12 tygodni urlopu, dobre zarobki, prestiż społeczny. Tak wygląda życie nauczycieli w niektórych krajach

Podczas gdy młodzi Polacy marzą zazwyczaj o dostaniu się na prawo lub politechnikę, w wielu krajach taką popularnością cieszą się kierunki nauczycielskie. Zachęcają do tego nie tylko dobre zarobki, ale także prestiż społeczny.

Nauczyciel nauczycielowi nierówny

Polscy nauczyciele średnio zarabiają, a ich praca często nie jest doceniana. Dlatego niewielu młodych ludzi marzy o takiej przyszłości.

Finlandia to kraj, którego przykład często przywoływany jest w trakcie dyskusji na temat edukacji. Jednym z najważniejszych elementów tamtejszego systemu jest wysoka pozycja społeczna nauczycieli. Obok lekarzy to jeden z najbardziej prestiżowych zawodów.

Nauczyciele w Finlandii zarabiają całkiem sporo (według danych OECD pensja nauczyciela z 15-letnim stażem pracy to 42 081 dolarów rocznie), ale droga do tego, by wykonywać zawód, nie jest łatwa. Na studia pedagogiczne trudno się dostać - liczą się nie tylko wyniki w nauce, ale także predyspozycje psychiczne. Same studia także nie należą do najłatwiejszych. Ich absolwent ma wszechstronne wykształcenie, dzięki któremu może nauczać każdego przedmiotu.

Czy Finlandia jest w tym przypadku wyjątkiem? Zapytaliśmy znajomych z różnych państw o to, jak wygląda sytuacja nauczycieli w ich krajach.

Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? istockphoto

Portugalia: na pracę trzeba czekać nawet kilka lat

W Portugalii zawód nauczyciela jest bardzo prestiżowy. Jednak to zależy w dużej mierze od dziedziny. Przykładowo, nauczanie angielskiego cieszy się większym uznaniem niż nauczanie francuskiego.

Zgodnie z danymi OECD nauczyciel z 15-letnim stażem pracy zarabia w Portugalii 39 424 dolary rocznie. Biorąc pod uwagę fakt, że koszty życia są tam zbliżone do tych w Polsce, kwota robi wrażenie (polski nauczyciel szkoły podstawowej z takim samym stażem pracy zarabia 16 506 dolarów rocznie). Co ciekawe, przed wejściem Portugalii do Unii Europejskiej w 1986 roku, zarobki nauczycieli były jeszcze wyższe.

Nasz rozmówce Jose, mimo że pochodzi z nauczycielskiej rodziny, nie chce jednak wiązać swojej przyszłości z tym zawodem. Mówi, że o pracę w zawodzie trudno.

- Obecnie wielu młodych ludzi decyduje się na studia nauczycielskie. To doprowadziło do dziwnej sytuacji. Serwis, na którym rejestrują się absolwenci studiów, co roku publikuje listę osób, które mogą rozpocząć pracę w szkole. Niektórzy muszą czekać nawet kilka lat na swoją kolej. Słyszałem o przypadkach, że ludzie nie pracowali w zawodzie nawet przez 10 lat - opowiada Jose.

Zobacz także: Polska szkoła przeciąża dzieci? "12-letnia córka pracuje dłużej niż przeciętny dorosły na etacie" 

Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? istockphoto

Niemcy: za dużo wolnego?

Bianca, która mieszka w Niemczech, mówi, że w jej kraju zawód nauczyciela także cieszy się dużą popularnością. Wielu młodych ludzi kształci się w tym kierunku ze względu na dobre warunki pracy i wysokie zarobki. Według danych OECD niemiecki nauczyciel ze szkoły podstawowej, mający 15-letni staż pracy, zarabia 58 662 dolarów rocznie.

Jednak, jak podkreśla nasza rozmówczyni, młodym osobom szczególnie kuszące wydają się długie wakacje. To aż 6 tygodni latem, 2 tygodnie jesienią, 2 tygodnie w okresie bożonarodzeniowym i 2 tygodnie w okresie wielkanocnym.

Z długim wypoczynkiem wiąże się także pewien problem. - Uważa się, że nauczyciele mają za dużo wolnego jak na tak wysokie zarobki. Przez to wiele osób nie darzy tej grupy zawodowej sympatią - opowiada Bianca.

Zobacz także: 'Nie macie pojęcia, na ile sposobów nauczyciele sponsorują szkołę'. Co kupują z własnych pieniędzy?

Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? istockphoto

Kanada: partnerskie zasady

Asia jest Polką, która od 10 lat mieszka w Kanadzie i pracuje tam jako nauczycielka. Wcześniej przez kilka lat pracowała w polskiej szkole.

To, co na początku rzuciło się Asi w oczy, to fakt, że w Kanadzie nauczyciele cieszą się dużym szacunkiem ze strony rodziców i uczniów. Wszystko odbywa się na zasadach partnerskich. - Nie ma takich sytuacji, że np. nauczyciel wymaga rzeczy, których nie wytłumaczył - opowiada Asia.

Według danych OECD Kanadyjski nauczyciel z 15-letnim stażem pracy zarabia 56 349 dolarów rocznie. - Kraj jest bogaty, dlatego nie ma problemów z dobrymi zarobkami. Jednak, gdy porównuję się ze znajomym, który jest stolarzem, to on zarabia znacznie więcej ode mnie - dodaje Asia.

Japonia: nauczyciele dostają prezenty nawet po latach

Paweł od roku studiuje w Japonii. Jak zauważył, nauczyciel to w tym kraju jeden z najbardziej szanowanych zawodów. - Japończycy wspominają ich przez całe życie. Często w dowód wdzięczności nawet po latach wysyłają byłym nauczycielom prezenty - opowiada Paweł.

Mimo to zarobki japońskich nauczycieli nie są proporcjonalne do prestiżu, jakim cieszy się ten zawód. Nie są małe, ale w wielu zawodach jest pod tym względem znacznie lepiej. Według danych OECD japoński nauczyciel z 15-letnim stażem zarabia 45 741 dolarów rocznie.

Zobacz także: Ten kraj ma najlepszych uczniów na świecie. Nie ma prac domowych, testów, a zawód nauczyciela cieszy się prestiżem

Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? istockphoto

Rumunia: trudno znaleźć pracę w zawodzie

Z opowieści Sandy wynika, że sytuacja nauczycieli w Rumunii jest bardzo podobna do tej w Polsce. Jak przyznaje, nie jest to najpopularniejsza ścieżka zawodowa wśród młodych osób. Zniechęcają głównie bardzo niskie zarobki. Z raportu agendy Komisji Europejskiej ds. edukacji wynika, że nauczyciel w szkole podstawowej w Rumunii zarabia 5,694 euro rocznie.

Niskie płace nie są jednak jedynym problemem. - Wielu osobom ta praca kojarzy się z czymś stresującym i nieciekawym - opowiada Sanda. - Zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu nie jest trudne, jednak znalezienie pracy po studiach nie należy do łatwych zadań - dodaje.

 

Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? Jak wygląda zawód nauczyciela w różnych państwach? istockphoto

Pozytywny przykład

Bez względu na prestiż i zarobki, nauczyciel to jedna z ważniejszych ról w każdym społeczeństwie. Przekazywanie wiedzy jest nie tylko trudne, ale także bardzo istotne. Wiele społeczeństw zdaje się jednak o tym zapominać.

Cieszy więc fakt, że są kraje, w których zawód ten cieszy się uznaniem i dobrymi zarobkami. Te pozytywne przykłady powinny być wzorem dla innych. Bo nie uda się raczej w najbliższym czasie stworzyć maszyn, które mogłyby skutecznie zastąpić w tym zawodzie ludzi.

Zobacz także: Zaczęło się od kleju. A jest tego więcej. Szkoły wymuszają od rodziców wiele opłat. Część nielegalnie

Copyright © Agora SA