Czy dzieci powinny widzieć rodziców nago? 'Ojciec do niedawna kąpał się z córkami w wannie'

Nagość dorosłych przy dzieciach to temat, który dzieli nie tylko rodziców. Zwolennicy podkreślają, że ciało nie jest niczym złym i należy oswajać z nim od najmłodszych lat. Można jednak przesadzić.
Czy dzieci powinny widzieć swoich rodziców nago? Czy dzieci powinny widzieć swoich rodziców nago? shutterstock

"W Polsce coś takiego by nie przeszło"

Jakiś czas temu pisaliśmy o brytyjskiej piosenkarce Stacey Solomon, która pokazała na swoim Instagramie, jak kąpie się nago z 9-letnim synem. Fani celebrytki byli oburzeni - pisali, że chłopak jest już stanowczo za duży, by oglądać mamę nago.

Komentarze pod tekstem pokazały, że w kwestii nagości przy dzieciach Polacy są bardzo podzieleni. Wielu rodziców w ogóle nie dopuszcza możliwości, by dzieci widziały ich bez ubrań, ale też sporo rodziców nie widzi w tym nic złego ani dziwnego.

Całe życie w mojej rodzinie wszyscy chodzili na golasa. Również wtedy, gdy dojrzewałem. Widziałem starzejące się ciała moich rodziców. Nie mam kłopotów z cielesnością.
My w domu nie paradujemy na golasa, ale też nie zamykamy drzwi przy przebieraniu się, a i nie ma problemu z wejściem do łazienki, gdy ktoś się kąpie.
W Polsce by coś takiego nie przeszło.
Stosunek do własnego ciała i światopogląd rodziców jest różny w różnych rodzinach. Podstawą jest bycie sobą i uczciwa relacja z dzieckiem. Stosunek do własnego ciała i światopogląd rodziców jest różny w różnych rodzinach. Podstawą jest bycie sobą i uczciwa relacja z dzieckiem. fot. Shutterstock

"Jesteśmy rodziną, nie ma między nami tajemnic"

Oporów przed tym, by chodzić nago po domu przy dzieciach, nie mają Katarzyna i jej mąż. - Dlaczego mielibyśmy się wstydzić swojego ciała? Co jest w nim takiego, co powinno odstraszać? Dzieci powstały z nas, w brzuchu je nosiłam i teraz nie zamierzam udawać, że tego brzucha nie mam - mówi Katarzyna.

Razem z 6-letnią córką mają swoje "dziewczyńskie dni", kiedy kąpią się razem. - To jest nasz wspaniały czas. Opowiadam córce o kobiecości, ona pyta, kiedy będzie miała takie piersi, jak ja. Mąż również kąpie się z 3,5-letnim synem. To są ich męskie sprawy - opowiada Katarzyna.
Mimo to podkreśla, że wcale nie czuje się liberalna. Wie to dzięki obserwacji swoich przyjaciół, mieszanego małżeństwa Polki i Duńczyka.

- Ci znajomi mają już dorastającą córkę, ale jej dojrzewanie kompletnie nie zmieniło ich zachowania. Tam ojciec chodzi po domu nago i nikogo to nie dziwi. Jeszcze do niedawna kąpał się z córkami w wannie. Matka mojej koleżanki, a jego teściowa, uważała, że to skandal. Jak widać, wszystko tkwi w mentalności - opowiada Katarzyna.
- Każda rodzina ma swój intymny, niepowtarzalny świat dotyczący bliskości, cielesności i nagości - twierdzi dr Długołęcka. - Każda rodzina ma swój intymny, niepowtarzalny świat dotyczący bliskości, cielesności i nagości - twierdzi dr Długołęcka. fot. Shutterstock

"Zobaczyłam ojca nago i to nie było komfortowe"

Zupełnie innego zdania jest Ewa, mama 4-latka, a wynika to z jej osobistych doświadczeń. - Pamiętam, że pewnego razu, gdy byłam małą dziewczynką, zobaczyłam mojego ojca zupełnie przez przypadek nago. Nie czułam się z tym komfortowo. Z tej przyczyny nie chciałabym stawiać mojego synka w takiej sytuacji - opowiada Ewa.

Zobacz także: Naga prawda o nagości w domu

Czy dzieci powinny widzieć swoich rodziców nago? Czy dzieci powinny widzieć swoich rodziców nago? shutterstock

A co z nastolatkami?

Jak znaleźć złoty środek? Przede wszystkim nawet najbardziej liberalni rodzice na pierwszym miejscu powinni stawiać odczucia nie własne, a dziecka. Ma prawo czuć się niekomfortowo w otoczeniu nagich dorosłych, zwłaszcza gdy samo zaczęło już dojrzewać płciowo.

Małe dziecko reaguje na nagość inaczej niż nastolatek. Dla fanów Stacey Salmon najbardziej oburzający był właśnie fakt, że jeden z jej synów ma już 9 lat. Czy istnieje zatem konkretny moment, kiedy rodzice powinni zadbać o to, by dzieci nie oglądały już ich nago?

- Granicznym momentem, od którego - moim zdaniem - nagość rodzica ewidentnie coś zaburza u dziecka, jest 7-10 rok życia. To trochę symboliczne w naszej kulturze - wtedy zaczyna się skok pokwitaniowy, a w ciele zaczynają buzować hormony płciowe. Spanie z dzieckiem czy chodzenie nago przy dziecku w tym wieku absolutnie nie wchodzi w grę - powiedziała w rozmowie z nami edukatorka seksualna dr Alicja Długołęcka.

Zobacz także: Ocenzurowane, bo prawdziwe? Bardzo odważna sesja idealnie nieidealnych kobiet [ZDJĘCIA]

Mówiąc o problemie nagości, należy pamiętać także o innej kwestii. - To, co wydaje się ważniejsze niż wiek dziecka, to dbałość o brak dwuznaczność nagości w tym kontakcie. Zachowanie dorosłego powinno być absolutnie wolne od jakichkolwiek konotacji seksualnych - mówi Maria Tumidajewicz z Centrum Dobrej Terapii w Krakowie.

- To dorosły, jako ten silniejszy i mądrzejszy stoi na straży, by głaskanie, całusy czy pieszczoty odbywały się w taki sposób i w takiej otoczce, by dla dziecka było jasne, że chodzi tylko i wyłącznie o kontakt uczuciowy z nim - dodaje ekspert.

Zobacz także: Są nie tylko rodzicami, też partnerami w łóżku. Odważna sesja zdjęciowa rodziców trójki dzieci [ZDJĘCIA]

Grunt to nie tworzyć tabu

W kwestiach nagości każda rodzina ma swoje zwyczaje, których nie da się zmienić z dnia na dzień. Nie powinniśmy więc za wszelką cenę próbować wpisać się w jakiś schemat. Najważniejsze jest to, by WSZYSCY domownicy w danym układzie czuli się dobrze.

- Nie trzeba zmieniać swojej filozofii życiowej czy światopoglądu, żeby właściwie "wychowywać seksualnie". Jeżeli jesteśmy naturalni w nagości lub wręcz przeciwnie - w naszym domu prawie jej nie ma, ale nie tworzymy przy tym jakichś tabu - to dziecka nie traumatyzujemy. Spotykam takich rodziców, którzy uznają się za wstecznych i na siłę otwierają się z nagością czy rozmawianiem o cielesności, mimo że bardzo ich to krępuje. Ten wstyd, który noszą w sobie podczas takiej rozmowy, oddziałuje silniej niż sama rozmowa - przekonuje dr Alicja Długołęcka.

Zobacz także: Macierzyństwo to nie tylko piękno. Fotografka pokazuje, że boli, piecze i brzydko wygląda [ZDJĘCIA]

Jak jest z nagością przy dzieciach w Waszym domu? Napisz do nas list na adres: edziecko@agora.pl. Z chęcią to opublikujemy!

Więcej o:
Komentarze (115)
Czy dzieci powinny widzieć rodziców nago? 'Ojciec do niedawna kąpał się z córkami w wannie'
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Arnold Buzdygan

  Oceniono 116 razy 70

  "Granicznym momentem, od którego - moim zdaniem - nagość rodzica ewidentnie coś zaburza u dziecka, jest 7-10 rok życia."

  Kompletna brednia.
  Dzieci, które od urodzenia stykają się z nieskrępowaną i pozbawioną seksualności nagością takoż do niej podchodzą.
  Ba! Śmiem twierdzić, że są normalniejsze niż rówieśnicy wychowani w opresji wobec nagości.

 • Piotr Barciszewski

  Oceniono 53 razy 33

  przykład z życia - ojciec nigdy nie chodził nawet w majtkach przy dzieciach,dzieci chroniono przed jakimkolwiek obnażonym ciałem.Syn pojechał ze starszym kuzynem na wakacje.Chłopcy mieli iść się kąpać i mieli się przebrac w kapielówki.Ten mniejszy jak zobaczył gulę w spodenkach tego starszego(róznica 5 lat) to nie mógł oderwac od niej wzroku.W końcu spytał czy"Tytus schował w majtki skarpetki"??Taka sytuacja jest dla mnie bardziej nienormalna niz bieganie na golasa od świtu do zmierzchu.

 • zawsze_edek

  Oceniono 36 razy 26

  ewa wspomniana w artykule sobie zle tlumaczy. jesli nigdy nie widziala rodzicow nago to w wieku kilku lat owszem mozna sie zdziwic. jesli zas od samego maluch dziecko widzi nagosc rodzicow to nie jest zadnym problemem. wiec ewa z przykladu juz spalila podejscie. jej dziecko bedzie chowane w tabu nagosci, co z tego wyniknie? same problemy...

 • artur0121

  Oceniono 73 razy 19

  Większa traumę mają dzieci wąsatych januszy widząc ich popierdzielajacych po plaży z brzuchami na kolanach skarpetkami w sandałach i piwskiem w łapie.

 • Irena Wyrwas

  Oceniono 27 razy 17

  ja znam osobę już w tej chwili wiekową,która przeżywszy 48 lat małżeństwa powiedziała ,że mąż nigdy nie widział jej nago,a spłodzili i wychowali dzieci. Pójście do lekarza ginekologa to głęboki szok,pomimo,że ta wizyta była konieczna dla ratowania życia.Czyli nasza pruderia trzyma mocno

 • taktojahhh

  Oceniono 17 razy 17

  Można by rzec, że ludzie sami się wynaturzają karząc sobie nosić ubiór nawet gdy jest im ciepło, uważają to za postęp i stosują kary dla tych którzy temu postępowi nie chcą ulec.

 • rubi-sabadell

  Oceniono 35 razy 17

  "Granicznym momentem, od którego - moim zdaniem - nagość rodzica ewidentnie coś zaburza u dziecka, jest 7-10 rok życia. To trochę symboliczne w naszej kulturze - wtedy zaczyna się skok pokwitaniowy, a w ciele zaczynają buzować hormony płciowe."

  really, pani seksuolożko? A może 4 rok życia, jak chce WHO, kiedy to podobno dzieci zaczynają odczuwać przyjemność seksualną z dotykania swoich narządów, i kiedy powinno się podobno zacząć edukację seksualną.

 • zawsze-aszloch

  Oceniono 18 razy 16

  Finowie nie mają takich problemów.
  Mają fińskie łaźnie, wieloosobowe.
  Oglądają codziennie i są szczęśliwi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX