Szczepionka przeciw HPV. "To chłopców też trzeba szczepić?"

Warszawa to kolejne miasto, które finansuje szczepienia młodzieży przeciw HPV. Szczepionka podana nastolatkom jeszcze przed rozpoczęciem życia seksualnego, chroni dziewczęta i chłopców przez wirusem brodawczaka ludzkiego, króry może prowadzić do raka szyjki macicy, gardła, krtani czy prącia. Tymczasem wokół szczepionki piętrzą się mity.

Szczepionka przeciw HPV nie jest refundowana w całej Polsce, ale jej zakup dofinansowuje wiele samorządów, m.in. w Toruniu, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Krakowie. Od 4 listopada jest finansowana również w Warszawie. Ratusz zakupił szczepionki dostępne dla dziewczynek i chłopców, którzy ukończyli 12. rok życia, ale nie skończyli jeszcze 13. roku życia (lista przychodni, w których podaje się w stolicy refundowaną szczepionkę, jest tutaj).

W miastach i miejscowościach bez dofinansowania od samorządów rodzice sami muszą sponsorować szczepienia swoich nastolatków. Koszt takiej szczepionki nie jest mały - to ok.1200 zł za trzy dawki.

- Niestety u nas nie ma refundacji, a chciałabym dzieci zaszczepić. Koszt przy trójce dzieci przeraża - przeczytamy w komentarzu mamy z Płocka na naszym profilu w serwisie społecznościowym w dyskusji na temat szczepień młodzieży przeciwko HPV.

- Córka ma 11 lat, chciałabym zaszczepić, będę musiała zapłacić, bo w Szczecinie nie ma refundacji - pisze inna mama.

"Ale po co szczepić chłopców?"

Zaszczepiłam syna kilka lat temu i ta szczepionka naprawdę działa - do tej pory nie zachorował na raka szyjki macicy

- to jeden z prześmiewczych komentarzy z naszej dyskusji. Innych komentujących dziwił fakt, że chłopców też powinno się zaszczepić przeciw HPV. Pisali:

"Szczerze, to ja nawet nie wiedziałam, że chłopców też można zaszczepić".

W powszechnej opinii pokutuje przekonanie, że wirus HPV (Human Papilloma Virus, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego) jest odpowiedzialny za występowanie jedynie raka szyjki macicy. I to przede wszystkim dziewczynki powinny być zaszczepione. To prawda, ale nie oznacza to, że chłopcy są w pełni bezpieczni i nic im nie grozi.

HPV jest powszechnie występującym wirusem, który zagraża zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Jest tak rozpowszechniony, że szacuje się, iż średnio osiem na dziesięć osób zachoruje na infekcję HPV w pewnym momencie swojego życia. W większości przypadków HPV ustępuje samoistnie. Czasami jednak infekcja HPV nie znika. Wówczas może prowadzić do rozwoju nowotworu.

Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się najczęściej drogą płciową, także podczas seksu oralnego. Rak gardła czy krtani na tle HPV są dziś coraz częstsze wśród mężczyzn heteroseksualnych, biseksualnych i homoseksualnych. Wielka Brytania w tym roku podjęła decyzję o zaszczepieniu wszystkich chłopców w wieku 12-13 lat przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, po to, by zmniejszyć liczbę zachorowań na raka. Dziewczęta są tam szczepione już od 11 lat.

- Liczba przypadków raka gardła i krtani związanego z HPV wzrasta, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że do 2020 r. nowotwory te będą w Stanach Zjednoczonych najczęstszymi powodowanymi przez wirusa brodawczaka, czyli będzie ich więcej, niż przypadków raka szyjki macicy - pisała dr Donna Graham z Princess Margaret Cancer Centre, University Health Network w Toronto, w raporcie, który kilka lat temu opublikowało naukowym czasopiśmie "Cancer".

Chłopcy, podobnie jak dziewczęta, powinni otrzymać dwie dawki szczepionki przeciw HPV w wieku 11 lub 12 lat w celu ochrony przed rakotwórczymi zakażeniami HPV. Seria szczepionek przeciwko HPV powinna zakończyć się przed ukończeniem przez chłopców 13 lat. Szczepienie może być rozpoczęte w późniejszym wieku np. 15 i więcej lat, ale przed rozpoczęciem współżycia (o dawkowaniu szczepionki przeciw HPV czytaj tutaj).

"Może teraz nie musiałabym walczyć z rakiem szyjki macicy?"

Wiele matek wypowiadających się w naszej dyskusji pod postem o szczepionce deklaruje, że ich dzieci są już zaszczepione, albo szczepienie mają w planach w najbliższych latach. To pokazuje, że chcemy się chronić przed wirusem HPV.

"Oczywiście, że zaszczepię córkę i syna! Wiem, co to HPV z autopsji, w wieku 36 lat zachorowałam na nowotwór spowodowany tym wirusem".

"Jeden syn zaszczepiony. Drugi, jak tylko osiągnie wiek, też będzie zaszczepiony".

"Jak tylko moi chłopcy będą mieć po 12 lat, na pewno ich zaszczepię. Gdyby 20 lat temu były takie szczepienia dostępne, być może teraz nie musiałabym walczyć z rakiem szyjki macicy. Jeżeli w ten sposób mogę zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu u moich synów, to wchodzę w to".

Dlaczego warto?

W większości przypadków zakażenie nie daje żadnych objawów. Istnieje zatem ryzyko nieświadomego przekazywania wirusa swoim partnerom. HPV można się zakazić już podczas pierwszego kontaktu seksualnego - nie ma znaczenia, czy dziewczyna zakaża chłopaka, czy odwrotnie. Wirus może umiejscowić się na skórze moszny, warg sromowych i łechtaczki, czyli w miejscach nieosłoniętych przez prezerwatywę.

Przenoszony drogą płciową, ma około 100 typów. Typy 16, 18, 31, 33 i 45 są wysokoonkogenne. Uważa się, że przewlekła infekcja HPV jest przyczyną ponad 90 proc. raków szyjki macicy. Wykrywa się go każdego roku u ponad 3 tys. kobiet, 1,7 tys. chorych na ten nowotwór umiera każdego roku.

Szczepionki przeciw wirusowi HPV trafiły na rynek w 2007 r. "The Lancet" w tym roku opublikował wyniki badań, w których wzięło udział 60 mln dziewcząt, chłopców oraz młodych dorosłych obu płci. Dzięki szczepieniom infekcje HPV występowały wyraźnie rzadziej.

- Już po kilku latach okazało się, że liczba zakażeń dwoma typami wirusa HPV (typy 16 i 18), które odpowiadają za ponad 70 proc. wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy, zmniejszyła się o 83 proc. wśród dziewcząt w wieku 13-19 lat i o 66 proc. u kobiet w wieku 20-24 lata – mówiła dr Mélanie Drolet, jedna z autorek raportu.

Najlepsze rezultaty osiągnięto w krajach, w których programy szczepień były prowadzone na masową skalę.

- Coraz więcej krajów szczepi zarówno dziewczęta, jak i chłopców. Testowane są modele z podawaniem nie trzech, ale dwóch dawek szczepionki, bo są łatwiejsze do przeprowadzenia i tańsze. Na rynek trafiają też coraz nowsze szczepionki zdolne chronić przed większą liczbą typów wirusa HPV. To wszystko sprawia, że wyeliminowanie raka szyjki macicy może stać się realne w przyszłości – mówił w raporcie prof. Marc Brisson, główny autor pracy w "Lancecie".

W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są obowiązkowe, nie są więc też refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Coraz częściej jednak na finansowanie szczepień decydują się samorządy. Ale to wciąż za mało, by wirus HPV - i tym samym rak szyjki macicy - przestał nam zagrażać.

Zaszczepienie przeciwko wirusowi HPV jest skuteczne w 96 do 100 proc. przypadków. Szczepionka zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne, m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Na stronie Zaszczep się Wiedzą prof. dr hab. med. Jan Kotarski, kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii w Lublinie obala powtarzane mity, które powstały na temat szczepionki przeciwko HPV.

Powinno cię również zainteresować:

Więcej o:
Komentarze (72)
Szczepionka przeciw HPV. "To chłopców też trzeba szczepić?"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 28 razy 22

  To jest upadek i hańba, że u nas politykę zdrowotną opiniuje korporacja handlująca mitologią.

 • boo-boo

  Oceniono 34 razy 20

  "Koszt takiej szczepionki nie jest mały - to ok.1200 zł za trzy dawki."
  Najczęściej o wysokich kosztach nie tylko szczepionek ale np. fotelików samochodowych mówią ludzie, którzy miesięcznie na fajki wydają więcej.

 • drendriu

  Oceniono 11 razy 9

  Nareszcie jakiś pożyteczny artykuł. Gratulacje👏👍

 • Gość: WX

  Oceniono 12 razy 8

  Jak zawsze przeciwnicy szczepień stosują dowody anegdotyczne, aby usprawiedliwiać swoje poglądy...

  A wygląda to tak: istnieje pewna grupa osób, która wie, że niewielki odsetek wypadków samochodowych kończy się śmiercią z powodu pasów bezpieczeństwa. Więc ich nie używają, bo nie chcą zginąć... Ignorując fakt, że brak pasów sprawia, że ryzyko śmierci w razie wypadku rośnie do kilkudziesięciu procent ;)

  Identycznie zachowują się antyszczepionkowcy. Nie ważne o jaką chorobę chodzi (ospa prawdziwa, Heinego-Medina, HPV) - szczepionka może powodować problemy w niewielkim procencie przypadków, zarażenie chorobą, na którą są te szczepionki to PEWNIAK jeżeli chodzi o ciężke powikłania.

 • Gość: gościu

  Oceniono 8 razy 6

  W UK program szczepień wprowadzono kilka lat temu i teraz niedawno w tv mówili że liczba przypadków tylko raka szyjki macicy spadła o 98 %

 • osmiol

  Oceniono 10 razy 6

  Czy ci zaskoczeni szczepieniem chłopców nie wiedzą jak wygląda współżycie seksualne? Mężczyzna nosiciel HPV przenosi wirusa na partnerkę. To chyba lepiej go zaszczepić, prawda?

 • poppers68

  Oceniono 5 razy 5

  Nie ma co snuć instagramowych opowieści....
  Minetka? Lodzik? Te tematy nie znają płci ani nie rozróżniają kto komu robi dobrze.
  Lawinowo rośnie u młodych ( szczególnie) ilość nowotworzenia w obszarach gardła, krtani i szyi.
  Przeca nie od picia Coca Coli, do diaska!
  Obecne czasy to szybsze, niezobowiązujące numerki. Na imprezach, w klubach i na świeżym powietrzu. Czego tutaj bić pianę (cokolwiek to znaczy)?
  Kiedyś, to przynajniej Tindera nie było:)
  Nie ma co - szczepić trzeba. Chyba, że stosując retorykę kapłanów rodzinnych przyjmiemy, że najlepszym środkiem antykoncepcji jest wstrzemięźliwość partnerów:)

 • 1111pln

  Oceniono 4 razy 4

  Autentyk z życia wzięty...

  Dlaczego radni PiS nie chcą szczepień przeciwko HPV?

  Bo zachęca do swawolnego życia seksualnego...

 • nukula4

  Oceniono 16 razy 4

  Szczepienia to ingerencja w wolę Bożą! Nie macie pojęcia jak zaraczone dzieci lgną do Koscioła i jego sług, jak chętnie dają na tacę i modlą się o błogosławieństwo! Trzeba też wiedzieć że nie wszyscy umierający zostawiają swoje kamienice Banasiowi, wielu zostawia zaufanemu księdzu! i o to chodzi, o to chodzi. Amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX