"Nie będziemy głosować na PiS ze strachu, że zabiorą nam 500+" [LIST]

W listach do redakcji czytelnicy skarżą się, że program 500+ podzielił Polaków. Kto cierpi? Chociażby wielodzietni. - Zdarza mi się być pytaną, czy "biorę" 1500, czy 2000 złotych - pisze mama czwórki dzieci.

My też jesteśmy rodziną wielodzietną z Warszawy. Mamy czworo małych dzieci o niewielkiej różnicy wieku, wszystkie urodzone przed 500+. Zdarza mi się być pytaną, czy "biorę" 1500, czy 2000 złotych. Na niechętną odpowiedź, że 1500 (no bo co mam robić, zionąć jadem?), pada pytanie: "a dlaczego?".

Reakcje Polaków są skrajne. Od zachwytu i chęci przypodobania się ("jak dają, trzeba brać, wreszcie dzieciom pomogli"), po niechęć i jawną wzgardę ("i ja na to płacę...", "i po co pani to przedszkole?").

Czasem zaciskam pięści z wściekłości. Nie głosowaliśmy na PiS. I nie będziemy głosować w przyszłości ze strachu, że nam zabiorą 500+.

Uważam, że program podzielił Polaków jak nic innego, choć do samej konstrukcji/progów nie mam większych zastrzeżeń, wydają się sprawiedliwe.

Jednak dużo większą pomocą w naszym codziennym życiu jest dostęp do żłobków, przedszkoli, szkół bez kolejki. Bez tego chyba bym nie dała rady.

Przeczytaj także: Klątwa 500+. W markecie słyszymy szepty: "dziecioroby, nieźle się urządzili, za taką kasę można żyć" [LIST]

***

Jeśli chcielibyście napisać o tym, jak żyje się w Polsce rodzinom wielodzietnym, piszcie do nas na adres: edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy. 

Więcej o:
Komentarze (200)
"Nie będziemy głosować na PiS ze strachu, że zabiorą nam 500+" [LIST]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • arkadly2

  Oceniono 195 razy 143

  Państwo z artykułu może nie będą głosować na PiS, bo im się chce np. pracować. Ale 90% wyborców PiS będzie głosować, bo nie po to robili i po wprowadzenieu 500 dorabiali brakujące dzieci, aby teraz nagle zacząć pracować.
  Sorry, ale taka jest większość wyborców PiS, roszczeniowa, leniwa, nienawistna.

 • dk7000

  Oceniono 119 razy 101

  Do publicznego złobka nie można się dostać, my musimy płacić ponad 1000 zł miesięcznie za żłobek, żeby żona mogła pracować, a 500+ nie dostajemy bo mamy "tylko" 1 dziecko. Po opłaceniu kredytu na mieszkanie, żłobka, opłat za ogrzewanie, prąd itd. zostaje nam 900 zł na miesiąc, na jedzenie, ubranie, kosmetyki, pieluchy itd. na 3 osoby, to sprawiedliwe progi?

 • maxim38

  Oceniono 99 razy 75

  Ja mam dzieci odchowane za swoje bez niczyjej pomocy.Czasy wcale nie były lepsze niż teraz.córki maja teraz 26,28 lat.Tak, dotacje 500+ wkurzają ale dlatego,że są one rozdawane przez instytucję a nie pracodawcę.Paniom nie opłaca się pracować a i patologię też widać na osiedlach.Co z tymi dziećmi później?Odchowane za Nasze pojadą na zachód?Zamiast starać się tworzyć miejsca pracy doi się suwerena podatkami.W końcu bańka pęknie ale ja już będę w Bułgarii i tam będę płacił podatki :-)

 • nostradrianus

  Oceniono 61 razy 57

  Jak nazywa sie to że ktoś zabiera wam coś co do was należy Tak zgadliście - podatki

 • beneficjent500plus

  Oceniono 69 razy 55

  <cyt>" no bo co mam robić, mam zionąć jadem?" - Nie. Spokojnie odpowiedzieć, biorę aby ten "fantastyczny" rząd nie przeznaczył ich na kolejne tabliczki z napisem aleja, ulica, most, rafineria itp. Imienia ofiar morderstwa smoleńskich lub Lecha Kaczyńskiego

 • konigin

  Oceniono 70 razy 46

  To nie o takich jak Panstwo w tym programie chodzi. Wiadomo, ze najwierniejszy Elektorat, ktory sobie pisszambo kupilo za pincet to menele i zyciowe nieudaczniki. ktorym plodzenie dzieci jedynie wychodzi.

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 50 razy 44

  Dlaczego szanowna autorka listu pisze "biorę" w cudzysłowie? Chcielibyście, aby uznano to za zarabianie? W porządku, ale o ile nam wiadomo, wypłaty z 500+ nie są uzależnione od wyników edukacyjnych i jakości wychowania dziecka. Dopóki wystarczy samo ich zrobienie, dopóty bierzecie.

 • mlodypsz

  Oceniono 45 razy 37

  Niestety możemy mówić że niektórzy biorący zasiłek 500+ nie zagłosują bo wewnętrzne przekonanie że polityka prowadzona przez PiS niszczy nasz kraj. Niestety większa część ludzi opiera się na bardziej prymitywnych posłankach chodzi o to żeby było co do gara włożyć piwko i na weekendzie wódeczka (lub nie koniecznie tylko weekendzie). Takich to już nawet los Polski nie obchodzi boja się tylko tego czego nie znają a więc czarnych, muzułmanów i gniewu Bożego.

 • vlaadmir

  Oceniono 48 razy 34

  500+ to zwykła kradzież. Problem w tym, że przeciwnicy 500+ nie za bardzo mają możliwość nie ponosić negatywnych skutków 500+. Zatem skoro i tak dosięgnie mnie zły dotyk pisu, to mam się jeszcze dumą unieść i wystawić się do dalszego wykorzystywania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX