Odmienne poglądy polityczne w związku? 'Na pierwszej randce stwierdził, że się sprzedałam i jestem tubą propagandową'

Czy można stworzyć udany związek przy skrajnie różnych poglądach politycznych? Dla jednych to niewykonalne, dla innych nie stanowi żadnego problemu. Okazuje się, że w tej kwestii trudno doszukiwać się jakichś reguł.
Czy osoby o odmiennych poglądach politycznych mogą stworzyć udany związek? Czy osoby o odmiennych poglądach politycznych mogą stworzyć udany związek? flickr.com//Merlijn Hoek

Fala rozwodów po wyborach

Od kilku lat Polacy są wyraźnie podzieleni na dwa obozy polityczne - pokutuje pogląd, że "lewak" nie dogada się z "prawicowcem" w żadnej sprawie. Pytanie o "mieszane" pod względem poglądów politycznych związki nie wydaje się więc dziwne. Tym bardziej, że to nie tylko nasz lokalny problem. 

Zaraz po brytyjskim głosowaniu dotyczącym wyjścia z UE w mediach społecznościowych pojawiły się posty zwolenników zmian, którzy otwarcie deklarowali, że nie byliby w stanie związać się z kimś, kto głosował za pozostaniem w unijnych strukturach. To nie koniec. Stworzono nawet specjalną aplikację randkową dla zwolenników pozostania w UE.

Podobny problem pojawił się w USA po wyborach prezydenckich w 2016 roku. Zaraz po ogłoszeniu wygranej Donalda Trumpa wzrosła nagle liczba wniosków rozwodowych. W związku z tym przeprowadzono także specjalne badania preferencji politycznych wśród małżeństw. Wynikało z nich, że 55 proc. par ma takie same poglądy, a aż 30 proc. to związki "mieszane", w których partnerzy głosują inaczej.

Znane pary z odmiennymi poglądami

Przywiozłam z Hawajów walizki pełne słońca ??

Post udostępniony przez Beata Pawlikowska (@beata.pawlikowska) Lip 31, 2018 o 8:16 PDT

Często możemy spotkać się z poglądem, że o ile w przypadku osób nieinteresujących się polityką odmienne poglądy nie stanowią przeszkody, o tyle ci, którzy na bieżąco obserwują aktualne wydarzenia, mogą mieć problem. Jednak to zbytnia generalizacja. 

Jednym z najciekawszych przykładów jest małżeństwo ministra finansów w rządzie Beaty Szydło, Pawła Szałamachy i dziennikarki "Gazety Wyborczej", Beaty Chomątowskiej. W przypadku tej pary trudno raczej powiedzieć, że któryś z partnerów jest całkowicie odcięty od spraw politycznych. 

Dobrym przykładem była także para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. Prezydentowa umiała publicznie sprzeciwić się poglądom męża i jego partii. Przez to narażała się na krytykę - m.in. ze strony ojca Rydzyka, który po krytycznej wypowiedzi na temat zaostrzenia ustawy aborcyjnej nazwał Marię Kaczyńską czarownicą.

Co powiedział o. Rydzyk? - zapis nagrań >>

Lata temu głośny duet tworzyli podróżnicy Beata Pawlikowska i Wojciech Cejrowski. Ich małżeństwo zakończyło się jednak rozwodem.

- To nie był dobry związek. Nie lubiliśmy się, nie byliśmy przyjaciółmi. Ja nie lubiłam jego kontrowersyjnego programu w telewizji, bo kompletnie nie zgadzałam się z jego poglądami, on nie znosił moich książek, szczególnie tych o życiu. Walczyliśmy, trzaskaliśmy drzwiami, rozstawaliśmy się, wracaliśmy - mówiła w jednym z wywiadów Pawlikowska.

Związki psują się od ciąży? Niestety częściej niż myślisz >>

"Stwierdził, że się sprzedałam i jestem tubą propagandową"

Okazuje się, że czasami sporą przeszkodą do zbudowania związku jest już samo miejsce pracy. Przekonała się o tym Agnieszka - 28-latka z Warszawy, która kilka lat temu pracowała w jednym z wydawnictw kojarzonych z lewą stroną sceny politycznej.

- To była praca w dziale HR, w ogóle nie zajmowałam się polityką. Nie zarabiałam też jakichś kokosów. W tamtym okresie sparowałam się na Tinderze z pewnym chłopakiem, który szybko zaproponował spotkanie. Początkowo wydawał się mną zachwycony. Ale gdy tylko dowiedział się, gdzie pracuję, od razu zmienił nastawienie. Stwierdzi, że się sprzedałam i jestem tubą propagandową lewactwa - opowiada Agnieszka. - To był oczywiście koniec naszej znajomości - dodaje.

Inna nasza rozmówczyni, 24-letnia Ewa, otwarcie deklaruje przywiązanie do religii. Jej zdaniem jest to ogromne utrudnienie w relacjach damsko-męskich. - To, że facet jest konserwatystą, nie oznacza wcale, że jest wierzący i trzyma się zasad religijnych. Z moich obserwacji wynika, że w życiu codziennym "prawaki" tak naprawdę niczym nie różnią się od "lewaków". Większość par mieszka ze sobą przed ślubem i uprawia seks bez względu na poglądy - opowiada Ewa. 

Czy osoby o odmiennych poglądach politycznych mogą stworzyć udany związek? Czy osoby o odmiennych poglądach politycznych mogą stworzyć udany związek? flickr.com//Robert Wallace

Zmiana poglądów i koniec miłości

Kilka lat temu Janusz Korwin-Mikke stwierdził, że kobieta ma poglądy takie, jak mężczyzna, z którym sypia. Cóż, teza kontrowersyjnego polityka wcale nie musi sprawdzać się w życiu. Wie o tym Amanda, której związek rozpadł się właśnie przez różnice polityczne.

- Gdy poznałam Grześka w czasach studenckich, był bardzo wyluzowany w kwestiach światopoglądowych i w ogóle nie interesował się polityką. To zmieniło się po tym, gdy jego wujek polityk załatwił mu dobrą posadę w jednym z ministerstw - opowiada Amanda. - Z dnia na dzień Grzesiek stawał się coraz bardziej prawicowy. Zaczęliśmy się częściej kłócić o politykę. Irytował mnie ten jego konformizm, dlatego zakończyłam ten związek. Dzisiaj tego zupełnie nie żałuję - dodaje.

Nie chcą dzieci, bo boją się nieudanego związku. Takich kobiet w Polsce jest coraz więcej >>

Czy osoby o odmiennych poglądach politycznych mogą stworzyć udany związek? Czy osoby o odmiennych poglądach politycznych mogą stworzyć udany związek? flickr.com//Nathan Rupert

Miłość i elastyczne poglądy

Zdarza się jednak, że kobiety całkowicie przyjmują poglądy partnera. Była przyjaciółka Anety odcięła się od starych znajomych po tym, gdy poznała swojego męża. Wcześniej była osobą o wyraźnie lewicowych poglądach. Teraz jest równie wyrazista, ale jej sympatia przeniosła się na prawą stronę sceny politycznej.

- Początkowo byłam na nią zła. Bo jak może ze względu na politykę odciąć się od znajomych? Teraz to mnie śmieszy, ale nadal jest dla mnie zaskakujące to, że inteligentna i zorientowana kobieta może mieć tak elastyczne poglądy - opowiada Aneta. - Nie zmieniła ich przecież przez intratną posadę. Z tego, co mi wiadomo, to była i jest nauczycielką. Trudno mi w ogóle znaleźć jakieś wytłumaczenie dla jej nagłej transformacji. Tu chyba musiała zadziałać miłość - podsumowuje Aneta.

Jak widać, w kwestii związków i odmiennych poglądów nie ma żadnych reguł. A czy wy znacie jakieś pary, którym pomimo różnic w poglądach udało się stworzyć udane relacje? A może sami jesteście w takich związkach? Piszcie do nas na adres: edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy i nagrodzimy książkami.

Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Więcej o:
Komentarze (204)
Odmienne poglądy polityczne w związku? 'Na pierwszej randce stwierdził, że się sprzedałam i jestem tubą propagandową'
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Eryk Kwiatkowski

  Oceniono 118 razy 84

  Gdyby mi laska zaczęła głosić peany nt PiS moja reakcja byłaby jedna: "Run Forest, run !"
  Zawsze kiedy spotykam PiSowca mam ochotę uciekać jak najdalej, bo się czuję jakby mnie coś obrzydliwego obłaziło.
  O narodowcach, czy antysemitach nie wspomnę. Mam od razu objawy wstrząsu anafilaktycznego.

 • freud1

  Oceniono 50 razy 38

  Ok, artykulik taki troche lajtowo - krotochwilny, ale porusza w sumie wazna sprawe.
  W Polsce naprawde istnieja dwa plemiona. Chyby zawsze tak bylo (chlopi i szlachta, bo mieszczanami byli albo Niemcy, albo Zydzi), pozniej "robotnicy i inteligencja", dzisiaj wyznawcy Jarka i "lewaki", wokol ktorych orbituja ideologiczni kuzyni typu kukize (u prawakow) i liberalowie (wokol szeroko pojetej lewicy swiatopogladowej).
  Z moich obserwacji wynika jednak, ze te dwa plemiona sie raczej nie mieszaja. Owszem, moze tak sie zdarzyc ze ktos tam z kims, ale raczej "przez przypadek", lub tylko okresowo.
  Zaprawde powiadam wam, nie jestem w stanie wyobrazic sobie zycia z osoba z pogladami Rydzyka, czy innego Tarczynskiego. I vice versa. Pytanie tylko jak w takim razie zyc. Jak zyc w kraju, ktory zamieszkuja dwie wrogie wobec siebie spolecznosci. Patrze na Ameryke i mysle sobie "da sie". Patrze jednak na byla Jugoslawie i przechodza mnie dreszcze...

 • dafaq

  Oceniono 30 razy 30

  Są trzy rzeczy, bez uzgodnienia których nie ma co w związek wchodzic: polityka, religia i dzieci.

 • stasi1

  Oceniono 38 razy 20

  Dobrzy znajomi ona raczej normalna, kumpel taki lekki pisowiec. Ona nawet dwóch synów prowadziła na wybory aby dobrze głosowali. Kumplowi pisuarowanie przeszło jakieś 3 lata temu, miałem mu powiedzieć że szkoda że to zrobił bo by synom jakąś posadę załatwił.
  Mam kilkoro znajomych pisuarów ale nie wyobrażam sobie abym miał kogoś o takich poglądać poderwać. Chociaż kiedyś zadawałem się z taką w zasadzie apolityczną dziewczyną i gdzieś w okolicach katastrofy smoleńskiej jej odbiło, została wojującą pisuarką

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 23 razy 15

  No przecież trudno sobie wyobrazić udany związek z kimś kto ma diametralnie inny pogląd na życie, na wychowanie dzieci na spędzanie wolnego czasu, sprawy łóżkowe etc poglądy polityczne stanowią integralną część życia. Nie wyobrażam sobie związku z rasistką, ksenofobem, która nie myśli samodzielnie tylko powtarza regułki zasłyszane w radiu Maryja albo GP. Zmusza dzieci do czczenia jedynie słusznej wiary i jedynie słusznej partii...
  Jedynym słowem, żyjemy sobie szczęliwie już 15 lat z moją dziewczyną (nie mamy ślubu kościelnego, więc w Polsce to nie żona) i jeżeli nic się nie zmieni to spokojnie czekam na kolejne 15 a może i na trzecie :-)

 • simona_gwizdziel

  Oceniono 17 razy 15

  To zmieniło się po tym, gdy jego wujek polityk załatwił mu dobrą posadę w jednym z ministerstw (...) Z dnia na dzień Grzesiek stawał się coraz bardziej prawicowy.
  ---
  Przy pierwszej zmianie wiatrów z dnia na dzień będzie się stawał coraz bardziej lewicowy. Ten typ tak ma.

 • elenem

  Oceniono 15 razy 13

  Nie ma takiej opcji zeby związek dwojga ludzi przetrwał, kiedy sa skrajnie różni poglądowo, obojętnie czy chodzi o religię czy o politykę czy o inne sprawy. Ludzie muszą się dobrać- poziomem inteligencji, kultury i poglądami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX