Ludzi boli program 500+. "Odkładam pieniądze na lekarzy. Czemu tego nam zazdrościcie?"[LIST]

- Dlaczego ludzie widzą tylko to, co kupujemy, a nie widzą tego, na co musimy wydać? - pisze jedna z mam.

Jestem mamą dwóch synów w wieku sześciu i czterech lat. Obaj urodzili się przed wprowadzeniem programu 500 +. Dodam też, że od zawsze chcieliśmy z mężem mieć troje dzieci, więc na ostatnie przyjdzie niedługo czas.

Wśród rodziny najwięcej wypowiadają się ci, którzy mają jedno dziecko i przekraczają próg dochodowy oraz ci, którzy mają dwójkę dzieci i także przekraczają próg dochodowy na pierwsze dziecko. Wtedy słyszę: "Ona zaszła w drugą ciążę, bo jej się to opłaca".

Nawet lekarka, do której chodzę - starsza osoba - jest oburzona tym, że rodziny 500+ dostają kasę, a rezydenci muszą walczyć o należne im pieniądze. Wniosek nasuwa się jeden: punkt widzenie zależy od punktu siedzenia.

Aby w Polsce było lepiej, ludzie muszą zmienić swoją mentalność. W innych krajach taka pomoc funkcjonuje już od dawna. Ja odkładam pieniądze z 500+ na konsultacje lekarskie. Dlaczego ludzie tego nam zazdroszczą? Dlaczego widzą tylko to, co kupujemy, a nie widzą tego, na co musimy wydać?

Pozdrawiam wszystkich rodziców. 

Przeczytaj także: "Nie będziemy głosować na PiS ze strachu, że zabiorą nam 500+" [LIST]

Klątwa 500+. W markecie słyszymy szepty: "dziecioroby, nieźle się urządzili, za taką kasę można żyć" [LIST]

***

Jeśli chcielibyście napisać o tym, jak żyje się w Polsce rodzinom wielodzietnym, piszcie do nas na adres: edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o:
Komentarze (241)
Ludzi boli program 500+. "Odkładam pieniądze na lekarzy. Czemu tego nam zazdrościcie?"[LIST]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • patrykblacha

  Oceniono 507 razy 413

  Zagłosuję na każdą partię która zniesie program 500+. Jeżeli ktoś nie rozumie, że wyciąganie reki po cudze pieniądze jest niemoralne, to żal mi tej osoby. Podatki często płacą ludzie którzy znajdują się w sytuacji o wiele gorszej niż ta Pani, a pomocy Państwa nie uświadczą. Program 500+ nie jest programem socjalnym ( gdyż pieniądze otrzymują również ludzie bogaci ), a jest to po prostu zwykłą łapówką.

 • kruk6666

  Oceniono 363 razy 317

  Waldek ma żonę i piątkę dzieci. Oboje są bezrobotni. Ciężka sytuacja prawda? Waldek ledwo skończył podstawówkę, a później posiedział trochę z kumplami na ławce, bo co miał robić? Waldek jest leniwy, do ciężkiej pracy nie pójdzie, a dobrze płatnej nie dostanie, bo nie chciało mu się uczyć. Ale Waldek nie jest głupi. Wziął ślub z koleżanką i narobił dzieci. Na początek dostali mieszkanie socjalne od gminy, bez czynszu oczywiście, dostają również co miesiąc 1100zł zasiłku dla bezrobotnych, do tego 2000zł za "500+" i 500zł zasiłku socjalnego, bez dodatków. Z pomocy społecznej i Caritasu dostają ubrania, jedzenie, węgiel, sprzęt RTV i AGD, pomoce szkolne dla dzieci i kolonie oraz zajęcia pozaszkolne. Waldek nie robi nic, bo nie musi. Czasami jak znudzi mu się przepijanie z kolegami nie swoich pieniędzy to pojedzie na kilka miesięcy do Holandii na sadzonki, gdzie pościemnia trochę za 1000 euro miesięcznie "na czarno". Jego żona jak się bardzo nudzi to zajmuje się robieniem fryzur i paznokci koleżankom, oczywiście też na czarno, oraz sprzedawaniem znajomym nadwyżek wszystkiego co dostają z Caritasu. Dzięki "dobrej zmianie" Waldek nie płaci też podatków bo wzrosła kwota wolna właśnie tylko dla tych na zasiłkach, od przyszłego roku będzie miał darmową opiekę medyczną, mimo że nie jest ubezpieczony, a w przyszłości emeryturę "obywatelską", mimo że nie płaci składek. Waldek czasami lubi się pośmiać z tych którzy sponsorują mu życie, chociaż po piwku zawsze nawyzywa ich od złodziei i lemingów. Waldek wie na kogo będzie znowu głosował... NA TYCH Z 500+ !!

 • z_lasu

  Oceniono 353 razy 303

  > Ja odkładam pieniądze z 500 + na konsultacje lekarskie w całym kraju plus koszty dojazdu.

  A ja na konsultacje i dojazdy (mojego dziecka i dzieci autorki!) muszę zarobić sama, bo mam dziecko gorszego sortu i jemu się 500+ nie należy. I nikt nie widzi ile musimy wydać (na cudze dzieci, odmawiając swoim).

 • my_kroolik

  Oceniono 272 razy 238

  Ale co to znaczy że ktoś zazdrości? Przecież te pieniądze nie biorą się z sufitu, tylko z podatków innych ludzi! Może odrobina wdzięczności się należy, że ktoś płaci na pani dzieci? 500+ dlatego dzieli ludzi, że jedni pracują i zarabiają, a drudzy z tego korzystają. I nie jest to ulga podatkowa, tylko czysta żywa kasa także dla ludzi, którym wszystko się w życiu należy, a sami nie dokładają nic do budżetu. Nawet w dzisiejszych czasach, gdy znalezienie pracy zabiera 5 minut.

 • eslyn

  Oceniono 232 razy 210

  Dlaczego 500+ boli? Bo jest źle skonstruowany, nieadekwatnie wysoki w porównaniu do zarobków, czyli często opłaca się nie pracować, co niektórzy skwapliwie wykorzystują, jest przyczyną kontroli prywatnego (!) życia np.samotnych matek, jest kombinogenny, bo ludzie stają na głowie, by załapać się na pierwsze dziecko, jest na kredyt, czyli państwa na nie poprostu nie stać, a więc prędzej czy później państwo znów sięgnie do kieszeni podatników, przysparza absurdalnych obowiązków związanych z udowadnianiem, że ojciec dziecka na nie nie płaci itd, itp. Co rusz czytam o nowych problemach rodzin z tym programem i tak się dziwnie sklada, że zawsze bije to w najbiedniejszych.
  Ale najważniejszy jest powód oczywisty - program dzieli dzieci na lepsze i gorsze, nawet w jednym domu. I to jest cynizm i barbarzyństwo, bo dzieci nie powinny być wykorzystywane do robienia polityki! Jak czują się te, których program 500+ nie objął? Te, które są ubogie, ale pierwsze?
  Ludzie to widzą, dzieci to widzą. I są bezradni wobec głupoty i bezduszności rządu, a to rodzi frustrację.
  Trzeba być równie bystrym by tego nie rozumieć.

 • czegotychcesz

  Oceniono 196 razy 182

  To była i jest "łapówka wyborcza" i jako taka powinna zostać zlikwidowana jak najszybciej !!!

 • avensis77

  Oceniono 181 razy 161

  Tak to już jest w socjaliźmie, że wszyscy płacą, a korzystają niektórzy (zwykle ci popierani przez władzę)

 • azalka12

  Oceniono 168 razy 154

  Prosze Pani - ja i wielu innych Polakow pracuje na program 500+! Ciezko pracujemy. Dajemy Pani i Pani dzieciom kredyt, kredyt, ktorego prawdopodobnie Pani ani jej dzieci nigdy nam nie zwroca i nawet nie dostrzega takiej potrzeby. Zreszta w Pani liscie przewija sie zdziwienie, ze ktos moze nie dostrzegac tego, ze Pani i jej rodzinie naleza sie pieniadze.
  Nie, nie naleza sie. Kazdy powinine pracowac sam na siebie. owszem, sa rodziny w zlej sytuacji, nie zawsze ze swojej winy. Ale prosze przestac opowiadac jak jest Pani i jej podobnym ciezko. Chciala miec Pani dzieci, to nalezy rowniez radzic sobie z ich utrzymaniem. Ciezko jest i innym, na razie Pani i jej rodzina sa beneficjentami, a nie ma najmniejszej pewnosci, ze oddacie Panstwo to co teraz dostajecie na kredyt. Nawet nie rozumiecie, ze to jest wlasnie kredyt i ze innii na Panstwa pracuja!

 • fafarafafafa

  Oceniono 167 razy 153

  No tak. "Zawsze chcieliśmy mieć trójkę dzieci" i państwo ma na to dać. Ja zawsze chciałem mieć samolot odrzutowy. I co z tego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX