z kolei dużym rodzinom zdarza się słyszeć, że posiadanie potomstwa to biznes, który obecnie bardzo się opłaca. Niedawno na ten temat otrzymaliśmy nawet list rodziców czworga dzieci, którzy skarżą się na tego typu niesprawiedliwe komentarze.

500+ do poprawki? "Państwo nie powinno nagradzać alimenciarzy", "Samotne matki jedynaka też nie dostają, to nie wina dziecka" [SONDA]

Na co tak właściwie przeznaczane są pieniądze z programu? Zapytaliśmy o to naszych czytelników. Okazuje się, że co rodzina, to inny pomysł na wykorzystanie 500+.

"Leki, leki, leki"

Wielu rodziców wpłaca co miesiąc pieniądze na konta oszczędnościowe dzieci. Ma to w zapewnić im dobry start w dorosłym życiu. Równie powszechne jest przeznaczanie 500+ na leki.

Mam 1 dziecko i wydaję te pieniądze na: leki, leki, leki, leczenie, leki, leki i leki.
Syn i córka są alergikami, więc co miesiąc wydajemy duże sumy na leki.

"Bez pieniędzy nie byłoby basenu i angielskiego"

Jeszcze inni rodzice przeznaczają te środki na rozwój dzieci.

Pieniądze idą na lekcje pływania, dodatkowe lekcje angielskiego, logopedę, ortodontę, nowe ubrania i spełnianie marzeń mikołajkowych dzieci. Wcześniej bez tych pieniędzy nie było basenu i angielskiego, a na aparat ortodontyczny z NFZ musielibyśmy czekać 2 lata w kolejce.
Mogę spokojnie kupić dzieciom buty, ubrania. Chodzą na zajęcia dodatkowe - angielski, niemiecki, basen, zajęcia ruchowe. Praktycznie całość idzie na ich rozwój i zdrowie.

"Mogę spokojnie zająć się dziećmi i domem"

Okazuje się, że czasami program przyczynia się do znaczących zmian w życiu. Jedna z samotnych mam dzięki pieniądzom z 500+ mogła wynająć mieszkanie.

Jestem samotną matką trójki dzieci, dzięki programowi 500+ mogliśmy wyprowadzić się od dziadków (zajmowaliśmy tam jeden pokoik) i wynająć mieszkanie.

Inna nasza czytelniczka zdradziła, że dzięki programowi może skupić się na wychowaniu dzieci i nie musi na razie wracać do pracy zawodowej.

Dzięki 500+ mogę się spokojnie zająć dziećmi i domem, zamiast gnać do pracy, by zaniedbać rodzinę w ważnym dla nas momencie życia.

Sprzęt, samochody, remonty

Jednak okazuje się, że w skali kraju pieniądze z 500+ mają jeszcze inne przeznaczenie. GUS przeprowadził badania, z których wynika, że w 2016 roku polscy rodzice inwestowali głównie w sprzęt gospodarstwa domowego, samochody i remonty.

Jak to sprawdzono? Autorzy badań porównali zakupy rodzin z 2016 roku z zakupami z okresu, gdy programu jeszcze nie było. Co ciekawe, wydatki na sprzęt gospodarstwa domowego wzrosły aż o 90 proc, a na remonty i zakup mieszkań o 84 proc.

Programowi zarzuca się często, że podzielił polskie społeczeństwo. Nie da się jednak ukryć, że niektórym rodzinom comiesięczny zastrzyk gotówki bardzo pomaga. Zakup wielu z wymienionych rzeczy trudno nazwać fanaberią czy rozrzutnością.

Zobacz także:

Klątwa 500+. W markecie słyszymy szepty: "dziecioroby, nieźle się urządzili, za taką kasę można żyć" [LIST]

"Ciągle słyszymy, jaki to smog jest szkodliwy, a ja nie mogę nawet kupić maski dla dziecka" [LIST]

Więcej o:
Komentarze (54)
Rodzice zdradzają, na co wydają 500+. "Wyprowadziliśmy się od dziadków i wynajęliśmy mieszkanie"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • profes79

  Oceniono 56 razy 38

  "Dzięki 500+ mogę się spokojnie zająć dziećmi i domem, zamiast gnać do pracy, by zaniedbać rodzinę w ważnym dla nas momencie życia".
  A potem wyciągnąć łapkę po emeryturę, bo z wypracowanych lat nie uzbiera się nawet minimalna.
  A zwykły, szary człowiek potrafiący policzyć, że stać go na to, żeby utrzymać jedno dziecko na to wszystko płaci.

 • marberlin

  Oceniono 19 razy 19

  Tak,wiekszosc z nas placi te alimenty na cudze dzieci aczkolwiek kodeks karny mowi tak:
  Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  No,PIS do dziela zmiencie teraz kodeks karny.

 • globalne.ocieplenie

  Oceniono 13 razy 13

  To cudowne, że tę panią stać nie tylko na ubrania, ale tez i basen i angielski dla dzieci. Ja natomiast jestem samotnym rodzicem jednego dziecka prowadzącym własną działalność i samodzielnie utrzymując dziecko. Niekiedy nie stać mnie nawet na te ubrania, ale składać się na angielski dzieci tej pani muszę każdego miesiąca, tak samo jak odprowadzać ZUS i płacić wszystkie podatki.

 • bioder65

  Oceniono 23 razy 13

  Mam znajomego,który prowadzi sklep monopolowy.Ostatnio cieszył się,że dzięki 500+ ma dwa razy więcej klientów niż 2 lata temu.

 • ktos2014

  Oceniono 16 razy 12

  Dzięki 500+ mogę się spokojnie zająć dziećmi i domem, zamiast gnać do pracy, by zaniedbać rodzinę w ważnym dla nas momencie życia. TAK A INNI NIECH PRACUJĄ bo mi się nalezy1 A co z emeryuturą ? też państwo da ? a ja płace składki/ na dodatek wszystko drożeje przez 500 = jedni dostają , drudzy ciągle dokładają i mają coraz większe koszty , wczoraj szlachetna paczka pokazała jak wielu starych ludzi głoduje wręcz oni już się napracowali i mają teraz grosze a młoda osóbka najlepiej by się leniła i to jest sprawiedliwe ?

 • atibalo

  Oceniono 12 razy 10

  Fajnie jest ... emeryt który podniósł Polskę z kolan szuka po śmietnikach żeby coś zjeść , może znajdzie jakieś butelki plastykowe do spalenia ... będzie cieplej .
  Jego pieniące poszły chlać z 500 +.

 • hristomoltisanti

  Oceniono 12 razy 10

  Podajcie info , o ile wzrosło spożycie alkoholu i papierosów w grupie beneficjentów 500+. Ciekawostką jest fakt , że w tej grupie jest spadek wydatków na przybory szkolne .

 • Jan Staszic

  Oceniono 12 razy 10

  500+ musi sie zmienic by mogli je pobierac tylko polacy i to pracujacy w ramach zwrotu podatku...
  Inwestowanie w patologie i ludzi bogatych to debilizm!

 • rafiol

  Oceniono 12 razy 10

  Nie chodzi o to, żeby innym nie pomagać. Pomagać. Chodzi tylko o to, czy nas na to stać. Czas pokaże, bo zdaje się, żaden ekonomista nie przedstawił przekonującej analizy za lub przeciw. Obyśmy nie kwiczeli potem cienkim głosem. Także Ci, którzy dziś dostają te lekkie, przyjemne pieniądze. Drugą kwestią jest ta, że za publiczne pieniądze PiS kupuje sobie głosy. I tu raczej nie ma żadnych wątpliwości co do oceny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX