Komunia bezalkoholowa? Tego od rodziców wymaga kościół. 'Najnudniejsza i zarazem najsmutniejsza posiadówa rodzinna'

Mimo że komunia bezalkoholowa to kościelny wymóg, nie wszyscy rodzice przestrzegają tej reguły. Jak pokazują wypowiedzi na forach, są w tej kwestii bardzo podzieleni. W niektórych rodzinach odbywa się nawet głosowanie.
Czy warto robić komunię bezalkoholową? Rodzice są w tej kwestii podzieleni Czy warto robić komunię bezalkoholową? Rodzice są w tej kwestii podzieleni fot. Dominik Sadowski / AG

Tego wymaga kościół

Do tego, by komunie były bezalkoholowe, polski kościół zachęca od lat. Zdaniem księży jest to uroczystość religijna i alkohol zupełnie nie pasuje do jej kontekstu. Na stronach wielu parafii w komunijnych poradnikach dla rodziców i dzieci przypomina się o bezwzględnym zakazie picia alkoholu. Na stronie jednej z nich możemy przeczytać:

Należy przypomnieć rodzicom, że przyjęcie rodzinne winno być absolutnie bezalkoholowe. Ma to być spotkanie najbliższych, przebiegające w duchu radości i miłości, z akcentem na najważniejszy moment uroczystości, jakim było spotkanie dziecka z Jezusem w Eucharystii.

Nie da się ukryć, że alkohol jest w naszym kraju jednym z najważniejszych elementów ważnych imprez rodzinnych. Trudno wyobrazić sobie bezalkoholowe wesele czy urodziny. Dlatego dla wielu osób bezalkoholowa komunia wydaje się czymś skrajnie nudnym.

Jednak, jak pokazują wątki na licznych forach, współcześni rodzice są w tej kwestii bardzo podzieleni.

"Pierwsza Komunia to święto dziecka"

Czytając te dyskusje, łatwo zauważyć, że kościelny wymóg nie dla wszystkich jest taki istotny. Jednak są także i tacy, dla których brak alkoholu na komunii to oczywistość. Ze względu na tego typu podziały, w niektórych rodzinach odbywa się nawet głosowanie.

Na naszym forum wątek rozpoczęła mama, która nie była pewna, jaki charakter powinno mieć przyjęcie w jej domu i prosi innych o opinie. Na jej apel odpowiedziało wiele osób.

Komunię mam już za sobą, było wytrawne wino.
Szampan będzie i ze dwie flaszeczki, żeby nie było za
smutno, ale nikt na pewno się nie upije.
Na moją komunię 18 lat temu ojciec bimber pędził!

Jednak pojawiły się także liczne głosy przeciwników alkoholu na komunii.

Pierwsza komunia to święto dziecka. "Pokomunijne" przyjęcie to również
imprezka dziecka. Czy na imprezach dzieci podaje się alkohol? Nie.
Na komunii syna nie było alkoholu, zresztą na żadnej komunii, na której byłam,
nie podawano alkoholu.
Nie było i nie będzie. To uroczystość dziecka, mój syn nie znosi widoku
alkoholu i pijanych ludzi.

Zobacz także: Ile kosztuje komunia? Sakrament jest darmowy, ale za otoczkę możemy zapłacić całkiem sporo. 'Nie wiem, czy 5 tys. wystarczy'

Czy warto robić komunię bezalkoholową? Rodzice są w tej kwestii podzieleni Czy warto robić komunię bezalkoholową? Rodzice są w tej kwestii podzieleni fot. Dominik Sadowski / AG

"Stoły uginały się od nadmiaru żarcia"

Komunie bezalkoholowe to zdaniem Stefana tradycja ostatnich lat. W jego wielodzietnej rodzinie komunia każdego z rodzeństwa wiązała się z huczną, zakrapianą imprezą. Jeszcze 40-50 lat temu w jego rodzinnych stronach była to norma.

Mimo że Stefan uważa, że takie upijanie się to przegięcie, nie jest fanem komunii bezalkoholowych. Gdy w ubiegłym roku do komunii przygotowywała się jego pierwsza wnuczka, od samego początku zniechęcał jej rodziców do tego typu przyjęć.

Skąd ta niechęć? Dwadzieścia lat temu Stefan był na bezalkoholowym przyjęciu komunijnym swojego siostrzeńca. Do dzisiaj uznaje to wydarzenia za najcięższą imprezę w swoim życiu.

- To była najnudniejsza i zarazem najsmutniejsza posiadówa rodzinna. Stoły uginały się od nadmiaru żarcia, a przecież nadmierne obżarstwo szkodzi pewnie tak samo, jak i alkohol. I chyba jest grzechem. Ale o tym księża nie wspominają ani słowem - wspomina Stefan. - Po niecałej godzinie towarzystwo zaczęło się rozglądać na boki i planować jak najszybszą ewakuację do ciekawszych miejsc - wspomina.

Tamta bezalkoholowa impreza nie kojarzy się Stefanowi z uroczystością religijną. - Strona duchowa komunii jakoś wyparowała, bo dziecko i rodzice, co jakiś czas tylko ogłaszali, ile to już prezentów otrzymali - dodaje.

Zobacz także: Pierwsza Komunia - 8 najdroższych prezentów

Czy warto robić komunię bezalkoholową? Rodzice są w tej kwestii podzieleni Czy warto robić komunię bezalkoholową? Rodzice są w tej kwestii podzieleni Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta

"Nie zamierzam serwować procentów"

Takie argumenty jednak nie wszystkich przekonują. Dla wielu osób to już oczywistość, że na komunii nie wypada częstować gości alkoholem. Alina, w której domu trwają właśnie przygotowania do komunii syna, trunków wysokoprocentowych na przyjęciu nie przewiduje.

- Ja nie piję w ogóle, mój ojciec także. Komunia to uroczystość religijna, która nie licuje z piciem alkoholu po wyjściu z kościoła o 12 w południe. W Wigilię i Wielkanoc też się u nas nie pije alkoholu - opowiada.

Alina zamierza zaserwować gościom w karafkach wodę z miętą i cytryną, lemoniadę i mrożoną herbatę. - A jeśli ktoś będzie domagał się alkoholu, to jasno zakomunikuję, że w tych okolicznościach nie zamierzam serwować procentów - dodaje.

Czy warto robić komunię bezalkoholową? Rodzice są w tej kwestii podzieleni Czy warto robić komunię bezalkoholową? Rodzice są w tej kwestii podzieleni Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Dzieci i dorośli, którzy piją alkohol

Jednak do komunii bezalkoholowych zachęcają nie tylko księża. Za organizacją takiej imprezy przemawiają także inne względy.

- Upijanie się osób dorosłych przy dziecku jest dla niego zawsze trudnym doświadczeniem. Bliska mu osoba nagle się zmienia - inaczej się zachowuje, w inny sposób mówi, a także czego innego oczekuje. To może zaburzać poczucie bezpieczeństwa i budzić w dziecku lęk, gdyż nie rozumie ono jeszcze, na czym polega działanie alkoholu, a widzi, że jego rodzic nagle staje się zupełnie inny - mówi Joanna Gruhn-Devantier, psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeutka, założycielka poradni Dom Rozwoju.

Ekspert dodaje, że alkohol zaburza naszą spostrzegawczość, koordynację, a także sprawia, że jesteśmy mniej ostrożni. Przez to nie tylko możemy narazić nasze dziecko na niebezpieczeństwo, ale także jesteśmy mniej uważni na to na jego potrzeby i uczucia.

- A pierwsza komunia to dla dziecka jeden z tych wyjątkowych dni, kiedy chce ono dzielić się swoją radością, entuzjazmem, a czasem również zawstydzeniem czy lękiem z najbliższymi sobie osobami. Rodzice powinni więc być w stanie te uczucia dziecka zauważyć i towarzyszyć mu w nich, co może być znacznie trudniejsze po spożyciu większej ilości alkoholu, kiedy zwykle skupiamy się wyłącznie na rozmowach z dorosłymi i zabawie - wyjaśnia ekspert.

Podczas organizacji przyjęcie komunijne dziecka, warto zastanowić się, jaki jest jego cel - ma to być przyjemność i wyjątkowe wydarzenie dla dziecka czy raczej atrakcja dla dorosłych.

- Oczywiście alkohol pity z umiarem, w ilościach, które nie wpływają na zachowanie i funkcjonowanie interpersonalne dorosłych, nie musi wpływać negatywnie na dziecko. Każdy dorosły musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, ile może wypić, by wciąż być emocjonalnie dostępnym i uważnym na sygnały swojego dziecka, a także, by swoim zachowaniem go nie przestraszyć - podsumowuje Joanna Gruhn-Devantier.

Komentarze (69)
Komunia bezalkoholowa? Tego od rodziców wymaga kościół. 'Najnudniejsza i zarazem najsmutniejsza posiadówa rodzinna'
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • go_navy

  Oceniono 56 razy 40

  Rozwiązalem to inaczej, nie puszczam mlodych do kosciola i "kumunii" nie będzie

 • boczek150

  Oceniono 42 razy 38

  Znaczy nie bardzo rozumiem, bo odbieram to tak jakby wypowiadały się wyłącznie osoby z jakąś głęboką traumą związaną z alkoholem. Czy u nas można tylko popadać ze skrajności w skrajności i albo "o suchym pysku" albo "pod stołem"? A może tak po prostu, bez ekscesów, lampka wina lub szampana?

 • leksie

  Oceniono 39 razy 35

  Dlaczego wydawac kase na komunie?? Nie lepiej z cala rodzina na fajne walacje pojechac??

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 28 razy 26

  Ultramaterialne nastawienie rodziców i dzieci do Komunii jest oczywiście Ok? Te wszystkie prezenty, kasa, stroje, zajeżdżanie limuzybami czy śmigłowcami; ten cały przerost formy nad treścią? No ale wino już przeszkadza... owszem, z wódką można dać sobie spokój, ale wino do obiadu??? Litości! Włosi i Francuzi piją wino do wszystkiego... Swoją drogą pić też trzeba umieć.

 • ndizi

  Oceniono 33 razy 21

  Ksiadz wymaga bezalkoholowej imprezy komunijnej, ale sam sobie winko chlapnie w czasie mszy. Jak to Pan.

 • ola-blue

  Oceniono 22 razy 18

  Imprezka dla dzieci to jakiś kinderbal, gry i zabawy w ogrodzie prowadzone przez animatora, konkursy, wycieczka rowerowa czy wyprawa do parku linowego. A jak jest? Dorośli siedzą przy stole i obżerają się do mdłości (każda rodzina w swoim gronie) plotkują i nie daj Boże, jeżeli rozmowa zejdzie na politykę, a dzieci - łącznie z tymi komunijnymi - po zainkasowaniu pieniędzy, latają po lokalu i okolicy najczęściej bez opieki, włażą w różne zakamarki, konsumują bez kontroli tony słodyczy... To najbardziej nudne i denerwujące spędy rodzinne

 • Oceniono 19 razy 15

  Spoko. Ważne żeby na imprezie była ciężarówka żarcia którego trzy czwarte wyląduje we wtorek w śmieciach i butla wina do mszy.

 • szlachcic

  Oceniono 12 razy 10

  A ja jednak uwazam ze alkohol na komunii to niewinna sprawa jesli przyrownac to do kupowania dzieciakom prezentow
  Jestem ciekawy co osoba wypowiadajaca sie "Pierwsza komunia to święto dziecka" kupila dziecku na komunie i jezeli bylo to cos wiecej od maluskiego symbolicznego prezentu to wg mnie zeszmacila to swieto tak samo jak lezacy pod stolem pijany obrzygany wujek

 • Jarek Lipski

  Oceniono 10 razy 10

  Butelka wina do obiadu żeby wznieść toast to przeszkadza,ale jak z komunii robi się pokaż mody jak na weselu i konkurs na to kto kupił lepszy i droższy prezent to już nikomu nie przeszkadza.To właśnie na komunii można zobaczyć jaki nasz naród jest fałszywy i obłudy.
  PS.Zapomniałem jeszcze o tonach żarcia którego jest tyle że starczyloby na co najmniej miesiąc albo można by tym wszystkich bezdomnych w mieście nakarmić i pewnie by jeszcze zostało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX